8800 GT ili GTS 250?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Hansel, Oct 25, 2010.

  1. Hansel

    Hansel Komšija

    Prije par dana ''ispečem'' svoju EVGA 8800 GTS, doslovno. :) Počele se pojavljivati neke plave linije po ekranu koje su usput izazivale restart računara. Na navedenoj temi pročitam o ovoj opciji sa rernom što sam na kraju i pokušao. Međutim, biće da sam dodao previše ulja i grafička je prošla paklen put do svog konačnog mira :D

    Hoću uzeti novu i to već danas, ali neću davati više od 200 KM jer s obzirom na ostatak konfiguracije (AMD X2 4200 i 2 GB DDR2) i ne isplati mi se, dok ne budem kupovao potpuno novi računar.

    U ovom cjenovnom rangu nasao sam Zotac 8800 GT, Zotac GTS250 i Gainward GTS250.
    Poznato mi je, naravno, da je GTS250 u ovom slučaju jača kartica od 8800 GT kada su perfomanse u pitanju. Medjutim, zanima me kako će ovu grafičku nositi moja Fortron 400 W PNF, te se zato bojim da mi ne zafali snage pa da moram kupovati i novu napojnu sto mi sada nije bas na ruku. A za ovu 8800 GT znam da će moći pogurati.

    Eto, mišljenje i savjeti, da li zbog napojne ići na sigurniju varijantu 8800 GT ili mogu komotno uzeti i jednu od ovih GTS250?

    U slucaju da GTS250 moze proci, koju onda da odaberem od ove dvije?

    Zotac GTS250 ECO

    Gainward GTS250
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Meni je q9400, 4850, 3 diska gurala Fortron 450w-a oem
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Stihy je spomenuo za PSU, a ja cu dodati da provjeris frekvencije te ECO kartice, cini mi se da su nesto nize u odnosu na referentne specifikacije.
     
  4. Hansel

    Hansel Komšija

    Pa Zotac-ova je ECO, dok Gainward-ova nije. Prema tome, vjerovatno bi trebao ici na Gainward GTS250(?)

    Product Name : Gainward GTS250 512MB
    Barcode : 426018336-0056
    GPU : NVIDIA GeForce® GTS250 (128 SP)
    GPU Clockspeed : 745 MHz
    Memory : 512 MB GDDR3 (256 bits)
    Memory Clockspeed : 1100 MHz
    Pixels per clock (peak) :N/A
    Bandwidth : 70.4 GB/sec
    Ramdac : 400 MHz
    Bus : PCI-Express 2.0
    Cooling : 2-Slot Fan
    Video-Features : HDMI-Output
    Connectivity : HDMI + DVI + CRT

    Ovo su specifikacije sa sluzbene stranice. Kako znam, memorija se računa X2 odnosno gore navedenih 1100 MHz iznosi 2200 Mhz.

    A Zotac-ova kartica ipak, kako si rekao, ima nesto nize frekvencije. GPU na 675 a memorija na 1000.

    Prema tome, mene sve navodi na to da uzmem ovu Gainward-ovu sad.

    Ima li podrske? :)
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    pa i ova gainward sto si linkao je 'eco' verzija ili kako to oni nazivaju 'deep green' na 675mhz.
    Mislim da ti je bolje polovnu 8800gt uzeti...
     
  6. Hansel

    Hansel Komšija

    Ne bih polovnu. Riješio sam da uzmem novu. Jedino ako neko ima nesto dobro sa postenom cijenom (s obzirom da je polovno) i da je pristupacno odmah jer mi je vec dojadilo 3 dana gledati u racunar i uzdisati :D.
    Ali sad sam vidio da sam pogrijesio sto se tice gore navedenih perfomansi za Gainward GTS250. U pravu si, ovo je Deep Green verzija i GPU joj radi na 675 MHz a ne na 745 Mhz kako sam gore naveo, te memorija umjesto prethodno navedenih 1000 Mhz u ovom slucaju kuca na 900 Mhz.

    Sad u ovom slucaju Zotac-ova ispade brza barem zbog ove memorije koja radi na 1000 MHz. Ipak je izmedju efektivnih 2000 MHz i 1800 Mhz nekih 10% razlike, a to je jedan frame :D

    Hm...Fakat sam zbunjen sad.

    Evo ''sada'' pravih linkova na sluzbenu stranicu i detaljne specifikacije. Eto, ako neko ima volje da baci oko i da kaze koju bi on licno uzeo i da me prosvijetli.

    Zotac GTS250 ECO

    Gainward GTS250 Deep Green
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa ako su opcije samo ove eco verzije, a ne zelis polovnu karticu, idi na 5670. Opcija ti je i od ovih popularnih "preprodavaca" ganjati 4850 ili cak 4870, sto bi bilo daleko bolji izbor.
     
  8. senad_986

    senad_986 Komšija

    Postoji li mogucnost da ti procesor bude kocio GTS250, tj. da kartica ne iskoristi puni potencijal?
     
  9. Hansel

    Hansel Komšija

    @Dog, vjerovatno nisam kompetentan i vjerujem da imas argumente za taj prijedlog (5670), ali zar 128 bitna sabirnica ne bi trebala biti mana u odnosu na 256 bitnu koju imaju obje ove GTS250 verzije. Pisem to iz razloga jer ste ovdje skoro svi, dugo vremena od kako sam na forumu, drzali se tog pravila da je uzalud i 1 GB memorije i brzina memorije, ako je sabirnica 128 bitna?

    Ili opet grijesim? Mada se vodim onime sto sam citao ovdje.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    recimo ovako:
    viewtopic.php?f=5&t=25018

    imas jos garancije pa se mozda uspijes dogovoriti...

    5670 je slabija i od eco verzije gts250, jes da manje trosi + dx11 ali nikakve velike koristi a skuplja je koliko sam vidio
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Do mene, nisam dobro vidio cijenu. Trebala bi biti jeftinija. U svakom slucaju, ja bih isao na 4850 ili 4870.
     
  12. Hansel

    Hansel Komšija

    Sada vec sam sebi zvucim kao neko ko pegla.

    @mobsterc, hvala na prijedlogu ali u pitanju je Sarajevo. Ne planiram u skorije vrijeme ici a i zelim danas zavrsiti stvar jer mi je racunar potreban.

    @Dog, 4850 ili 4870 je u radnji znatno iznad 200 KM a ne bih trenutno davao vise (kada budem kupovao novi komp onda cu), a polovne trenutno nema negdje u ponudi.

    Tako da preciziram pitanje i da vas vise ne peglam. Koju od ove dvije ispod navedene (klikni za link i specifikacije) da odaberem? Razlika koju ja vidim ide u korist Zotac-a zbog nesto brze memorije (1000 MHz naspram Gainward-ove 900 MHz), ali opet, dosta znaci i ime proizvodjaca kojem bi trebali vjerovati. Tako da...

    Zotac GTS250 ECO

    Gainward GTS250 Deep Green

    Hvala.
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zato sam spomenuo preprodavace. Imas na marketu/piku 4870 za 250KM sa garancijom. Te kartice koje gledas u genelecu kostaju otprilike isto, s obzirom da su cijene tamo bez pdv-a.

    Edit: od te dvije idi na zotac.
     
  14. Hansel

    Hansel Komšija

    Vidio sam sad par polovnih (nisam uspio naci ni jednu novu na pik/market) 4870 i cijena im jeste, kako kazes, oko 200 KM. Medjutim, pretezno su Sarajevo i Zenica a to nikako ne mogu zavrsiti u dan dva koliko mi je inace frka, a sa druge strane mora biti novo jer mi treba racun sa danasnjim tj. odgovarajucim datumom i radi nekih drugih stvari odnosno olaksavajucih okolnosti.

    Opet, od ove dvije koje sam naveo, koju da odabarem?

    Edit, tek sad vidjeh da si naknadno dodao glas za Zotac.

    To je to, hvala svima.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ja bih uzeo 4850 to je graficka koja ima daleko najbolji odnos performanse-cijena
    8800 GT ne bih uzeo jer je stara jednostavno...kakva god da je ona je odradila svoje..
    znaci kad bih morao da biram izmedju ove dvije uzeo bih 250 GTS, dignes malo clokove u sto ne sumnjam i ode ECO..
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    stvarno ogromna razlika izmedju 8800gt i gts250 :D
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    pa nije neka razlika gts250 je prepakovana 9800 gtx+ 55 nm..
    a razlika izmedju 9800 gtx+ i 8800 gt je negdje oko 10-15% 128sp vs 112sp i 55nm vs 65 nm
    takodje razlika je i u teksturnim jedinicama u korist 250 gts 64 vs 54 TAU
    i dalje stoji da je po meni 4850 bestbuy vec duže vrijeme
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa istina je da se po prodavnicama jos uvijek mogu naci 4850 za finu cijenu al za te iste pare se kod preprodavaca kupi 4870 koja ipak dosta mocnija.
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    slazem se da se za 40 KM dobije dosta kupovinom 4870
    ako se ima monitor velike rezolucije te ako je nekome bitan visok AA onda tu nema mnogo priče 4870..onako za prosječne korisnike sa 19-kama i nekim normalnim AA i 4850 je dovoljna ali po meni daleko bolja od 9800 a u istom cjenovnom rangu.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    znam da je Hansel već odabrao i da nema više smisla raspravljati ali moram reći da bih na njegovom mjestu ganjao polovnu 8800gt, ima ih i po 100-ak KM ili kad bih već ganjao novu onda 4870 kod shoopa 250KM 6mjeseci garancije (znam dosadni smo i bogu i narodu više sa shopom :D)
    . danas sutra kada budeš prodavao komp grafu koju sad platiš 200KM moći ćeš računati u pola cijene.