Zašto je www.pik.ba s-p-o-r

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Nihad, Dec 23, 2010.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Koliko ja znam to se ne dešava samo meni - www.pik.ba je poslijepodne (i pogotovo navečer) spor dozlogrda. Često čekam i po par desetina sekundi da se neka stranica sa tog servera učita ili neka komanda izvrši. Desi se i da server izbaci grešku da je preopterećen i da se pokuša za par minuta.

    Zna li neko je li ovo zato što imaju "tanku" vezu na Internet, što im je hardver spor ili loše konfigurisan, ili im je traljav izvršni kod? Ima li načina sa korisničke strane da se šta ubrza?

    P.S.: Suvišno je pisati bilo kakve zajedljivo-kritične komentare na njihov račun po ovom pitanju.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pik.ba je spor kako je napravljen. Bilo da je losa vez, spor hardver, neoptimizovana baza, ili los kod, ti ne mozes uraditi nista jer nije do tebe.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Kao sto Dog rece, pravi odgovor je vrlo vjerovatno kombinacija svega sto si naveo, osim Internet linka. Ocito je da zbog povecanja broja upita na bazu problem postaje sve izrazeniji, a moze se rijesiti sa boljom hardverskom konfiguracijom, ubacivanjem SSD-ova te angazovanjem ljudi koji se profesionalno bave optimizacijama baza podataka.
     
  4. Almir

    Almir Komšija

    To što vi pričate košta i to puno ;)
     
  5. apdejt

    apdejt Overclocker

    Care danas ni hljeb nije jeftin pa ko ocekuje da ce za par hiljada ili 10k KM napravi cudo ... neka mu je sa srecom.
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    Nije problem uložiti 10k, 20k..... već kako opravdati uloženo i vratiti-zaraditi a to sa današnjim pikom teško....
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Kolege, ne baratate konkretnim informacijama pa pri iznosenju takvih misljenja naglasite da se radi o vasem misljenju ili procjeni, uz zadravanje na temi, hvala.
     
  8. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    I market.ba je spor.

    Sto se tice pik.ba, mora da su finansije usmjerili na pikpay. :)
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    to je do njih,ocito jeftin (citaj slab) server na kojem je postavljen pik,tako tamam da imas T3 vezu pik ce ti opet biti spor
    realno i mene to puno nervira ali sta mi tu mozemo,i da se zalimo nece biti fajde
    ili da ovi sa pika smisle neki nacin finansiranja a da je prihvatljiv za sve pa da tako unaprijede i server i bazu
     
  10. dzeri

    dzeri Aktivista

    Nek mi neko objasni odakle potice ova prica o tome "da imaju para", "neprofitabilan projekat" i slicno? Ekipa sa Pika radi e-x-t-r-a, imaju pravo dobar servis te prihode na osnovu reklama i v-e-l-i-k-e prihode po pitanju mikrotransakcija. Je li iko od vas ijednom otisao i pogledao koliko ima Pik radnji, koliko posjeta i korisnika te koliko kosta izdvajanje oglasa, obnavljanje i slicno? Nemojte pricati gluposti. Problem je ocito u kôdu i serveru, brzina Internet linka nema nikakve veze, u to sam siguran.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Radnja je u prosjeku 50KM/mjesecno. Broj radnji je sigurno preko 200. Sami izracunajte. A vjerujem da je taj broj i dosta veci. Osim toga, to je mozda 1/10 prihoda. Reklame, pik kredit, izdvajanje artikala i jos milion "pogodnosti". Krajnje je vrijeme da pare uloze u poboljsanje servisa.
     
  12. Almir

    Almir Komšija

    'stručnjak' koji to radi tj više njih ima svoju cijenu
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ovaj pik.ba je sramota kako je loše stranica urađena. evo već pola sata pokušavam pročitati poruku :S
    'Žao nam je, ali došlo je do zagušenja servera.
    Probajte opet za minut.'
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja sam ustajao u 7 ujutro da postavim oglas. Ovako pred vece ispunim sve i onda izbaci "zagusenje servera" pa ajmo na novo sve. Tesko im odvojit dio kolaca za upgrade.
     
  15. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Stvarno im je šit ovaj CMS, mogli su oni i bolje.
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kaže verifikuj poštansku adresu, ja kliknem kad ono plati XXKM da ti pošaljemo pismo. buahaha. Slao bi i ja svima pisma za 3KM po komadu.
     
  17. JaLa

    JaLa Komšija

    @Alibegovic e cuj da se plati, jel fkt ?
    pa eBay sa dalekog Zapada salje pismo u BiH, naravno besplatno... A ovi jos na podrucju BiH naplacuju...

    @Pelikan Jucer me covjek zove u vezi oglasa i kaze da je dobio privatnu poruku na PIKu od mene, ali da je prazna... Pocele se i poruke gubiti, najpametnije je odmah br. telefona staviti i cao.

    Sretno sa KupoProdajom :)
     
  18. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Pravo dobar template, i uz par preinaka, uz malo ulaganja, normalno da nece funkcionisati kako treba :)
     
  19. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Kad sam procitao pikove odnose s korisnicima te uslove koristenja, odmah mi je bilo jasno o kakvoj se stranici radi. Ako niste, preporucujem da i vi procitate. Daleko od bosanskoj ebaya.

    To sto se sad gusi stranica me nimalo ne iznenadjuje.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    mislim da pik ima dosta mana. prije svega, sve se svodi na povjerenje. što više transakcija i povjerenje na 100% dovoljno je da ne posumnjate i idete na rizik kada nešto kupujete. međutim ima pun q likova koji imaju 2 accounta ili sa jaranovog accounta naredaju virtualne transakcije i dobiješ dojam da je čovjek ok iako to nije. ne bi škodilo kad bi obratili pažnju na to i malo gledali s koje se ip adrese pristupa.