Igraća produkcija u BiH

Discussion in 'Igre i konzole' started by jeretik, Sep 24, 2010.

  1. jeretik

    jeretik Komšija

    Ovaj thread ima potencijal da odmah usahne, ali njegov cilj nije da se nabije sto veci broj stranica, nego da sad i odmah saberemo sve informacije koje posjedujemo o gaming produkciji u BiH, ako doticna postoji makar i u tragovima. Ako te produkcije nema, onda nece biti ni threada.

    Ako znate ikoga ili informacije o nekome ko zivi u BiH, pravi igre (za bilo koju platformu) ili bilo kakve glasine o bilo kakvom developeru (amaterskom ili profesionalnom), napisite. Ja bih stupio u kontakt s tim ljudima u naredne 2-3 sedmice.

    Ja se, dakle, izvinjavam sto te informacije trazim na ovakav nacin, ali samostalno nisam uspio naci nista o ovome. Jednom sam davno, davno citao o nekim domacim developerima koju su htjeli praviti pucacinu, ali nista od toga, ocigledno.

    Igrice tipa "Smack da monkey" i "napucaj pingvina buzdovanom" se ne racunaju.

    U obzir dolaze i dosad kreirani igrivi modovi i mape za razne igre. Cini mi se da je neko na forumu postavio video neke mape na UE3? Naravno, jedan autor s jednom mapom nista ne znaci. Vise autora s jednom mapom je vec nesto. Vise autora s vise mapa je vec amaterska produkcija.
     
  2. Looney

    Looney Komšija

    5th Floor Productions u sklopu DISTI-a. 5-thfloor.com
     
  3. jeretik

    jeretik Komšija

    Hvala!
     
  4. RaP

    RaP Komšija

    Heh tanko je kod nas razvijena ta gaming produkcija, mada nebi rekao da nemamo talenata i ljudi samo treba neko da sve to uspostavi i krene od necega
     
  5. jeretik

    jeretik Komšija

    Znam da je tanko, ali posto imam na spisku ovo vec dugo vremena da uradim, odlucio sam da na vrijeme skupim informacije. Moje je da vidim sta i kako, a da li ce se produkcija razvijati, to je druga stvar. Hrvatima to bogami dobro ide, bolje nego Srbima recimo, kojih ima dvaput vise. Stavicu ja ovo na jos foruma, pa cemo vidjeti...
     
  6. RaP

    RaP Komšija

    Hrvati su daleko otisli u tome, ajde ako bude kakvih rezultata javi :)
     
  7. Hansel

    Hansel Komšija

    Realno gledajuci, i da imamo osposobljene ljude za ovaj posao (progameri, 3d dizajneri i drugi ''neri-meri''), isti ce radije (ili vec jesu) raditi neke plaćene poslove, da li kao freelancer ili za neku firmu redovno.

    Mozda je do mene pa ovako pesimisticki razmisljam, ali mislim da nisam daleko od istine.
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    pa zato se napravi jedan dio levela, samo par protivnika, itd., pokaze se ideja i taj 1% zavrsene igre raznim izdavacima i moli se za koji dinar :) Tako bi ja postupio.
     
  9. jeretik

    jeretik Komšija

    Upravo tako. Entuzijazam je sve :!:
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    na jednom stranom forumu skupila se 3D ekipa (5-6 ljudi) i u Cry-Engineu 2 su radili mod, sto je opet MNOGO lakse nego komplet igru / enigne ispocetka praviti. Bilo bas super organizovano, znalo se ko radi koji dio, ko pise pricu, ko modelira likove, ko zgrade itd.. a svi ostali su davali kritike / pohvale / prijedloge. Zao mi sto nisam i ja ucestvovao, al nisam imao kad. Helem, ideja im je bila napraviti nesto spektakularno pa slati od EA pa nadalje. Nesta se utisalo o tome, pa nisam siguran dokle su dogurali. Al svakako kao sto Jeretik rece - entuzijazam je sve :)
     
  11. RaP

    RaP Komšija

    Jedan level SP da napravis treba ti oko 4-5 radnih dana i to da imas gotov layout, i da radis punom parom normalno
    Teksture da uradis treba ti dobar umjetnik sa photoshopom da ti napravi custom teksture, ako slucajno znas sam ( npr. ja sam sebi u vecini slucajeva pravim teksture ) treba ti jos 2-3 dana da zavrsis teksture
    Sljedece dolazi osvjetljenje za level kojem se opet mora posvetit minimalno 2 dana i do da bude onako osrednje
    Ubacivanje staticnih modela ( kutije, bojelri ograde itd. ) opet treba dobar 3D umjetnik da to napravi i zatim opet da se nabace teksture
    Ubacivanje botova ( AI ) dobar programer i dobar 3D umjetnik da napravi botove
    Znaci nije bas tako lako napravit jedan dobar level a kamoli citav mod a tek onda neku igru.
    Ja sam Q3 mapu pravio mjesec dana i onda je islo 15 dana online testiranje i opet 10-tak dana, prepravljanja a to je samo jedna mapa bez botova i onako nije kompleksna ali je originalna, CS mapu sam pravio oko 40-tak dana mozda i vise itd.
    cisto radi pregleda
    Q3 Space curve
    [​IMG]
    [​IMG]

    Napomenuo sam u sekciju unrealUDK da se unrealUDK moze koristiti u komercijalne svrhe sve dok se nezaradi cini mi se 20.000$ onda ide ugovor sa epicom
    Zato eto ideje ajmo pravit igru :)
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

  13. jeretik

    jeretik Komšija

    A cuj, ej, jesil procitao citav moj pocetni post? Racunaju se i amaterske mape i modovi, SVE, samo da je igrivo. Sve bih ja to pregledao i okupio, samo da je gotovo i da se moze pokrenuti. Sa svima bih pricao.
    Cilj mi je da vidimo na cemu smo, ja uopste nisam ni mislio da cu naletiti i na jedan komercijalni tim. Da ponovim dakle, kad kazem igraca produkcija u BiH, mislim i na amatersku i na profesionalnu. Ko god je sta igrivo napravio, nek se javi (mape, modovi - bilo kakvi, itd.)

    A kad smo kod mapa, ne mogu vjerovat da sam davno nekad obrisao svoje mape iz UT-a i HL-a 1, hehe. Cuj, ej, obrisao! :) :roll: Strašno.
    HL mapa je bila posebna dobra, radi dobrog AI - bilo je vise vrsta protivnika na njoj, rasporedjenih tako da prvi ispaljeni hitac (nije bitno je li u protivnika ili onako) izaziva lancanu reakciju i bitke po citavom levelu, a jedini trigger je bio onaj za otvaranje vrata. Bilo je dobro. Moglo se i prosunjati :D

    BTW, dobro ti izgleda mapa, to bi išlo, definitivno.
     
  14. RaP

    RaP Komšija

    Hvala na komentarima :) ma imam ja toga HL, Q2, Q3, FarCry 1, COD4, ( nezavresna mapa za COD4 prestao igrati COD4 i tako mapa pala u zaborav), par modela za igre ( staticnih ) imao sam par likova za importovanje ali prije par godina crko mi maxtor HDD ( voda go odnjela sto dalje od mene ) i dosta toga je propalo,
    CoD4 60% Zavrseno MP mapa
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Sada radim malo na ovome UDK kada stignem pa bice i tuj par shotova pored onog videa sto sam napravio malo vjezbam outdor-indor prelaze.

    A za modele ovaj link sto je vedo postavio je dobar pravo i ljepo je objasnjeno sta i kako, samo opet treba imati barem osnove znanja da se ukapira.

    Edit:
    Kompanija za koju sam radio par mapa prije 4-5 godina i njihov rad http://www.paradiselostgame.com/ oni su licencirali torque engine http://www.torquepowered.com/
     
  15. jeretik

    jeretik Komšija

    Ovo s RaP-om je razjasnjeno preko PP-a, ako ima jos neko ili zna nekoga, neka se javi!
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Mene zanima samo sta je poenta ovog threada, istrazivanje za neku reportazu ili?
     
  17. jeretik

    jeretik Komšija

    Pa ja, mora imati poentu. Reportaza, analiza, "prolly" intervjui, itd. Pregled dakle igrace produkcije u BiH, bilo da je profesionalna ili amaterska. Skupljam materijal.
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Onda procitaj sta bude objavljeno i kod nas :)
     
  19. jeretik

    jeretik Komšija

    bump

    Da se vratimo na ovu temu, sad je vrijeme da pocnem raditi na ovome, pa opet, ako znate nekoga iz BiH ko pravi igre ili modove, mape, modele, engine, scenarije, artwork ili bilo sta drugo za igre, uputite me na njega ili se javite ako ste taj :D
     
  20. jeretik

    jeretik Komšija

    Može li jedna brzinska (Enise?): kakvo je stanje bh. klanske scene? Jača, slabija ili ista u odnosu na period od prije pet godina?