Spor file transfer u mrezi

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by SpookyMoO, Feb 18, 2011.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    E situacija je ovakva:
    Na laptopu win xp a na desktopu win 7.Racunari su umrezeni preko wireless rutera i oba vide jedan drugi,oba daju odgovor pri pinganju,dakle sve ok.Kada radim transfer fajlova sa laptopa,odnosno ako hocu neki fajl da prenesem sa desktopa sa win 7 na win xp tj na laptop a to radim sa samog laptopa sve je ok,ali cim to isto probam raditi sa desktopa tj preko win 7 transfer ili ne ide ili pise ono calculating i onda krene ali jako sporo brzinom od oko 12kb/s.
    Googlam danima,probao sam razna rjesenja ali nema pomoci.Probao sam i dr. mreznu karticu ali nista.
    Na oba je firewall Comodo i konfigurisan za file sharing u trusted zoni su oba kompa ali djaba.
    Na xp-u sve ok ali win 7 nece,nema teorije.
    Ovo mi se isto desavalo kada je na laptopu takodje bio win 7.Najgore je sto je transfer nekad normalno radio a nekad nije.Sada nece nikako.Mislim da je problem konkretno negdje na desktop racunaru ali ne znam sta je tacno u pitanju.
    Je li imao neko slican problem i zna li kako ovo rijesiti ima pivu od mene ili dvije ili...tri:)
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Koji ruter, koja wifi kartica, koja enkripcija
     
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ruter tplink TL-WR340G,na laptopu je Broadcom wireless,enkripcija wpa2/psk/AES a desktop je zicno vezan za ruter
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    probaj QoS upaliti na ruteru (ako ima tu opciju), update broadcom drivera ako postoji, jedino da testiras da drugim lap-om, naravno sve testove radi sa ugasenim firewallom
     
  5. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Interesantna stvar je ta sto je isto i sa firewall-om i bez njega.Cak i windows firewall je ugasen ali nece.
    Driveri su svi up2date.Ne mogu cak ni da mapu mreze vidim u win7 a prije je moglo.

    EDIT: Evo,maloprije resetovah racunar i probam ponovo jedan fajl od 15ak mb i radi, brzo ga prenese,ali odmah zatim hajde rekoh da probam i dr. put ali onda opet ne moze!Sta li ga koci hebem mu...
    EDIT2: Ono sto mi je jos cudno a evo gledam postavke rutera je to da recimo u dhcp postavkama na listi dhcp klijenata stoji desktop moj racunar ali mu adresa stoji da je 192.168.1.100 a ja sam mu rucno dodijelio 192.168.1.107!??
    Nekada ga uopste i nema na ovoj listi a laptopa nema mada je i on nekada znao biti zajedno sa desktopom na ovoj listi iako su i njemu rucno dodijeljene ip adrese.
    Moze li biti da ruter pravi neki problem?Cak u win7 ne moze ni mapu sada mreze da napravi!?Kaze ovo:
    [​IMG]
    A vrlo cesto se desi i ovo:
    [​IMG]
    iako se racunari vide i uspjesno pingaju
     
  6. Eukaliptus_Junior

    Eukaliptus_Junior Novi član

    Manualno postavljanje IP adresa sa aktivnom dhcp opcijom i natiranjem je pogresno,nikad se to ne kombinuje-odluci se za jednu ili drugu opciju,ako ti je vec potrebna odredjena interna adresa na nekom od racunara napravi u ruteru staticki dhcp,po mac-u da radi ili kako li je vec dozvoljeno opcijama koje imas.
    Najbolje bi bilo vratiti ruter na fabricke postavke i konfigurisati samo internet,vratiti podesavanja adresa i sto si mijenjao na racunarima pa onda prvo probaj to sto ti ne radi sa iskljucenom enkripcijom skroz.
    Ako nece i dalje-izbrisi podatke o konekciji(user,pass) i uradi backup config fajla rutera i onda ga uploaduj negdje da mozemo tacno vidjeti sta je i kako setovano tu i da potvrdimo ili eliminisemo ruter kao problem
     
  7. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma probao sam ja i sa auto dodjeljivanjem adresa i vracanjem na fabricke takodje ali opet ista stvar.Probao sam i bez enkripcije ali opet nece.
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Vidi na ovom računaru sa win7 pod servisima da nemaš neki servis bitan za mrežu ugašen.
     
  9. Eukaliptus_Junior

    Eukaliptus_Junior Novi član

    Daj stavi config fajl negdje da vidimo prakticno....Dalje-wireless kanal mijenjao??Ako jesi onda command na obadva racunara digni,i prvo prema ruteru uradi sa oba racunara ping -t -l 10000 ip adresa rutera
    pa onda sa jednog prema drugom isto,postavi rezultate(samo adresu stavis drugog racunara umjesto adrese rutera).Na onome koji ne radi isto kucaj ipconfig /all pa daj rezultate.
     
  10. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pogrijesih nesto pa podupla sve nastavak u iducem postu...
     
  11. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    E ovako,kad pingam sa ovom tvojom komandom ne prolazi ping ni u jednom smjeru,dakle ni prema ruteru ni prema racunarima:-( , ali sa normalnim pinganjem ono ping pa adresa ide u svim smjerovima.
    Config ovdje necu postavljati btw.
    Kanale wireless-a nisam dirao i stavljeni su na auto,a regiju sam stavio na Croatia(nema bih).
    Evo par slika sta je sve namjesteno na mrezi i kako:
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    Neko je gore spomenuo neke mrezne servise ali bi morao znati koji su mi zaista potrebni da bi znao jesu li iskljuceni.Ali mislim da to nista nisam dirao.

    Edit: evo nadjoh negdje info da su ovi najvazniji servisi za mrezu a koji uvijek moraju biti ukljuceni.Primijetio sam da jedan od njih nije bio ukljucen a boldiracu koji:
    # Remote Access Auto Connection Manager
    # Remote Access Connection Manager
    # Routing and Remote Access
    # Secure Socket Tunneling Services
    # TCP/IP Netbios Helper
    Ne znam samo da li da ih stavim na automatic startup ili da ostavim na manual ove ostale jer su svi na manual osim ovoga sto je bio iskljucen kojeg sam ukljucio i stavio na auto.Evo i izvora: http://digitalpayag.blogsome.com/2010/0 ... -services/

    EDIT: Evo sad za sada radi ali i prije se desavalo da radi pa stane.Kada sam ukljucio servise one probao opet ping onaj -t -l 10000 i opet ne prolazi nista ali mreza radi tj prenos podataka normalnom brzinom ali opet u win7 ne moze da mapira mrezu.
     
  12. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    De neka mi neko sada objasni ovo:
    Resetovao sam racunar i sada mi se u Adapter settings pored Local area connection pojavilo ovo:
    [​IMG]
    Takodje i ikona kod sata mreze tj onaj ekrancic ima crveni x na sebi ali internet normalno radi.WTF?
    Ovo je garant aktivna sada remote desktop konekcija...??
    EDIT: Cim iskljucim Routing and remote access servis nestane ikona ona i sve se vrati na normalu kad refresh uradim lokalne mreze.
     
  13. Eukaliptus_Junior

    Eukaliptus_Junior Novi član

    Ruter nije setovan ,kanal odaberi (ako ima mogucnost da provjeri da li postoji interferencija na nekom kanalu to provjeri,razlika treba biti 4-5 kanala izmedju vidljivih mreza za najbolji prenos,7,9,11 kanal probaj),Mode neka bude b+g (g frek. je 2.4GHZ,to je frekvencija na kojoj rade bezicni telefoni,mikrovalke i masa "bezicnih" uredjaja koji stvaraju interferenciju,zato je odabir kanala bitan),enkripcija-automatic,sta mozes tu odabrati?
    Kad ti ove osnove nisu podesene ja nesznam sta jeste,po defaultu recimo mode bude b+g i to je mijenjano-kanal nije,jesi li ti setovao ovo ili?
     
  14. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Sto se tice moda ne mozes birati b+g nego samo ili b ili g.Kanal naravno mogu mijenjati i sa tim cu probati.Enkripcija ima opcija auto/TKIP/AES.Stavio sam na auto a kada se nakaci vidim da je na AES postavio.Kako mislis da mi osnovno nije nastimano?Sta to nije nastimano de mi pojasni pa da mogu izmijeniti to sto nije nastimano.
    Jbg nisam sa mrezama na ti pa sam samo isao preko onog assistenta i onda izmijenio ono sto mi je trebalo.Posto mi je net kablovski nisam imao dr opcija.Staticka je IP mada mi je nekad promijene sa vremena na vrijeme pa u ruteru stavim dynamic ip jer na static ne moze jer mreza pada onda svako par dana.Probacu sa kanalima da se igram.Trenutno dobijam maximalno u prenosu 25MBit odnosno oko 2.5-2.7MB/s
     
  15. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja streamam HD kanale preko wirelessa bez problema, TPLINK na jednoj strani, DLINK usb stick na drugoj strani.
    Probaj kanal 6.
     
  16. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    U mojoj blizini uhvatim jos 4 ili vise ap-a.Trenutno vidim 5 od kojih su tri na kanalu 6,jedan je na kanalu 10 a jedan na k 11.Ako ja stavim na 11 primijetio sam da mi je brzina najmanja u prenosu a na k7 i k9 je ista kao i na auto.
     
  17. Eukaliptus_Junior

    Eukaliptus_Junior Novi član

    Kanal treba promijeniti,kako napisah gore-tvoj neka bude onaj koji nema u blizini ili koji ne vidis da je zauzet,pa izmedju slobodnih se "nadji".To "auto" promijeni na AES.Enable bridges-neka bude chekirano,to se misli na bridge izmedju wireless mreze i portova (kablova) i ako nema "most" tj bridge izmedju njih kako ce se vidjeti racunari?
    Adresa nije staticka(ovo sad nema veze sa problemom,ali eto da znas) jer staticka adresa je uvijek ista,bukvalno nikad se ne mijenja.
    Sto se tice brzine:54G je teoretska brzina,sto se bolje nastima kanal,enkripcija i sve ostalo brzina ce biti bolja-ali nikad kao teoretska,u praksi to i ide 25Mbit/s-35Mbit/s i ti jesi blizu toga,ovim ustimavanjem mozes malo uticati na to.
    Primjera radi,N tehnologija koja je novije generacije (od G) ima teoretsku snagu 30MB/s - u realnosti ona nikada ne prelazi stabilnih 11MB cak i kada pricamo o profi opremi.
    Usput,nakon sto chekiras bridge probaj onaj ping sto sam ti napisao-trebalo bi da radi tada.I nakon svih promjena save i restart rutera odradi,pa onda testiraj dalje.
    Sta jos podesavati....jedino da "opalis" jos fotki pa da vidimo sta jos moze,ovako fakat ne znam ti reci (zato sam i trazio cfg :) )
     
  18. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Mislim da ovo za Bridges kod ovog rutera nema veze sa tim sto si rekao jer evo sta pise:
    [​IMG]
    E sad,probao sam da stavim kvakicu i osposobim Bridges ali onda kaze da ova opcija ne podrzava wpa/wpa2 enkripciju nego samo wep i da moram prebaciti na nju da bi radilo.
    Sad hvala Bogu evo citav dan radi sve ok.Trenutno sam na kanalu 7 i sve je ok.Brzina oko 2,5MB/s.
    Hvala za info a ako bas hoces da prostudiras sta moze ovaj ruter moj evo manual:) : http://www.tp-link.com/common/getresour ... 083466.pdf
     
  19. Eukaliptus_Junior

    Eukaliptus_Junior Novi član

    aaaa,to se misli na bridge izmedju ap-ova,sorry,do mene,onda i ima smisla da taj vid bridge-a ne podrzava ovu vrstu enkripcije,znas kako kazu:covjek se uci dok je ziv :)

    Hajde neka smo se pomakli bar malo,sad bi mogli MTU vrijednost definisati radi optimizacije interneta jer vrijednost koju daje ruter (1500) kada se ponasa kao klijent je prevelika,uzrokuje gubljenje paketa,to mozes provjeriti komandom:
    ping google.com -f -l 1500
    i ako je tako dobices poruku:
    Packet needs to be fragmented but DF set.

    Potrebno je ovaj broj spustati dok ne dobijes "reply" sa stranice koju testiras,kod mene (primjera radi) je to 1450 - ovaj broj treba biti sto veci,znaci blizi 1500 ali da ima reply kad pingas.

    Code:
    Pinging google.com [74.125.79.99] with 1450 bytes of data:
    Reply from 74.125.79.99: bytes=64 (sent 1450) time=73ms TTL=50
    Reply from 74.125.79.99: bytes=64 (sent 1450) time=74ms TTL=50
    Reply from 74.125.79.99: bytes=64 (sent 1450) time=72ms TTL=50
    Reply from 74.125.79.99: bytes=64 (sent 1450) time=73ms TTL=50
    Dalje,u uputstvu :3.7.4 UPnP ,stavi na enable - da ne moras posebno portove otvarati za torrente,neke p2p klijente,skype i sl - na ovaj nacin svaki "prozvani" port iz lan-a ce se automatski otvoriti.Generalno ovi programi rade i sada ali uvijek ima firewall (slabi) koji prakticno bez ukljucenog uPnP-a ne bi smio otvoriti niti jedan port-zato se firewali gase ovdje obicno i ti trebas definisati sebi:da li ces koristiti ovaj,imas li kakav software-ski sa antivirusom mozda ili samo od windowsa imas?
    Generalno potreban je samo jedan firewall jer sve preko toga moze biti problem u mrezi,ti definisi kako ce to kod tebe da bude

    Dvije su kombinacije u tvom slucaju u igri:staviti jacu enkripciju i firewall ugasiti,ili staviti slabiju enkripciju sa aktivnim firewall-om i filtiranjem po mac adresi. Najbolje je koristiti minimalnu enkripciju,ukljuciti filtriranje po mac adresi i SSID vidljivost disableovati-tako se dobija na brzini mreze a postignuta je i sigurnost jer niko prvo nece vidjeti AP a oni malo "bistriji" ce biti sprijeceni mac filtriranjem i enkripcijom.

    Raja najcesce "napuca" ove enkripcije do besmisla pokusavajuci postici sigurnost a u stvari se desava da resurse rutera toliko opterete da je dovoljno samo sa dvije lokacije pokusavati "provaliti" u ruter pola dana bukvalno i ruter ce "zastopati".Svaki ovaj ruter ima i procesor,memoriju i svaki bolje radi (kao i racunar) kad su mu resursi manje optereceni,evo moj primjer ti moze pokazati kako to u praksi izgleda:


    [​IMG]


    Znaci bez obzira sto se to u vecini rutera ne vidi-ovo je ono sto se desava "iza",svaka opcija koju ruter ima je u stvari jedna aplikacija koju on izvrsava sa resursima koji su mu na raspolaganju-firmware update je posljedica raznih "aplikacija" koje imaju neki bug u ili koriste previse resursa pa uzrokuju nestabilnost,zato se firmware updatuje kad ruter ne radi kako bi trebao

    Mislim da smo pokrili dosta toga :)
     
  20. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    E da krenem.
    Mislim da si se zeznuo malo viza vi MTU komande,mislim da ide ping google.com -f -l 1500,ali mozda i nisi jer nemam pojma sa tim,ali tvoja komanda mi ni na jednom broju nije davala odgovor,a spustao sam od 1500 sve do 1000 u koracima po 10.
    MTU mi je trenutno 1500 po defaultu,e sad,pratio sam ovaj tutorijal http://www.dslreports.com/faq/695 i odredio da mi na vrijednosti 1464 daje prolaz paketa sa ovom gore navedenom komandom..Na ovom linku pise da trebam na ovu vrijednost dodati jos 28.Je li to onda znaci da moram u ruteru staviti MTU na 1492 ili ovu 1464??
    Mene sigurnost ne brine toliko i ne mislim da ce u mom komsiluku neko sjediti i hackovati wpa2 enkripciju kad je to nemoguce ili gotovo nemoguce.Koliko znam do sada se uspjesno hackuju samo wep zastite,ali ne bitno.
    Meni je bitno da radi transfer fluidno i bez gore navedenih problema.Sinoc se opet desilo da sam krenuo film neki da prenesem ali sada sa winxp-a na win7 i opet blokada!
    Sto se tice firewall-a i antivirusa,koristim Aviru free antivirus i Comodo firewall.Firewall sam podesio na trusted za moju mrezu i dozvolio file sharing.
    UPnP nisam aktivirao jer mi i ne treba toliko,mada sam radio port forward za 3 porta koja mi trebaju za Call of Duty 2(20500,20510,28960) i to mi uspjesno radi.Dok ovo nisam uradio nisam ni mogao server da pokrecem osim sa lokalne mreze,tj umjesto externe IP adrese morao sam koristiti 127.0.0.1.
    Meni je samo bitno da otkrijem gdje lezi problem zbog koga se desava ova povremena blokada u prenosu fajlova.

    EDIT: Sa ovom MTU vrijednosti se ne valja zahebavati vidim.Sta god stavim a da nije defaultna 1500 poludi mi ping u igrama totalno.