Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu plocu.

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by mirseth, Dec 15, 2011.

  1. mirseth

    mirseth Aktivista

    Pozdrav,
    imam jednu dilemu..Naime, pregorila mi je maticna ploca na kojoj imam HDD sa win 7 ultimate i puno potrebnih programa i podataka..Nisam stigao uraditi back up...Zanima me da li mogu prebaciti HDD na novu plocu bez problema, da li ce ga maticna prepoznati i podici sistem ?? Da li cu morati obrisati drajvere od stare maticne sa hyren boot cd( mada nisam expert u tome ) ili cu moci da ih reinstaliram iz windowsa ? Hvala unaprijed..
     
  2. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    prepoznat ce njega maticna, ali ce ti se 99.9% pri bootu pojaviti bsod jer su ti na windowsu stari driveri.
    moze se i to zaobici nekako, ali ako kazes da nisi ekspert najlakse ti je sa nekim live cdom podatke prebacit i onda format i novi win
     
  3. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Ako je isti chipset na maticnoj radit ce, ako nije onda ces zamrziti plavu boju.

    Sent from my GT-S5830 using Tapatalk
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Udjes u safe mod pobrises drivere u device manageru pod system devices pa onda bootas.
     
  5. mirseth

    mirseth Aktivista

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Da li mislis na sve drajvere iz device managera ili neke ????
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Trebalo bi raditi, ali sto prije uradis format C, manje ce te glava boliti.

    Ako ne bude radilo, uvijek mozes skinuti Ubuntu live cd, povuci potrebne podatke s tog diska i formatirati.

    Ubuduce uvijek pravi dvije particije na disku, jednu za operativni, drugu za programe i storage.
     
  7. mirseth

    mirseth Aktivista

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Ma sto je najgore radio sam uvijek 2 particije, i programi, igre i podaci su bili na drugoj particiji D..Onda sam jednom formatirao samo C i skoro ni jedna igra i program instalirani na drugoj particiji D nisu radili..Valjda su se neki podaci automatski snimali na C i nije se nista sa druge particije moglo pokrenuti ili je prijavljivalo greske iako je sve bilo instalirano na D kako je i bilo prije format C...
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Samo iz system devices i to one vezane za chipset predhodne ploce. Takodje mozes i drivere integrisane zvucne i lan kartice na predhodnoj ploci.
     
  9. mirseth

    mirseth Aktivista

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Izvini na peglanju al da li mogu samo desnim klikom na system device i izaberem opciju scan for hardware change da to isto uradim jer nisam siguran koji su mi sve drajveri za chipset od maticne ploce ??
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Ma ne mozse u safe modu instalirati drivere, mozes samo brisati. A daj screen shot od system divices pa cu ti rec :)
     
  11. mirseth

    mirseth Aktivista

  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Probaj prvo ovako. Uninstaliraj sve u vezi nForce-a i NVIDIA nForce PCI System Manag. pa restartuj ali opet udji u safe mod ako mogne i onda restartuj jos jednom i udji normalno u win. Ako ne mogne u safe mod onda nakon prvog restarta idi u win direkt. Platforma je i dalje AMD samo si plocu mijenjao? Koji je sada chipset? Imas li mogucnost da napravis backup ove particije/diska sa acronisom recimo prije nego krenes sa brisnjem drivera?
     
  13. mirseth

    mirseth Aktivista

  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Pa jesi li probao uci u win sa novom plocom, dobijes li BSOD? Ako da uradi ovo sto sam ti rekao pa onda probaj uci u win.
     
  15. mirseth

    mirseth Aktivista

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Nisam jos nista pokusao jer mi je kad sam testirao komponente pokazalo da mi je ustvari samo napojna pregorila..Ova stara ploca jos uvijek radi i evo pisem sa nje mada ima problema, tesko se pali kad se ugasi i nekad ledi( mora da se i na njoj nesto ostetilo)..Prvo sam htio sve opcije da zapisem pa onda da prebacim komponente na novu plocu i da probam to sa HDD..Najverovatnije cu to uraditi sad preko vikenda..Hvala ti na uputama..Javim se cim prebacim komponente...
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Pa cek ako ti radi stara ploca onda prvo uninstaliraj sve drivere vezane za tu plocu iz windowsa pa tek onda mijenjaj plocu. A uradi i backup acronisom za svaki slucaj, nije ti to neka nauka stisnes backup i par puta next :)
     
  17. mirseth

    mirseth Aktivista

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Vazi, uradim to sa acronisom, samo moram da kupim externi HDD od 320 GB posto ja imam 250 GB HDD koji je skoro pun..
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    ma ne moras sad kupovati hdd samo radi backupa, svakako su sad skupi a i nemas sad tu nekih toliko vaznih podataka, i ako imas samo njih kopiraj negdje :). Uradi kao sto sam ti rekao pa ako sta krene po zlu samo vratis staru plocu :)
     
  19. mirseth

    mirseth Aktivista

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Evo prebacio sam komponente na novu maticnu..Maticna mi ne prepoznaje HDD, trazi neki RAID...Ima opcija za raid sa tipkom F10 i tu udjem u neki podmeni gdje mi prepoznaje disk.. Lijevo je opcija free disc/ desno array disc...Izmedju desne i lijeve opcije ima strijelica gdje pise add i gdje prebacujem svoj disc sa lijeve na desnu stranu..Kad kliknem na svoj HDD pojavi se padajuci meni sa opcijama MIRRORING/STRIPING/STRIPE MIRRORING/SPANING....????? Nesto slicno ovome...


    http://www.tweaktown.com/articles/643/s ... ndex5.html
     
  20. mirseth

    mirseth Aktivista

    Re: Prebacivanje HDD sa starim drajverima na novu maticnu pl

    Evo uspio sam uci u windows tako sto sam iskljucio u biosu sata/raid opciju...Sad idem da probam drajvere update-ovati... :D