STEAM... WTF?

Discussion in 'Igre i konzole' started by Riddick, Nov 13, 2010.

  1. Riddick

    Riddick Aktivista

    Kupio sam originalnu PC igru "Aliens vs Predator Survivor Edition" i ostao sam ne ugodno iznenadjen da igru ne mogu instalirati bez instaliranja Steam aplikacije :shock:

    OK, navikao sam da:

    - moram imati originali DVD da bi pokrenu igru (to se da rijesiti... da sacuvam originalni DVD i da se ne maltretiram sa stalnim ubacivanjem DVD-a)
    - moram imati internet konekciju da bih samo izvrsio autorizaciju originalne igre (poslije mi DVD ne treba, a cime cuvam originalni DVD)
    - igru mogu instalirati samo 3 puta...

    Sad sam u situaciji da imam originalnu igru (koju nisam kupio na Steam-u), imam internet konekciju al ne mogu ni pokrenuti instalaciju igre bez instalacije Steam aplikacije i bez Steam accounta!! Steam aplikacija prikuplja podate o mom racunaru, a pitanje je da li samo to salje u "bazu"...!! BTW Necu praviti disperziju o mogucoj zaradi na prikupljenim informacijama...! Mislim da cijela stvar nije nimalo naivna!!

    Pitam se dokle ce ici proizvodjaci i distributeri PC video igara da smanje pirateriju, a sve preko ledja legalnih korisnika i kakve nas sve restrikcije ocekuju?? Legalno cemo kupiti igre ali ne cemo biti vlasnici istih zbog raznih ogranicenja, a sve u svrhu smanjenja piraterije i povecanja prihoda, proizvodjaca i distributera PC video igara!!

    Da li ce prevelika zelja, proizvodjaca i distributera PC video igara, nad kontrolom aplikacije udaljiti korisnike iste od legalne nabave? Bojim se da ce odgovor biti pozitivan. Zasto da kupujem originalne video igre ako necu biti njihov pravi vlasnik i jos zadiru previse u moju privatnost? Mislim da ce pokusaj prevelike kontrole nad aplikacijom imati samo veci kontraefekat...

    P.S. Ako mi se neka PC video igra svidja rado cu podrzati razvojni tim legalnom kupovinom iste :)
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Postoje vec na desetine igara koje zahtijevaju instaliranje Steama radi igranja. Osim kao djelomicna zastita, Steam mnogima sluzi i kao platforma za multiplayer, odnosno in-game komunikaciju pa to moras uzeti u obzir. Takodjer, Steam kao najveca platforma za digitalni download ce po svemu sudeci rasti i u narednom periodu, tako da su njegovo prisustvo i zahtjevi neminovni.
     
  3. Riddick

    Riddick Aktivista

    Za in-game komunikaciju odavno imamo TS il Xfire tako da se bez Steam-a moze :D BTW Xfire je izuzetno koristan program. Nema sumnje da ce Steam rasti nego bojim se da ce u buducnosti download, sa raznim zastitama i ogranicenjima, biti jedini nacin nabavke originalnih naslova :(

    Ne svidja mi se koncept Steam-a zbog:

    - zadiranja u privatnost korisnika
    - ogranicenja koja postoje i koja ce se tek poceti nametati
    - distribucija igara putem downloada, ako kupujem original hocu da imam i pravu fizicku kopiju
    - "Steam cijena" 49,99$ il 49,99€ (zbog visine cijena i odnosa 1$=1€)
    - Steam popusta kad kupujes npr. 5-6 igara od kojih par neces nikad ni igrati al kupujes paket radi drugih igara

    D O D A N O:
    - Steam aplikacija na silu instalira update cak i iako on moze onemoguciti pokretanje igre. npr. Metro 2033 ni poslije 3,5 mjeseca i brojnih zalbi nista nije uradjeno!
    - sve igre se moraju instalirati u folder od Steam aplikacije, znaci kad ponestane prostora na particiji sve mora da migrira sa aplikacijom
    - kupis igru al fakticki je ne posjedujes!!
    - itd...
    Nikad nista necu kupiti preko Steam-a, a ubuduce cu dobro pogledati pise li na igri Requires Internet connection and free Steam account to activate. :smt072

    [​IMG]
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Razlozi koje ti navodis kao nedostatke se vrlo lako mogu i preokrenuti u prednosti, na primjer:

    - O kojem zadiranju u privatnost govoris? "Hardverska anketa" je opcionalna, cheateri se banuju, oni sto kupuju igre preko ukradenih brojeva kreditnih kartica izbacuju. Naravno, bilo je propusta na ovom polju.

    - Koja ogranicenja?

    - Ne moras se brinuti i tome da li ce ti se fizicka kopija ostetiti, niti ni da li ces izgubiti digitalnu. Igru uvijek mozes ponovo preuzeti sa Steama.

    - Ako igru iz nase zemlje hoces da igras odmah, u 99% slucajeva ti je digitalni download jedina opcija. Zvuci mi kao prednost.

    - Naravno da se mnogima ne svidja sto je najcesce taj odnos u cijeni izmedju eura i dolara na Steamu, no postoje i iznimke.

    - Po cemu su Steam popusti nedostatak? Nude popuste na pojedinacne igre i bundle od strane izdavaca. U vecini slucajeva je popust dostupan i na pojedinacnu igru iz bundlea, naravno, ne u onoj visini kada se sve kupuje.
     
  5. jeretik

    jeretik Komšija

    Steam je samo jedan servis jedne kompanije. Stoga je Steamova agresivnost zabrinjavajuća, jer u slučaju da se pojave zaista konkurentni servisi drugih kompanija, moraćemo imati instaliranu gomilu dosadnih i opterećujućih aplikacija na računaru da bismo mogli pokretati igre. Danas Steam, sutra Steam + još tri aplikacije.

    Mada, integracija sa Steamom je pravo djelotvorna protiv piraterije, što jes jes.
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Neminovno je da ce se pojavit ozbiljnija konkurencija. Vec sada pola ovih servisa sto nude download imaju svoje download managere i web stranice na kojima imas spisak igara koje si kupio, kljuceve itd. Neki bi mogli reci i kao "bit ce 'prijatelji' razbacani na vise platformi, servisa, managera itd.", na sto mogu reci, pa tako je oduvijek :)

    Vezano za anti-piracy mjere, donekle jest pomoglo, ali da je narocito efikasno rjesenje, i nije, jer svaka igra svejedno se pojavi na warez sceni bila pod Steamom ili ne.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Nema smisla blatiti Steam jer je najbolji.
    Kako bih ja igrao x-com serijal na 64-bitnoj sedmici da nema Steama? :D
     
  8. Shenron

    Shenron Komšija

    Ne vidim kako je Steam pomogau u borbi protiv piraterije?
    Ako mislis na nemogucnost igranja MP dijela pojedinih igara (BC2, Black Ops), to nema veze sa Steamom, vec sa odlukom da se serverski dio igre ne ukljucuje u samu igru, vec se ponudi nekoj od hosting kompanija.
    Tako za Black Ops mozemo dobiti servere samo kod Game Servers, koji bi vjerojatno dobili ogromnu kaznu ako bi procurio serverski dio Black Opsa.
     
  9. jeretik

    jeretik Komšija

    Pomogao je... Na scenu izadje release igre kojoj trebaju patchevi da bi bila igriva kako treba; patchevi idu samo preko Steama; krekovane patcheve teško nać, instalacija komplikovana, ne znaš jel radi kako treba, itd. Primjer: Empire: Total War. Ne isplati se zafrkancije, ono samo kupi original. Takodjer, ni gorespomenuti AVP nije bas zanimljivo igrati ako nije original.
     
  10. Riddick

    Riddick Aktivista

    Evo saznao sam da imam jos igara sto su vezane Steam... a particija od sistema je premala za sve igre :(

    STEAM rock :smt062
     
  11. Tenga

    Tenga Aktivista

    Mozes da odradis slijedece:
    Backupuj igre kroz Steam, uninstaliraj Steam, instaliraj Steam na drive koji ti vec pase i opet instaliraj igre sa backupa.

    Zavisno od kolicine igara, trebalo bi da to potraje max 30-tak minuta. Ja sam svoju kolekciju tako prebacio jer sam naletio na isti problem. :p
     
  12. Riddick

    Riddick Aktivista

    @Tenga Vec sam samu aplikaciju prebacio na vecu particiju, sto sam odredio za igre.

    Evo vec 7 sati pokusavam da pokrenem Metro 2033 Limited Edition, pa vec sam je mogao preci :lol: Igru nisam kupio na Steam-u al je za njega vezana instaliram je, Steam aplikacija uradi update, hocu da pokrenem igru i doceka me windows poruka "Metro 2033 Executable has stopped working". BTW igra je kupljena prije 3-4 mjeseca.

    Nema sta nisam pokusao, vise nemam ideja, fakat flustrira :smt076 :smt076 "Tjesi" me sto nisam jedini http://forums.steampowered.com/forums/s ... ?t=1424086 Mislim da patch pravi problem, a onemogucio sam preko Steam aplikacije da se automatski uradi patch al ona ga i dalje skida. Pokusao sam da igram Offline al izbaci mi poruku da igra nije spreman za Offline igranje i bez patcha aplikacija nece ni da pokusa da pokrene igru. Kako da rijesim problem?
     
  13. Riddick

    Riddick Aktivista

    Jos jedan "zadovoljni" Steam korisnik:
    Sve sam procesljao i pokusao. Metro 2033 zbog zadnje zakrpe ne radi kod ogromnog broja kupaca PC verzije, problem bi se mogao jednostavno izbjeci da korisnik moze da bira da li ce da uradi update, a problem se vuce 3,5 mjeseca sto je krajnje bezobrazno!! Ljudi debelo plate igru na Steam-u onda spoznaju da je ne mogu igrati, kao u gore navedenom slucaju. Znaci kupis igru ali fakticki nisi njen vlasnik jer pravi vlasnik je Steam, bez obzira da li je kupljena kod njih il u nekom webshopu!!

    Jedino rjesenje problema je da kupim "ulicnu" verziju igre, pa valjda su to i htijeli :lol: Jel Steam drze rusi, zbog centralizacije, SSSR je propao pa ce valjda i Steam :mrgreen: :lol:

    P.S. ovo bi mogao biti zvanicni thread "I HATE STEAM" :mrgreen:
     
  14. perke

    perke Aktivista

    Steam samo distribuira igre, ne pravi ih.. ni njih ni patcheve. To sto patch ne radi nije do njih vec do ljudi koji su ga napravili. Isto kao da kupis igru u radnji koja ti ne radi i odes kenjati prodavacu sto je lose napravio igru. Ne kontam sta ti nije jasno.
     
  15. Riddick

    Riddick Aktivista

    Opet sam kupio igru u webshopu, platio trosak prevoza, carinu... Nije mi zao jer hocu da podrzim razvojni tim, kad opet hladan tus, "Requires Internet connection and free Steam account to activate.", al napisano najmanjim slovima na coveru isto kao da zovem HotLine :smt005 S ovim gubi mi se svaki smisao nabavke originala u fizickoj formi, mislim cemu ta specijalna izdanja i aluminijumska pakovanja kad moras imati net i Steam acc. fakat zasto ih ne ukinu? Kupujem softver, placam dostavu i carinu al nisam njegov vlasnik, cemu to!?

    Ako imam pirata posmatram ga iskljucivo kao demo, a kupujem original da podrzim razvojni tim tako sto cu nagraditi njihov rad a istovremeno se nadam da ce izbaciti nastavak. Prije nismo mogli da kupujemo originale pa smo se snalazili, a sad kad smo u mogucnosti mozes kupiti original ali NECES BITI NJEGOV VLASNIK!! Kakva je to trgovina?? Kada "strucnjaci" govore o piratima i koliko gube, bilo to softver, filmovi, muzika...prosto su smijesna njihova razmisljanja o "gubicima". Uvjek ce biti ljudi koji nemogu ili nece nesto da kupe i ako im to efikasno zabranis nece to ni kupovati odnosno koristiti, tako da nema ni dobiti o kojoj sanjaju "strucnjaci", a s druge strane maltretiraju se legalni korisnici istih! Profit prije legalnog korisnika? Lijepo :lol: Ove restrikcije su samo kontraproduktivne! Iskreno vise ne znam ni koliko imam originalnih video igara znam samo da ih vise nemam gdje ostavit, a neke cak nisam nikad ni instalirao odnosno uradio aktivaciju! Poslije ovih iskustava necu podrzati nijedan razvojni tim, a kod Rusa ima svega... :smt006

    P.S. I poslije 2,5god. i placenih 45-50KM rusi mi se Metro 2033, rjesenje je pirat a original neka krasi policu :lol:
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Prilicno sam siguran da znas zasto je tako kako je, ali se slazem da ovim limitiranjem i kontrolisanjem gube mene kao kupca. Daleko su prakticnije piratske verzije, nego legalne.
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kupiš orginal da podržiš razvojni tim i onda skineš pirata da igraš ko čovjek, i svak' sretan :D
     
  18. BoLa

    BoLa Aktivista

    Koristim steam dugi niz godina i nikad nisam imao problema niti sa jednom igrom
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Takodjer. To sto kolega Riddick tvrdi da ce za svaku igru morati imati nekakav komad softvera preko kojeg ce je pokretati, nije kriv steam za to. Steam je prvi krenuo s tim, i koliko ja znam, mnogi proizvodjaci igara su svoje igre plasirali preko steam platforme, izmedju ostalog i EA i Ubisoft, pa su tek kasnije nastali Origin, uPlay.....
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Meni radi metro 2033 sa steama regularno.