Linux OS i inspekcija?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by russ-co, Oct 24, 2013.

  1. russ-co

    russ-co Komšija

    Mozda pogresno mjesto ali opet sigurno neko zna malo vise od mene.

    Radi se o racunaru u radnji, koji je kupljen od firme sa instaliranim WIN XP, imao je i neku licencu za refurbished PC; medjutim danas mi kolega kaze da se prije oko mjesec dana promjenio sistem provjere i da sada to ne vazi nego da treba ponovo kupiti licencu (ima samo win7).

    Posto mi je preko neke stvari pracenja tih pravnih zackoljica da pitam da li je rjesenje neki od ovih free OS?

    Ima li neko (inspekcija) pravo traziti kakve racune za to ako je vec free, jer racunar se koristi za 2 stvari: internet i office.

    Hvala unaprijed na savjetima!
     
  2. kio

    kio Komšija

    Probaj drug sa http://www.linuxmint.com/ on je nekako najlaksa tranzicija sa windowsa na linux. Mislim da ovdje ima kolega sa linux community tako da ti oni mogu dati bolju procjenu koji OS.
    Mislim da ne bi trebali traziti racun za to po nekoj logici. Vjeruj da ni ne znam sigurno kako se vrsi provjera, da li oni stave nekakav stick pa skeniraju registriji racunara :roll: ili kako vec.
    Ako koristis office imas open office takodjer
     
  3. russ-co

    russ-co Komšija

    Hvala, vec sam skinuo libre office, samo da skontam ovo ili da dam 110KM za neki OEM win 7 za koji se dobije licenca i racun, nedavno je bio na ekuponu i danas zove kaze treba imati bilo kakav win7 i sa ovim se uradi upgrade i dobije se aktivacijski code i licenca koji su validni

    LP
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da i ja nesto pitam
    isto u radnji imam laptop i koristim ga za net,licne svrhe,znaci nema veze sa radnjom i racunima,imam fiskalnu kasu ...e sada mogu li me oni sta peglati za to,na laptopu je naravno piratski XP ??
     
  5. russ-co

    russ-co Komšija

    naravno da mogu, i ovdje je isti slucaj, koristi se samo za net i sl. trenutno i jucer je dolazila neka inspekcija (nije finansijska) i pitala ima li licenca za WIN na PC-u.

    Vidim da je ovaj Ubuntu fkt dobar, samo da vidim hoce li podrzavati sve komponente
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ubuntu je dobar, ima dobru podrsku i vecina stvari radi bez potrebe za ganjanjem drivera. Rijetko se desi da imam neki komad hardware-a a da moram maksuz traziti drivere. Jedino sto je malo teze ljudima koji ga prvi put koriste jeste graficki interfejs i problem da se snadju gdje je sta.

    Za ljude koji su navikli na WIN preporucujem Zorin OS, baziran je na ubuntu distribuciji sto bi znacilo da sve sto radi na ubuntu radit ce i na ovome.

    Za ljude koji racunar koriste za office i net linux je po meni najbolji izbor

    Sto se tice licence za Linux svaka distribucija dolazi sa odgovarajucom besplatnom licencom.
     
  7. russ-co

    russ-co Komšija

    Instalirao sam i probao, nazalost ne ide kako treba..ne vidi uopste USB kameru, a ne mogu ni promjeniti rezoluciju monitora iako pise da je prepoznao kartu (Ati x300)
     
  8. kio

    kio Komšija

    Vezano za xp http://www.ebay.com/itm/Software-Micros ... 20da31f6c2 da ne pisem na onom topicu.
    Ne znam probaj naci xp na ebayu, amazonu :roll:
    Vezano za samo inspekciju pretrazi klix forum, tamo je bilo dosta govora o tome.
    http://www.klix.ba/forum/licenciranje-softvera-inspekcija--p9194308.html-f=21&p=9194308&hilit=inspekcijap9194308#p9194308
    , pa se malo zabavi :smt003
     
  9. russ-co

    russ-co Komšija

    cudno, vec sam dobio navedeni XP iz DEU ali koja korist od toga kad nemam racun :/
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pa valjda PayPal racun ima neku "tezinu"?
     
  11. russ-co

    russ-co Komšija

    nema jer nisam platio 4.5KM PDV-a nasoj drzavi, placeno je iz inostranstva svakako :)
     
  12. techton

    techton Aktivista

    Snimis Ylmf OS i smijes se inspekciji kad proba da ispita licencu. :)
     
  13. russ-co

    russ-co Komšija

    kupio sam danas P4 sa predinstaliranim XP, sa fisk.racunom i fakturom gdje je navedena instalacija XP PRO, a broj sa licence tj naljepice odgovara registrovanom broju xp na masini
    da se ne peglam sta, kad i kako :)
     
  14. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Da bi isprobao kameru treba ti neki program koji je koristi, najjednostavniji je cheese kojeg mozes skinuti sa software centra.

    Sto se tice rezolucije ako ti nije prepoznao nativnu rezoluciju onda treba skinuti drivere za graficku. Ima mali programcic koji pretrazi odgovarajuce drivere.
     
  15. russ-co

    russ-co Komšija

    ma na kraju sam kupio PC sa XP i sve radi kako treba..tj skoro sve, VGA nece da gura rezoluciju 1440x900 dok na drugom IDENTICNOM racunaru ide bez problema

    vise mi je pun kofer tih sitnica :)