Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    I taj 1,7dti je ekstra motor,jedne je godine osvojio nagradu najekonomicnijeg motora.Jest da je na zupcasti pa se mora raditi veliki servis ali eto sta je tu je. Jedina mana mu je hladnjak ulja koji ponekad pukne pa pusti ulje u rashladni sistem.Inace odlican auto i vrlo malen potrosac.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Pa valjda ce trosit oko 5l u prosjeku, jer vise je "otvorenog puta" nego grada sto cu prelazit. Focus vjerovatno nesto malo vise trosi od Opelovog 1.7DTI. Ali prvo cu ganjat Focusa, pa onda Corsu. Uglavnom vidjecu za vikend da to pogledam pa javim sta mi je na raspolaganju :) Hvala svima na komentarima.
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Sto se tice te Alfe iz Gradacca, jedan clan foruma je ima begenisanu, samo nikad da se nakani da dodje iz Sa :)
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    A tvoja Alfa? Sto sutis Ahmete? :D
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Nije moja :) Nego on htio da se raspitam, mala carsija, pa da nije lupan il tako to :)

    Ispostavilo se da nije lupan :)
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    čuj alfa dizlo... meni je to imho svetogrđe uz sve predivne benzince koje alfa nudi, ko i kad vidim masu ekipe sa traktorom pod haubom u kabrioletu.

    vau-vau eos isključen, to je poseban model balkanskog vlasnika :)

    netko je spomenuo - za mali gradski auto n/a mali benzinac bog i batina, tih 1-2-3 litre manje potrošnje na dizelu se vrlo lako može obiti u glavu kroz vrijeme pošto se radi o kudikamo kompleksnijim motorima nego mali benzinci koji su obično upgrade i po 10-20 godina starih (i provjerenih) agregata sa elementarnim dijelovima.

    prve na udaru dizne (naš dizel zna biti kriminalan), bosch pumpa i ne-do-bog turbina.
     
  7. apdejt

    apdejt Overclocker

  8. selvin

    selvin Moderator

    OK to, ali meni ne treba gradski auto, ja idem gotov 20km do Tuzle "otvorenim putem", i onda po gradu vozim par km. Ukupno 50ak na dan. Tako da mi je dizel bolje rjesenje, kako se meni cini.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Hehe,to sto ti ides od zivinica do tuzle je sve samo ne otvoren put.
    Ovoren put je kad vozis a ne kocis i ne saltas.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Sta mislis sto sam stavio navodnike? :D U svakom slucaju manje se salta i koci nego po gradu, zar ne? :D
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    znači radiš 10-12k km godišnje... ne isplati se dizel imho.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovisi o razlici u cijeni. Ako dizel nije puno skuplji, isplati se.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kod dizela su skuplji "veliki" servisi, pogotovo turbo dizeli, i zato se neisplate ako malo prelazis jer se za te novce mozes navozati benzinca. Ali uradis jednom i prije ces ga prodati nego preci 80-90k km do sljedeceg servisa.
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    računaj još da nećeš uzet dizela sa 20-40k km iza sebe, nego prije sa 80-100k km, a tu već lagano troškovi kreću.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Moze li mi neko reci potrosnju WV Golf IV kombinirano
    Mislim na ovaj motor benzin 1400 ccm, 56 kW, 16V
    i iskustva ?
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Vedo ima slican motor u petici. Pitaj njega

    Sent from my Desire HD using Tapatalk
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Po gradu 7,5 - 8, kad je ljeto. Po autobahnu (140 km/h konstantno) oko 6 litara. Raketa nije, kad picis uz planinu moras ga trecom bas zakucat, cetvrta - umire motor. Po autoputu je picio OK 180 km/h sa 4 osobe unutra.
     
  18. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ja od jarana vozio 5icu 1.4 benzin, i bas je ono tromo auto, tek kada uhvati zaleta ide ali ima ljudi kojima to nije bitno ...
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Eh da se javim na ovu temu kad sam je vec ja probudio. Danas sam kupio (tj. dao avans) za Opel Corsu, 2002. godiste, presla 128.000 (pravih :D), 1.7 DTI motor, standardna oprema, nista specijalno, klima, abs, servo, daljinsko itd. U ponedjeljak dajem ostatak para, dobijam auto, papire, pa onda dalja procedura. Cijena 6850KM, bez registracije. Dalje idu neke sitne popravke, treba senzor za pritisak usisne cijevi zamijenit (cini mi se tako nesto), jer je auto bilo na dijagnostici, samo je to greska. I treba ozracit nesto u vezi prednjih kocnica. Sa autima sam na VI, tako da pricam sta sam cuo :D I zamijenit ostali potrosni materijal: filteri, ulje itd. + registracija, kupit cu jos 2 zimske gume, tako da ce me to izaci negdje izmedju 7500-8000 sve u totalu.
    Hvala svima na komentarima i savjetima, ako budu kad kakve slike od mene postavit cu, a zasad se auto moze vidjeti na linku: http://www.pik.ba/artikal/2055851/opel- ... 062287126/
     
  20. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nek je hairli i da te dobro sluzi. Kako si dosao do toga da je "pravih" 128.000 ?