Spajanje dva HDD-a

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Amer, Dec 20, 2011.

  1. Amer

    Amer Aktivista

    Imam matičnu Asus M2N, i spojen WD HDD, 250 GB, Sata-300.
    Hoću da spojim još jedan HDD, na njemu piše Maxtor DiamondMax Plus 9, 80 Gb, ATA/133 HDD.
    Eh, treba mi sad vaša pomoć.
    Kako da ovaj HDD spojim na svoj računar? Koji kablovi mi trebaju, i kako da to sve spojim? On nije formatiran, na njemu ima instaliran XP, a na mom računaru je W7.

    Unaprijed zahvaljujem
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Pa jednostavno. Kupis IDE kabal, spojis njime disk s plocom, ustekas u disk molex kabal iz napojne. Upalis kompjuter, pokrenes svoj win7 normalno, pojavit ce ti se novi disk u my computer i onda radi s njim sta hoces. Jedino ako nisi mislio da ti taj disk odjednom postane sistemski :D
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Treba ti IDE kabal, a konektor na maticnoj ti je onaj siroki crni u donjem dijelu ispod PCI slotova. I naravno 4pin sa napojne u disk. Onda botas normalno i formatiras ga iz win7.
     
  4. Amer

    Amer Aktivista

    Ali, za taj dole konektor u specifikacijama piše da je za floppy, u ovaj IDE konektor jedan mi je spojen optički uređaj.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Taj za floppy je nesto manji. Ako ploca ima samo 1 IDE konektor onda uzmes IDE kabal koji na sebi ima 2 konektora, tako da ces na isti kabal spojiti i optiku i hdd.
     
  6. Amer

    Amer Aktivista

    Riješeno, našao sam kablo s dva konektora i spojio. Hvala :)
     
  7. Amer

    Amer Aktivista

    Ipak ne može, kad spojim ovako, radi HDD, ali ne radi DVD ROM.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Moras jedan postaviti na master drugi na slave. Pogledaj vecinom stoji na naljepnici od uređaja kako se to radi. Stavi disk da je master.
     
  9. Amer

    Amer Aktivista

    Probao sam u biosu staviti tako, ali ne prepoznaje mi DVD čitač nikako. Zar baš moram sad sve ponovo vadit pa gledat naljepnicu? :D
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moras premostiti jumpere, nema druge. Zato je SATA zakon. :)