Visoke rezolucije (1920x1200) preko DVI-a

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Nihad, Nov 10, 2011.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    DVI ima propusno ograničenje koje u praksi znači da jedna DVI veza može prikazati max. 1600x1200@60Hz (u to spadaju i 1680x1050 i 1600x900 jer su to naravno manji brojevi piksela od 1600x1200).
    To je ograničenje tzv. DVI "single-link" veze.
    Za veće rezolucije je potrebno koristiti grafičke karte i DVI kablove koji su sposobni dati i prenositi DVI "dual-link" signal (barem koliko je meni poznato).

    Mene sad zanima, kako su u praksi uvezani veliki DVI monitori (oni koji koriste 1920x1080, 1920x1200 ili veće rezolucije) sa DVI grafičkim kartama? Da li su potrebni posebni DVI kablovi itd.?
    Znam da se uvijek može izvršiti povezivanje preko D-SUB kabla, ali ove rezolucije su toliko visoke da je potreban VGA kabal debeo kao surla i vrlo, vrlo kvalitetan VGA izlaz iz grafičke karte da se dobije kvalitetna slika na monitoru.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    nije granica na 1600x1200 vec na 1920x1200, sve preko zahtijeva dual link kabl.
     
  3. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ja imam monitor na 1920x1200, povezan obicnim DVI kablom, kao i HDMI kablom, mada vise koristim izlaz na hdmi-u, jer brze prikazuje sliku prilikom mjenanja rezolucije, kao sto se desava prilikom posta/bootanja/izlaska iz sleepa/ itd.
     
  4. Nihad

    Nihad Aktivista

    A koja ti je grafička karta i koji monitor?
     
  5. GW

    GW Moderator

    U tebe je vjerovatno stara grafička pa ne podržava rezoluciju veću od 1600x1200. Kako ti reče dmr, single link dvi podržava 1920x1200@60hz.
     
  6. Nihad

    Nihad Aktivista

    Da, nakon što sam malo istražio, ustanovio sam da samo novije grafičke karte imaju DVI TMDS-ove koji u potpunosti podržavaju signalnu specifikaciju DVI-a (tj. mogu ići do najveće standardnom određene frekvencije), čime se praktično dobije najveća moguća rezolucija 1920x1200.

    Većina starijih grafičkih karti ne može prikazati više od 1600x1200 preko DVI-a, a još starije karte (prve generacije karti sa DVI izlazima) obično ne mogu ni preko 1280x1024. Jednostavno tada nije bilo velikih LCD monitora pa proizvođači nisu stavljali jače TMDS-ove na karte da ne dodaju trošak ondje gdje im tada nije bilo praktične potrebe.