LAN mreza 500m?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by _amar, Nov 7, 2009.

  1. _amar

    _amar Aktivista

    Pozdrav, :smt006

    Jel mogu ikako povezati 9 racunara u lan mrezu na odaljenosti od 500m i kolika bi bila cijena toga?
    Naime, rijec je u tome sto hocemo ja i moji drugovi da napravimo lan mrezu u nasem naselju a neznamo koliko bi nas para to izaslo to i dali je to uopce moguce napravit?
     
  2. vnm_

    vnm_ Komšija

    moze, ali ne kablom od 500m. nijedan CAT kabl ne podrzava toliku duzinu.
    ako uzmes CAT5 kabl racunaj da moras imati jedno 6 ili 7 switcheva da spojis isti toliki broj kablova. switchevi ce da funkcioniraju kao pojacivac signala izmedju pojedinih komada kabla. ako uzmes CAT6 kabl onda mozes raditi duze kablove.

    mislim da je najduza moguca za CAT5 80-100metara, a za CAT6 nisam siguran.
     
  3. _amar

    _amar Aktivista

    bi li se mogli umjesto svitcheva koristit mrezne kartice u racunaru, ili ovi ruteri pardiagram-ovi?
    Mislim da ce nam biti dovonjno cat5 kablo posto razmak izmedju nas je max 90 metara!
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A neki Wlan,mozda bi to bilo lakse?
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    de ti nama nekakvu semu gdje se koji od vas nalazi. bilo bi najbolje da se posluzis google earth-om i da nam tacno ucrtas gdje je cija kuca (ako se fino vidi na satelitskom snimku iz google e.), pa da bismo mogli dalje pricati. bez toga zaboravi, jer je sve nagadjanje.....
     
  6. _amar

    _amar Aktivista

    Po semi bi izgledalo ovako:
    [​IMG]

    Mozda i bi, samo neznam kakav bi bio signal posto se nalaze kuce izmedju nas :evil:
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa da li postoji ijedna od tih kuca, da je ove ostale vide? pa da na nju stavite neki access point, pa da se spajate svi na njega?bilo bi najbolje kad bi ti to nama mogao uslikati (s nekog brda ili kuce) i fino oznaciti te objekte koje hoces povezati, da se to vidi malo realnije... jedino to mozete wireless-om uraditi. nemoguce je kabal razvlaciti, posto tu ima i drugih kuca....
     
  8. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ogulit ce te se dok ovo s kablom razvedete, po zraku da ga vucete s kuce na kucu nema mi smisla. Odradite wireless, sto kolins kaze access point na najvisociju kucu nakaci, nema druge. Lakse ce te zavrsiti i manje ce vas glava boliti :wink:
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    ako možete uzmite cat6 kabel i nadajte se najboljem :D
     
  10. GW

    GW Moderator

    Ako se mogu zatrpati kablovi fino da nikome ne smetaju, onda su žice bolje rješenje. Postaviš 2 switcha: 1 u kući 6 (na njega prikopčaš kuće 5, 7 i 8) i 1 u kući 2 (na njega prikopčaš 4, 3 i 1). Možda bi moglo i drugačije, ovo je samo po tim zadanim linijama. Ako bi se mogli kablovi pružati van tih linija, onda možda 1 switch na kuću 4 i to je to. I kao što syss reče, kat6 kablovi i gigabitni switchevi i mirni ste 7-8 godina sa propusnošću.
     
  11. Almir

    Almir Komšija

    Ček, gdje je ovdje 500m? koliko ja vidim na ovoj slici je je max 50 m po jednoj parici, što nije puno i teško za realizovati, ako hoćeš da uradiš kako treba onda bolji kabal za vanjsku upotrebu koji vjerovatno nećeš kupiti jel je malo poskup :) takođe i kabal cat6 je skup, po meni rešenje je cat5e uvučeno u zaštitu onu od struje sa nekom tankom sajlom, ovo je rešnje ispod kojeg ja nebi išao iz više razloga.

    Svako kod kuće po jedan switch sa 5 portova...

    Ova topologija nevalja nikako, i može biti problema tonu...

    Savjet odraditi wireles al kako treba...
     
  12. GW

    GW Moderator

    8 switcheva da kupuju?
    Mora da se šališ.
     
  13. _amar

    _amar Aktivista

    Kablovi se mogu pruzati van ovih linija, mislili smo ih pruzati zracnom linijom znaci po stubovima od el. energije.
    Sta bi nam sve trebalo za wireles? I koliko bi nas to para izaslo?
    Ako bi radili sa wierlesom onda bi access point bio na kuci 4 posto je ona najvisocija!
     
  14. CHARLIE

    CHARLIE Novi član

    Za ovo ćeš morati da ideš CAT 6 kablom, CAT 5 nema šanse da vam zadovolji. Nema jačine, a inače mrežni kabal CAT 5 ide ti do nekih 100 m, dok CAT 6 može iči i do 200m. Ali ne bih se ja uvijek pouzdao (iz iskustva ) tehničkim podatcima.
     
  15. CHARLIE

    CHARLIE Novi član

    Da i s tim da morate voditi računa da ne uzimate neki Kineski kabal, DRAKA ili ništa drugo.
     
  16. CHARLIE

    CHARLIE Novi član

    Da i s tim da morate voditi računa da ne uzimate neki Kineski kabal, DRAKA ili ništa drugo.
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A i ti novopeceni forumasu malo prvo kroz pravila foruma proleti prije nego sto raspalis ovako par postova za redom.Ovdje postoji neki red!
     
  18. Zlatan

    Zlatan Komšija


    ma nemojte wireless idite zicom klasika je zica, kod mene je po avliji razvedeno, neki su kablovi te duzine otprilike 40-50m i radi ok...nikakva specijalna obloga ,nista, kablovi kisnu, mrznu i sve je ok, jos i djeca nekad te kablove handre jer su ponisko i radi sve ok
     
  19. _amar

    _amar Aktivista

    Koje kablove koristis?
     
  20. Tyger

    Tyger Aktivista

    Moja preporuka ti je Wirelless, u tvom slucaju nije ti preporucljivo kablove stavljate blizu elektricnih vodova prije svega zbog indukcije koja se stvara oko njih koji stvaraju smetnje u prenosu podataka. Zatim u slucaju da svaki od tih racunara nema UPS i da udari grom steta bi mogla biti velika(maticna sprzena i tako to). Takoder mozes ici na soluciju da neke blize kuce povezes preko LAN-a, a ostale preko wirelles-a.