Wireless router do 100KM

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Blowfish, Apr 30, 2011.

  1. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Treba mi preporuka za router do 100KM koji cu koristiti u stanu. Najvaznije je da ima sigurnu i stabilnu konekciju, ostalo manje vise. Ustvari ne znam sta mi jos treba od opcija (g ili n, koliko Mbita i to). Imam jedan PC koji ce ici preko kabla a wireless mi treba za iPod i uskoro HTPC. Hvala. :)
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ovaj tp link sto telekom isporucuje je odlican a cijena mu je cca 50 KM.

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
     
  3. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Logosoft je kod mene. O kojem se modelu radi?
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    TD-W8901G, vidi na piku.

    Konekcija odlicna, meni je modem 10tak metara od racunara, na donjem spratu modem, na gornjem racunar sasvim dijagonalno, signal 4/5.

    U dvoristu wifi odlican na mobitelu, 20tak metara oko kuce.
     
  5. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Necu polovno, pogledat cu u radnjama ako ima. Da je na istom spratu signal bi bio 5/5?
     
  6. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Imas ih novih na piku, bar je bilo prije.

    Da, na istom spratu je signal na maksimumu uvijek.
     
  7. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    A puca li konekcija?
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    I ja imam TPlink ali samo wireless AP,zove se W501G,uptime mu je nevjerovatan.Konekcija nije pukla nikad.
     
  9. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ni kod mene nikad nije pukla konekcija.
     
  10. Looney

    Looney Komšija

    Svakako uzmi neki sa 802.11n podrškom.
    TP-Link 841 / 941 + dd-wrt :)
     
  11. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Sta dobijam za extra pare koje cu dati za n podrsku?
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Mogucnost za 155mbita preko wirelessa.
    Stabilniju wireless konekciju.
    Itd itd.
     
  13. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Zato i pitam sta dobijam s tim jer iPod ima 802.11g a ne znam hoce li za HTPC trebati tolika brzina.

    Ovaj WR841N i nije toliko skup, 80KM, jos ako je stabilnija konekcija... Moram li onda stavljati dd-wrt ili valja i bez toga? Ne znam tacno kakva poboljsanja donosi jer se nisam mogao snaci na njihovoj stranici.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    dd-wrt ti daje vise opcija, sto se tice konekcije, i sto se tice umrezavanja generalno.
    Graficki interfejs je daleko doradjeniji nego u ovom obicnom firmwareu npr, i onda imas opcije za vpn, vlan i tako te gluposti koje ti obicno nece trebati, a sastavna su funkcija jednog routera. Obicno, ako ne znas za sta ce ti wrt, ne moras ga instalirati.
    Sa 54g imaces prosjecno 2-2.5 mb/s. Wireless se generalno ne preporucuje kad je HD material u pitanju, posebno 1080p.
    Ako uzmes N router, pazi da uzmes i N mreznu karticu.
     
  15. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Istina, ali može se streamat i HD, čak i 1080p, ako je u pitanju manji bitrate. Ja sam gledao sliku sa dreamboxa na računaru normalno, mada se
    znalo dešavati da zašteka, ali to je prvenstveno greška buffera u VLC playeru negoli same mreže.
     
  16. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Onda da uzmem WR841N ako nema nista bolje za te pare?
     
  17. JVC

    JVC Overclocker

    Potpisujem, evo mene odlicno sluzi skoro godinu dana, gledam 720p i 1080p sa racunara preko njega na Lg blu ray playeru bez ikakvih problema.