Montažne kuće

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Feb 15, 2013.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kad govorimo o Svedskoj, neka kraljica u proslosti je naredila sadnju sume, drvo po glavi stanovnika pa i danas postoje Zakonske smjernice o istom. Koliko se drveta posjece mora se toliko posaditi, pa sam neke procjene cuo da je oko 2/3 Svedske pokriveno sumom.

    Sume su pluca nase i svake druge drzave.

    Neku noc gledam vijesti i nas neki mladi politicar je predlozio vladi, ono sta sam pisao u temi kupovina stana u BiH. Ne kazem da je cuo od mene i ovdje, ali za sada udara gdje treba...

    Rekao je kako postoje drzavna-opstinska zemljista (cak iz proslosti odredjena za stambenu gradnju) i da bi to prepolovilo cijenu stana. Postoji Zakon o legalizaciji nelegalno izgradjenih objekata, pa se zna desiti da se zapocne gradnja, a potom legalizuje novo-izgradjeni objekat...

    Ovo vrijeme sad prelomni moment, blio montazna ili neka druga, kuca/stan je dom :D

    Duznost vam je zanti, pa uci - citaj i pomoci cu ti kvaju, ako treba na akciju doci :D
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja ipak vjerujem zidanoj kući, naravno kada bi mi odmah nakon izgradnje uradili vanjsku izolaciju i fasadu. Jer to je izgleda zadnji proces koji se radi kod naših zidanih kuća, pa imamo arhitektonska rugla na svakom ćošku.

    Montažne kuće su za građevinske firme naravno bolje jer ode mnogo manje materijala za cijenu koju pokupe kao izvođač radova na montažnoj kući nego na zidanoj.

    Ali zbog te ljepote montažnih kuća, ja bi radije furao tu gradnju, ali na dobrim temeljima, čisto zbog nametnika.

    A miševa i ostalih nametnika se teško riješiti, gdje god ljudi žive, tu su i ti manji sisari.
    Jednotavno penju se uz zidove, zavlače u izolacije, pod krovove i podrume.
    Stara poslovica kaže: "Gdje nema dobrih ljudi nema ni miševa."

    Prošle godine sam ostavio otvorena vrata svog sprata i uletio je manji miš, znao sam da nema gdje, bio je dva dana, kada je vidio da nema ništa osim gaća i čarapa na svakom čošku, pobjegao je kroz ista vrata, zajedno sa generacijama poslije njega, jednostavno nije imao perspektive :mrgreen: .

    Sada su mi se naselili šišmiši pod krov. Pošto su to slatki sisari i nisu nametnici, zivimo u simbiozi. A ostali nametnici ih se boje.

    Nisam imao nikada problema sa sitnim nametnicima, tipa žohar i slično, znao sam imati osinjake pod krovom ali nisu pravile probleme, pauci su znali biti tu ali nisam ih nikada dirao.

    Najpoznatiji prolaznici su bili tipa daždevnjak i jastrijeb koji je udario u prozor tokom leta.
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kakva je zvucna izolacija u tim montaznim kucama? Ja sam jedno vrijeme zivio u zgradi na Kosevskom i mogao sam cuti 2 sprata iznad sebe. Nikad vise :)
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Sve ovisi o tipu gradjevine i samoj kvaliteti izrade montaze ali u novijima - kao sto rekose - zvuk je prilicno "smanjen" odnosno zvucna izolacija povecana. U starijim objektima, iz iskustva - uzas za nas galamdzije bosance.
     
  5. jeretik

    jeretik Komšija

    Pauci ubijaju žoje.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Svejedno, ta stvorenja nekako volim, nisu napasnici i pošteno se bore za svoj plijen. I ne razmnožavaju se mnogo da prave neku brigu. A žohara ovdje jednostavno nema zbog okruženja, niti ih je ikad bilo.
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Gdje bolan nema?
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ispod Majevice u jednom naselju.
    Ja sam u svom životu prvi puta žohara vidio, u Omegi Tuzla, kako se šeće. Kako znam ovdje nisu nikada postojali,
     
  9. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Može se i kuća napraviti poprilično jeftino, ali i to ima svoju cijenu tj. koristi i nedostatke. Mislim da su montažne u većini slučajeva dosta kvalitetnije od "običnih" zidanih. Sve je procedura, kako će majstori raditi, koliko kvalitetno te ko će ih nadgledati. Naravno ni nadzor nije uvijek tu, tako da mogu razvući obični posao na jedan mjesec, dok u hladovini piju hladno voPi.

    Pauke ni sam ne diram, ali brate, kada se krenu množiti to niko ne zaustavi, te je poseban problem što aktiviraju alarm u kući ako ga ima. Ptice i ne smetaju ako se zaštiti da ne mogu ući ispod greda, no opet sam primijetio da bar kod mene dižu crijep i skrivaju se pod krovom, i tako svako jutro izlaze, navečer se vraćaju.

    Uglavnom može kuća izaći kao i stan, no ako se krenu redati veći zatjevi, drvena stolarija i bravarija, onda cijena u startu odmah ode u nebesa, no svako bira onako kako mu je prihvatljivo.

    Opet nije ni kuća rahatluk ako nisu komšije dobre, izađe isto kao da se živi u stanu :)
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pricam sa tatom o steti i misevima ... kaze da postoji nekoliko razloga, ali dva-tri su bitna...

    Nisu dolazili oni za deratizaciju, nije samo da ih mi nismo ulovili, nego i druge komsije potvrdjuju. To se kupuje i oko 10 KM saka otrova, ali djeluje...tako kupis otrova i bacis na tavan, podrum i sl 1-2 puta godisnje...

    Zive dvije, moram reci pesinjace u komsiluku, koje bacaju ostatke hrane s prozora i to se napravi haos...

    Kaze da se misevi razmnozavaju ko ludi i kad im pase sredina, svakih 15 do 30 dana novo leglo :D (ovi misevi gori od zeceva :D )