Kako namjestiti WLAN na Bihnetu bez njihovog modema?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by ||NeX||, Jun 6, 2011.

  1. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    Aplicirao sam za WLAN router kod Bihneta, međutim kažu mi da se ne nadam plaho pa sam kontao stvar uzeti u svoje ruke.
    Volio bih da imam WLAN u stanu, ali mi treba Ethernet i dalje i ne želim bez njega.
    Dakle, koji je najbrži način da dođem do WLAN mreže, a da mi ostane ova?
    Mogu li neki AP prikopčati na Ethernet izlaz? (ima li to uopšte?)
    Ili moram kupiti neki WLAN router pa ga naštimati? Ako je to, imate li neki kvalitetan prijedlog? Ima li gdje upustvo kako ga naštimati?
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    WLAN router - TP link je oko petobe, Linksys oko joje postavis napravis pppoe konekciju i to je to
     
  3. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Samo pazi kada budeš uzimao, tj. provjeri da li je kod tebe POTS (Annex A) ili ISDN (Annex B) linija. Prema tome uzmeš router, kao što kolega preporuči, neki TP-LINK i rahat si :)
     
  4. Vedofone

    Vedofone Novi član

    router se ne kupuje svaki dan, u sustini kupis Linksys i rahat si najmanje jednu deceniju
     
  5. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    Hvala, koji Linksys preporučuješ i gdje ga ima kupiti?
     
  6. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    A kako to provjeriti?
     
  7. Vedofone

    Vedofone Novi član

    Linksys WRT54G2 ( v1.5 ) nije los a oko 95 markica sam ga ja platio
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Prvi put uvodiš ADSL kod tebe ? Onda sačekaj da ti oni dođu i priključe sve, u ugovoru kojem dobiješ će pisati da li je POTS ili ISDN. Opet je ISDN rijetkot, ali nije naodmet provjeriti. Potraži pod "Vrsta karte" i naći ćeš :)

    Niko ne kaže da je Lynksis loš, ali i TP-LINK je dovoljan za prosječnog korisnika :wink:
     
  9. Vedofone

    Vedofone Novi član

    mislim da nisi upravu, ali nije u ovoj temi mjesto da raspravljamo o ukusima :smt004 NHF
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ajde bre popusti malo,ja imam speedtouch modem od BHtelekoma i TPlink WR543 platio ga u wirac.net 42km
    Speedtouch sam samo jednom hard resetovao i u TPlinku postavio pppoe konekciju i enable-ovao wireless i stavio zastitu.
    Wlan radi kao u priči a lovim ga i u radnji 200 metara dalje sa 84% jacinom signala.
    Znaci da je TPlink odlican za obicnog korisnika.
     
  11. Vedofone

    Vedofone Novi član

    ispricavam se na izrazavanju svog misljenja,

    pozz
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    koje je baj dvej bilo pogresno :D
     
  13. Vedofone

    Vedofone Novi član

    u pravu ste ispricavam se
     
  14. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    Nije, dugo već imam ADSL. Provjerio sam na sadašnjem routeru piše Annex A, dakle POTS je.
    Meni je jako bitno da je kvalitetan router, jer mi je haman 24h upaljen i internet mi je hljeb i tu neću štedjeti.
    Dakle, molio bih za argumentovan savjet. Trebaju mi najmanje tri ethernet izlaza, a WLAN bi trebao da radi u povečoj kancelariji ca. 150m2.
    Ako mogne dobacit još 200m, odlično, ali nije nužno.

    Vidio sam ovaj http://www.linksysbycisco.com/EU/en/products/WRT54GH za 85KM.
    Bitno mi je da podržava ove nove BHT konekcije od 10mbps i ako budu puštali jače brzine, da i to podržava.
    WLAN mora raditi na 802.11n, jer mi je MB Air na 802.11n

    Za TP link sam čuo pohvale sa raznih strana, tako da ne bih bježao od njega. Bitan je samo kvalitet, a ako TP u nekim segmentima tuče Cisco, što ne bi i ovim HOME segmentima tako bilo? Samo molim vas argumentujte, bez šprdancije. Hvala vam!
     
  15. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Pogledaj ovdje testove ako već nisi, pomoći će ti svakako :)

    http://www.hardwarebase.net/recenzije/mrezna-oprema/57

    Što se tiče dometa, sve zavisi od kancelarije i prepreka, a ja bih lično išao na modele koji imaju eksterne antene, koje svakako možeš zamijeniti jačima ako ti zatreba :)
     
  17. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    Hvala na savjetu, svakako da ću pregledati, samo je fazon što mogu pariti oči, ako nema kupiti u nas ..
    Imaš ti neku preporuku?
     
  18. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ja bih lično uzeo neki TP-LINK sa n standardom koji ti i tražiš, recimo ovaj TL-WR1043ND, isprobao i vidio kakav je signal u kancelariji, ako ga fali onda kupio malo jače antene, i vidio situaciju. Na kraju krajeva možeš uzeti i WLAN extender, pa pojačati signal tamo gdje je slabiji. Kako sam vidio na HWB-u, Uni-Expert prodaje raznoraznu TP-LINK opremu ;)
     
  19. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Jest to, ali pogledaš možeš li naručiti, ako ništa, opet ostaje ovaj model TL-WR941ND koji je isto tako dobar izbor :)