AMD Athlon 64

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Guest, Mar 14, 2005.

  1. Guest

    Guest Guest

    Zanima me dali moj racunar radi svom snagom
    i ako je moguce sta da promjenim ili podesim da radi brze
    /
    Zbunjuje me jedna stvar a to je CPU pise da je 3000+
    a ustvari kad se pali i u svim porogramima sto sam gledo pise
    2000 to jest (10x200) e sta tu nije uredu ili / tako treba
    Unaprijed hvala svima
     
  2. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    Sve je tu OK. Naziv procesora ti je A64 3000+ a frekvencija na kojoj radi je 2.0GHz. Naime, kod AMD procesori nose oznake 2800+ 3000+ 3200+ itd.
    dok im frekvencija nije ista kao naziv. Imena znache da procesor npr. tvoj 3000+ (koji radi na 2.0GHz) ima ekvivalentnu brzinu kao Intelo P4 na 3GHz. Razlika je ta što procesor ima nižu frkvenciju ali zato više cachea nego konkurentni proizvodi. Usput da ti kažem da je 3000+ ipak malo brži nego P4 na 3GHz.
     
  3. monK

    monK Komšija

    Je li to bas do L2 cachea ili je zvrcka na nekom drugom mjestu posto Prescott ima 1MB (a na internetu vidjam 64-orke sa 512 L2), potvrdjujem kada je u pitanju brzina i dodajem kao prednost temperaturu i potrosnju elektricne energije...
     
  4. Dzahdo

    Dzahdo Aktivista

    Napisao sam ti na PM.. Eto i oni ti kažu do čega je. AMD 100% bolji i po testovima i po svemu... :mrgreen:
     
  5. Guest

    Guest Guest

    istina je AMD Athlon 3000+ ima 512KB L2 cachea :(
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Divi djahde sto pishe po Pm-ovima da se ne provaljuje na kanalu glavnom.

    -glavna razlika ti je IPC instructions per clock Athlon serija 9 a Pentium serija 6 instrukcija (osim Dothana i Baniasa) 9x2000mhz naspram 6x3000mhz
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    nema ti to previše veze... više intelu znači.

    evo moj po nekim testovima u igrama ide ko desktop p4 3.0-3.2, a vjerujem da je to isključivo do velikog cache-a. amd-u to baš i nije toliko bitno radi drugačije arhitekture.
     
  8. kenci

    kenci Aktivista

    nesh mi glupo.. zasto ljudi nesto kupuju, a fakticki neznaju sta kupuju...
     
  9. Dzahdo

    Dzahdo Aktivista

    Šta da se ja ne provaljujem, nemam mu šta ovdje pisati, kada mi je posalo prvi PM, i nemoj ti meni takvog govora napisaću ti šta sam mu ja napisao! Toliko ja znam:

    Ovako ti to ide, sve je do coolera, ako kontaš ovaj naš AMD clockat više od 2,4 GHz , bio bi potreban bolji cooler, npr. Zalman 7000-Alcu koji se kreće oko 70 KM (VPC u Plusu)...

    Sad nije baš teško promijeniti frekvenciju clocka.. Kada tek pališ računar pritisni Delete, F12 ili koje dugme treba da uđeš u BIOS, inače je to Delete, bar je u mene tako, sve to zavisi od matične koji je dugmić. Eh sada ideš u Advanced Features, ili Clock Frekvencies, uglavnom trebaš naći menu u kojem se podešava Clock Frequency i vCore. Eh sada ako ti podesiš ispod 2,09 GHz koji je defaultna frekvencija procesora ovog, onda možeš slobodno spustiti vCore manje od 1,5 V koji je defaultno postavljen. Jer što je manji VCore manja je temperatura, ako imaš u BIOS-u opciju da ti se ugasi komp i vrati sve na tvorničke postavke ako dođe do temperature iznad 50° ili više, uglavnom lagano je promijeniti te brojeve. Samo nemoj dirati AGP clock. I upamti ako ga clockneš sa 2,20 GHz a VCore ti na 1,6V nisi ništa dobio. U mene ti je 2,2 GHz sa VCore na 1,4V. I temp. mi je fina... Ja ti preporučujem da ne clockaš jer razlike u 200-300 MHz su minorne jedino ako želiš testove obavljati.. 'Ajde ako probaš javiš mi kako je išlo i dokle! Ako nisam bio jasan probaj vidjeti na http://www.xbitlabs.com ... Eto toliko od mene. Pozz


    Je li to tolika sramota molim te, i nemoj ti govoriti nešta, samo mi reci ako ne valja nešto šta sam napisao, bar ja toliko znam... Pa eto. Ja bar ne vršim testove kao ti, ako može dodaj mi kakvog hardvera pa ću i ja imati više iskustva... Eto šta se ja sad provaljujem? Ccc, svašta ovih dana, ljudi ne smiju davati savjete, ja sranja i pi*ke materine !!!
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    Syss do kesha je zadnje imash Pentiume sa 2mb kesha.
    Pentium M i Athlon serija imaju veoma kratak cjevovod i veoma mocne FPU i tu je razlika.
     
  11. djambo

    djambo Aktivista

    kod Intela vrijedi i taj cache jer mu je L1 vrlo malog kapaciteta i mora stalno prebacivati instrukcije iz L1 u L2 ili obrnuto dok Athlonu je to vise marketing nego korist osim Athlonu 64
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    ma imaš ih i sa 8... čim malo zaškripi intel bubne 64mb keša i puf - novi xtreme edition :D

    kratak pajp - manje grijanje, uz sve to.
     
  13. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    Pa to je Intelov cilj, više neće frekvencije više od 4GHz več samo na cache.
     
  14. Dzahdo

    Dzahdo Aktivista

    Pa hoće li taj IPC ići na više ili druge stvari? Ili samo cache?
     
  15. Guest

    Guest Guest

    Pa sta je bolje naprimjer neki AMD 2.8 sa 1MB kesa ili 3+ sa 512KB kesa
    :? :roll:
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    Zavisi sta cesh radit igrat ili renderirat.