SEO - Search engine optimization

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Mujka, Oct 11, 2012.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    Pozdrav, drugovi.
    Volio bi jedan sajt malo pogurati sa ovim SEO :) pa ako neko ima koji savjet knjigu ? tutorial ili nesto provjereno :)

    Hvala :)

    EDIT: ovo se cini fino ? http://www.seopanel.in/demo/
     
  2. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Evo sta je meni pomoglo najvise:

    Video tutorijali:
    "SEO Fundamentals" od Lynda.com
    "Analyzing Your Website to Improve SEO" takodjer od Lynda. com

    Ebook:
    "Search Engine Optimization for dummies"

    Sve ima na warez bb
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Imas google-ov tutorial isto tako.
     
  4. wudu

    wudu Aktivista

    Skoro je pokrenut prvi regionalni SEO forum, koji vode regionalni SEO stručnjaci. Ako imaš nekih pitanja, vjerujem da će se tamo neko naći da ti odgovori :)
    Link: http://www.seo.ba/forum/forum.php
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Izvuci što ti treba i dalje traži.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Imam problem sa stranicom, ubacen je url na google-u, robot je posjecuje, uradjeno je i par fazona sa metadata sto preporucuju oni sami,
    ali jednostavno jedini nacin da je izbaci ikako je da napisem njen naziv u search.

    Ako search-am vrlo specificne rijeci koje su na pocetnoj, nema je nikako u rezultatima, iako su te rijeci odmah ispod linka na nju u gornjem slucaju.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Mozes li napisati URL? Koliko je stara domena?
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    joksumzug.at, kolega radi selidbe pa smo nesto sklepali brzinski.
    Search "joks umzug" mi ga daje kao prvi rezultat, i ispod linka u tekstu su specificne rijeci cijim search-om ("Umzug Graz", "Übersiedlung Graz" i sl.) je nema nikako u 20-25 stranica rezultata.
    Vec na 3.-4. stranici budu rezultati koji slabo veze imaju sa pojmovima ali nje nikako.

    Domena je registrovana 21. marta.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Ubaci u meta podatke keywords i descriptions za svaki page, navedi kljucne rijeci i neki opis koji ce sadrzavati kljucne rijeci, nemoj predug, nece ga citat cijelog. Mada kazu da to vise ne utice toliko, ali ipak mislim da ima veze. Takodjer odredi h1, h2 tagove u html-u. Domena je tek registrovana, a starost domene dosta utice na prikaz u rezultatima, tako da ti valja biti strpljiv. Dodaj je na web master tools, ako vec nisi, pa da pratis kako je posjecuje njihov crawler, da li imas nekih errora i slicno.

    EDIT: I ako hoces da ti ga ljudi traze pod tim "Umzug Graz", slobodno dodaj Graz u keywords (pretpostavljam da ces Umzug svakako dodat). Sve ono sto ti mislis da ce ljudi trazit po tim rijecima i kako ti pokusavas da pronadjes svoj site dodaj u keywords. Naravno nemoj pretjerivat u broju rijeci, do 20 je mislim sasvim dovoljno.
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Vidis ovo za webmaster tools verifikaciju sa njihovim html fajlom nisam bio ni skontao, samo sam pokusavao sa metadata iz njihovog uputstva.
    Sad sam verifikovao, i dodao jos par opisa kao sto si rekao.

    Hvala puno na pomoci, valjda ce procepiti ubrzo.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Dodaj keywords tipa:
    <meta name="keywords" content="Umzug, Übersiedlung, Entrümpelung, Umzugskartons, Graz"/>

    A description:
    <meta name="description" content="Recenica ili dvije, nemoj nabrajati rijeci."/>

    Takodjer mozes napraviti sitemap.xml koji ce sadrzavati linkove koje tvoj site sadrzi, nema ih puno 3-4 koliko vidim, ali barem mozes dati "uputstvo" google crawleru gdje da gleda, mada i za to kazu da ne gleda bas cesto, a ja sam primjetio kod sebe da gleda.

    Evo ti zacas sitemap za tvoj site, napisao sam ukratko, uradi copy/paste u sitemap.xml i stavi u root folder tvog site-a (pored index.html). I onda tamo u web master tools imas opciju da mu submit-ujes sitemap, ne znam tacno gdje se nalazi opcija, ali nacackat ces. On bi trebao sam skinuti, ali bolje ti mi posalji direktno, pa ce poslije sam skidati.

    Code:
    <urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
    <url>
    <loc>http://joksumzug.at</loc>
    <lastmod>2014-04-03</lastmod>
    <changefreq>daily</changefreq>
    <priority>1</priority>
    </url>
    <url>
    <loc>http://joksumzug.at/service.html</loc>
    <lastmod>2014-04-03</lastmod>
    <changefreq>daily</changefreq>
    <priority>1</priority>
    </url>
    <url>
    <loc>http://joksumzug.at/preise.html</loc>
    <lastmod>2014-04-03</lastmod>
    <changefreq>daily</changefreq>
    <priority>1</priority>
    </url>
    </urlset>
    Ako budes imao jos linkova, dodaj ih na isti nacin.
     
  12. anel007

    anel007 Komšija

    od vecih pretrazivaca keyworde uzima za ozbiljno samo tamo neki kineski, ni ime mu ne znam, google to ne gleda uopce koliko ja znam
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @selvin: submit-ao sam, hvala jos jednom :)

    @anel: na control panelu od hosta pise da keyword-i ne znace vise nista, ali eto.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa kazem gore iznad da sam i ja citao da keywords, descriptions, sitemaps ne znace nista. Ali niko ne zna kako taj algoritam funkcionise, tako da su to prazne price, i nije zgoreg to odraditi. I nakon sto sam sredio svoj site onako kako mislim da treba, odradio SEO url-ove, dodao tacne keywords, descriptions, sve unikatno, dodao sitemap sa automatskim update-om podataka, dodao richsnippets itd. dosli smo za manje od godinu dana na google-u iznad site-a koji je u BiH "najjaci" po toj tematici.
     
  15. anel007

    anel007 Komšija

    nhf selvin, samo sam rekao ono sto je poznato, XTRage progooglaj malo seo best practices i vidjet ces sta se otprilike savjeruje (samo ubaci i 2014. godinu u search da ti ne da rezultate iz 2000 i neke kad su keywordsi znacili nesto)

    posto se ja vecinom baziram na blogove znam da se tu cijeni krativnost, a kopiranje tudjih tekstova ne pije vode (naravno govorim o dugorocnim rezultatima), kad je ova tvoja stranica u pitanju ne znam tacno sta bih ti rekao sto vec selvin nije pomenuo, dodaj description, sitemap i cekaj :)
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Poznato jest, to sam naveo i u svojim prvim postovima, ali kao sto rekoh niko ne zna kako algoritam radi ni sta gleda, a ne moze stetiti niti je tesko dodati keywords na svaki page, pogotovo ako se to odradi automatski. Naravno i sadrzaj je jako bitan.
     
  17. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Ja sam cuo da i social network sada igra veliku ulogu.
     
  18. strijelacc

    strijelacc Novi član

    ovako ukratko.
    kada vršite otimizaciju za SEO naravno uzemete jednu postranicu i željeni keyword.
    Veoma bitno je da keyword date u titleu stranice po mogućnosti na 1. mjestu kao i u opisu stranice meta desc.
    da se keyword nalazi u samom linku stranice
    da se iskoriste meta tagovi h1 max 1 keyword unutar njega h2 i h3
    putanja slika i alt atributa takodje da sadrzava keyword.
    vemoma bitno za lokalno pretrazivanje i bitno za SEO su rich snippeti.

    ostale stvari ako odnos teksta i html, sitemap, roboti, rss feed... malo opsirnije..ako te bas interesuje da mozemo se cuti za detaljnije upute. SEO je jedan od najbitniji faktora za online prodaju. to je nacin kako kupca dovesti na stranicu. A onda naravno je bitan izgled same stranice, tj dojam koji ostavlja na posjetioca.

    LP
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Jesi se registrovao da nam kazes to sto gore vec iznad pise u par postova ili da ponudis privatno uslugu? :D
     
  20. strijelacc

    strijelacc Novi član

    rekao sam ukratko, da ne pišem blog.
    A vidim da se u Živinicama radi ozbiljno :)

    Slučajno sam nletio na forum pa se i registrovao.