Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Narucio sebi Samsung Galaxy 7inch tab 2.

    Moze li mi iko reci kako se tamo cijene krecu?
     
  2. aeRo

    aeRo Komšija

  3. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Mislim da ako je sat 380km sa dostavom da bi carina bila oko 190km,mozda i grijesim,nek me neko ispravi..

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Druze sve je to lutrija. Iskreno. Nema pravila, uvjerio sam se sto puta, kad sam se najviše nadao carini nije je bilo i obratno.

    Reci prodavcu da ne stavlja fakturu u paket da ovi na carini ne znaju vrijednost sata. Ako ga htjednu carinit, dobit ćeš poziv da im faksiraš fakturu i tad to uradi jer nazad nema.

    Ako ne bude fakture, imaš šanse da ne bude predmet carinjenja, sve zavisi od procjene carinika.

    Ne znam šta da ti kažem više.
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma


    Kakva je to carina od 50%?
     
  6. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Code:
    
    Faktura ..............357,00 KM  (149.99 GBP = 356.96630066 BAM)
    10% carina ........... 35.70 KM
    ------------------------------
    Osnovica za PDV  .... 392.70 KM
    17% PDV .............. 66,76 KM
    ------------------------------
    Carina + PDV ........ 102.46 KM
    
    +
    
    Taksa ................ 10.00 KM
    Uplatnice ............. 4.00 KM
    Pregled ............... 3.50 KM
    Car. evidentiranje 1%
    
    Evo otprilike ako se nisam zeznuo negdje.
     
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Nesto sam pobrko,ali evo Alibegovic je postavio kako bi trebalo biti..

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    25% na vrijednost robe, jest da je upola manje od tvog proračuna, ali je i ovo debelo guljenje :S
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pričao sam već ja sam na 607KM platio 270KM što carina što ostalih poštanskih troškova ;)
    Usput da kažem zvali su me par puta iz uprave za IO jer sam se žalio putem emaila. Neki dan neki šef iz uprave me nazvao, uljudan čovjek malo smo pričali i oni kažu da je to ok prema dokumentaciji koju oni raspolažu i da je vjerovatno višak para otišao na troškove EMS poštarina i ostalo.

    Što se tiče ovog sata ja mislim da ne bi smjelo biti više od stoje al eto opet nikad ne znaš kako će carinik biti raspoložen. Otprilike ide trećina od vrijednosti fakture...
     
  10. gilla

    gilla Aktivista

    Kakvo je stanje sa pošiljkama u zadnje vrijeme ako ste naručivali?

    Neke stvari mi iz uk kasne evo vise od 30 dana......
     
  11. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Šta kaže Royalmail tracking? Nikad ne kasne puno iz Engleske, možda sad radi praznika malo da su otegli.
    Ja čekam 2 komada iz USA, ima mjesec dana.
     
  12. gilla

    gilla Aktivista

    Ma nema trackinga, inače za obično 5-15 dana stiže sve, sad ne znam da li da tražim povrat ili još malo a pričekam. BIli su praznici, loše vrijeme.....Mislim pričekati do 10.01 i onda tražiti povrat.
     
  13. burner

    burner Aktivista

    Meni jučer došla pošiljka iz USA naručena 17.12. (Economy Int'l Shipping), što me je iznenadilo. Čekam još jednu iz USA naručenu 15.12. (USPS First Class Mail International).
     
  14. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Valjda će pročepiti te iz Amerike, obično kad dođe jedna dođu sve. :)
     
  15. amarextreme

    amarextreme Aktivista

    Isto imam problema sa pošiljkama, ali vjerujem da je do toga došlo usred ovih praznika, neradnih dana, npr. artikal kupljen u UK, poslan 12.11.2012 još uvijek nije došao, a prodavač mi na osnovu dojmova, positivnih transakcija ne liči na prevaranta... Isto tako prodavač iz USA poslao mi 24.11.2012 godine i još uvijek nije tu pošiljka :S ...
     
  16. burner

    burner Aktivista

    Update: danas došla i ova druga. Ovo je neočekivano brzo. Pomirio sam se odavno s tim da ću čekati stvari iz USA 30+ dana.
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Znači i moje stižu, super.
     
  18. aeRo

    aeRo Komšija

    Od kupovine onog sata onda odustajem, ne daje mi se toliko na carinu..
    Sto se tice UK royal mail-a il kako se vec zove, ja kad sam narucivao K&N filter cekao sam ga 30ak dana. Taman na dan kad sam posao da prijavim liku da mi roba jos ne stize, zvoni postar na vrata.. A i u postu kad sam isao, rekose mi da im se raja generalno zali za kasnjenje posiljki iz UK-a.
    Dok sam npr. cvike narucio iz USA, stigle mi nakon 5 dana.
     
  19. burner

    burner Aktivista

    Ma ne mora značiti. :)
    Moja djevojka je sa etsy-ja naručila neke stvari u razmaku od jednog dana na svoju adresu i moju. Meni narudžba (napravljena dan poslije) došla prije 7 dana, njoj još nije. To joj se dešava sa zadnjih par narudžbi, odakle god da naruči. Nije isključeno ni da neko u procesu dostave prisvaja pošiljke sebi, jer nema nikakvog tracking-a, a neko je to provalio... Tako da i to može biti jedna opcija.
     
  20. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Mora značiti :D
    Evo upravo sada došao iz pošte. Išao dići paket (amazon.com). Iako je bio preko 50km nisu ga carinili. Još je otvaran :D