Intel Ivy Bridge procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Stevie_Ray, Sep 17, 2011.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa šta se tu ima znati puno? Nabavljaju iz radnji u Srbiji, dovuku ovamo, prodaju, dobar ko kupuje dobri oni. Ako imaš nekog da ti dovuče iz Srbije, još ćeš bolje proći. Kratko i jasno.
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nije iz radnje ovih par SB-E proca sto se prodavalo po piku.

    Ali kao sto rekoh to nema veze, to su 100% ispravni procesori, da netko ne pomisli da je neki fusher zbog cijene.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    ne pricas raji da se ponovio. pao je ajvi dualac sa cetri treda :D
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Htio bih da naglasim da ovo nije istina barem u mom slucaju. Koristio sam iGPU oko 15 dana i nisam trebao ni mV vise za stabilnost procesora.
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    tako je :)

    :wink: ti imas "otkljucan" procesor ili ti K oznaku.

    Koliko sam upratio, nas forzamilan ima 2380-P procesor koji je klokao vise od ocekivanog. Intel P procesori su bez integrisane graficke jedinice...

    L3 je fizicka osobina, hardware instalisan u procesoru i dostupan je svim ostalim komponentama unutar samog uredjaja, pa Intel kaze - L3 shared cache.

    Trenutno mi aktuelno da pratim Intel i7 950 ( 3.06 GHz do 3.33 GHz turbo ) vs i7 930 ( 2.8 GHz do 3.06 GHz turbo ). Interesantno je to sto se oba klokaju do npr 4.3 GHz i razlike rezultata su minimalne, dok 950-ka trosi vise W energije i V napon je hmmm...

    Kako sada 930 ide do 4.3 GHz bez problema na toliko povecanje u odnosu na 950 od koje ocekujemo vise !?

    Intel od tada poceo mjenjati pricu u K serija i slicno...
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Cudno je to, znam da je i7 930 D0, a mislim da je i i7 950 D0 stepping, 4.3 GHz na tim procesorima je sreca cista, nesto kao 5.0 GHz na SB.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jest, oba su D0 sto jos vise utice na "cudne" razlike dva procesora.

    Cinjenica je da vise placamo za vise GHz u svim obicima, sve ostalo je "entuzijasti"...ljudi kao ti, forzimilian itd oni koji iskopaju nacin da izvuku vise :wink:

    Edit, a ima malo i u ovome :D :
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Može li mi neko nešto reći o i7 3770S? Prije svega OC kakav je, znam nije K al opet može se valjda malo nategnuti, nema GPU ako se ne varam, temperature i sl.? Šta mu ovaj prefix S znači? Stevie, King, Sena?
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    i7 3770S je low power izvedba i7 3770, znaci hem sto je locked mnozitelj, nego ima manji stock clock od i7 3770.
     
  10. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    3770S troši manje tj. 65w na odnosu u 3770K koji troši 75w ili 77w ne znam tacno sad ,oba imaju HD4000 iGPU ali mislim da se samo na 3770K može raditi OC(to sam negdje pročitao),pošto troši manje,65w,3770S je malo hladniji(bar bi trebao biti),razlika je što S radi na 3.1GHz a K na 3.5GHz ,turbo im je isti tj. 3.9GHz,K ima veci Bus ratio..

    evo sena me malo preduhitrio,ali ovdje imas malo vise podataka :lol:
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Do koliko bi mogao na mojoj ploči?
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Do koliko potegne bazni clock, oko 3-5 MHz u odnosu na stock 100 MHz.
    S obzirom da moze Turbo da ga clockne na 3.9 GHz, mogao bi mozda na nekih 4.1 GHz, iako stock napon je veoma malen na S procesorima, ne znam koliko ti se isplati ganjat sa tim.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Koliko ja vidim oba procesora su na 3.9GHz TURBO, razlika je samo u tome ako se iskljuci turbo onda je baseclock 3770S na 3.1GHz a 3770 na 3.4GHz.

    3770S ima TDP na 67W a 3770 je na 77W TDP.

    3770K je na 3.9GHz TURBO ali je base speed na 3.5GHz
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ispravio sam se u gornjem postu.
     
  15. zoharbizo

    zoharbizo Guest

    Ima i 3770S otkljucan mnozitelj, samo djelomicno, vjerojatno do nekih 3.5GHZ, vise ne.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Slova :
    K - overclock
    S - manji clock speed i Smart Cache 6 mb.
    P - veci clock speed, bez integrisane grafike i Smart Cache 6 mb.
    T - 2 jezgre 4 Threads, manji TDP, veci clock speed, mnostvo tehnologija tipa HT-a i Smart Cache 3 mb.
    G - su pentium, najslabija izvedba, dvije jezgre sa Smart Cache 3 mb.

    Brojevi:
    - 5 na kraju znaci jaci iGPU, npr 2100 vs 2105,
    - veca decimala znaci veci clock speed i razlicit TDP, npr i5 2300 vs 2320 ili 2400 vs 2450P

    Serija i5 2300 i 2400 nudi najvise informacija o razlikama :
    http://ark.intel.com/products/series/53244
    http://ark.intel.com/products/series/53246
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    1. Da se malo ispravim, Intel je na Ivy Bridge T procesorima uveo novost - imaju 4 jezgre, ali isto imaju najmanji TDP :

    http://ark.intel.com/products/series/65131

    2. Jeli vrijeme da neko otvori temu Hasswell ? :D

    Ako nista, bar da vidimo osnovne novosti i prednosti pa cemo temu vremenom razvijati.

    Dobro bi bilo i zbog kalkulisanja oko kupovine trenutno ponudjenih Sandy i Ivy procesora.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zanimljiv pad temperature, ako je istina :)

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Istina je, mnogo usera na OCN-u je vec uradilo proces, neki su iskusili i 20C manje temp, koliko ce biti manje zavisi koju ces pastu staviti između IHS-silicija, najbolje radi sa Coollaboratory liquid pro.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Intel ce sigurno nastaviti sa ovim i kod Hasana i dalje. Jedino ce IB-E imati lem izmedju jegre i IHS-a, potpuno je logicno.

    Ipak, nadam se da cu uskoro potjerati jednog 3570K, IHS se sigurno nece skidati.