Preporuke za kuciste

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by RaP, Nov 19, 2009.

  1. Juka

    Juka Komšija

    Nema razloga da se zapusti, ja ga barem jednom u dva mjeseca otvorim i raspusem i nikad nisam sta za*ebo da ne radi !!!
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    kako macak pikira na ventilator :)
     
  3. black

    black Komšija

    danas stigao postom iz Svedske zamjenski panel za kuciste.Kuciste je 2.5 godine staro i nije odavno pod garancijom ali Fractal Design mi je poslao potpuno besplatno zamjenski dio cak je novi panel sa USB 3.0
    [​IMG]
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Nemoj mi reci da na imageshack trebam biti ulogovan da vidim neciju sliku ?

    Inace, super si prosao.. Fractal Design ima obicaj slusati raju sto se tice dizajna. Lik koji ih je jednom predstavljao, koji je dizajner ili sta vec je mladji, bas iz raje tako da mi opcenito izgledaju kao gotivan brend.
     
  5. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Razmisljam o kupovini novog kucišta, gledam neke po piku pa me zanima ovo da li je poželjno kupiti neko koje ima 2-3 ventilatora?
    koja je svrha toga, jel to pravi gameri uzimaju da snize temperaturu komponenti uzimaju radi overcloka?

    ili ono uzeti koje se dopada covjeku na oko :D

    vidim da neki masno placaju pa me zanima da li ima i efekta :)
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Sve zavisi do koliko para zelis potrositi.

    Uglavnom to oko temperature, u pitanju je svega 2 - 3 stepena razlike izmedju low end i high end kucista, uglavnom je razlika u kvalititi izrade, izgledu i funkcionalnosti kucista.

    Ja licno ne bih bjezao od ocuvanog polovnog kucista koje zadovoljava moje potrebe.
     
  7. black

    black Komšija

    danas sredio kablove u kucistu (Fractal Design Core 3000)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Preveliko ti to kuciste. :)
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Premala mu maticna :)
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Hmm toplotu sa stražnje strane grafičke fino pokupi ovaj cpu ventilator. :lol:
     
  11. black

    black Komšija

    Moram zamjeniti taj vent na cooler , poceo je ozbiljno da zuji.
    Da li neko zna gdje u Sa mogu naci kvalitetan vent?
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Slab ti je izbor kod nas, radije naruči sa quietpc.com.
     
  13. Eldorado

    Eldorado Komšija

    da li postoji kucište koje prima 2x napojne :D

    trenutno imam klasik kuciste obicno..

    1x napojna 350w maticna ploca sa opremom bez graficke spojeno (ubacena napojna jedinica)
    2x napojna 450w samo graficka spojena gtx 260 core 216 (izbacena napojna jedinica)

    možda malo cudno ali bitno je da racunar radi svoj posao :D

    P.S ovo je kod mene miks daj bože da je neko ovako gurao sve xd
    ali mislim da je bolji efekat ovako nego 1x napojna od 600-700w :D
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Imaš nekoliko kućišta na tržištu koje primaju dvije napojne. Sa Silverstone Temjin 07 i Corsair 900D npr. ne možeš pogriješti. Može i CM HAF 932 ja mislim, ali malo su nepraktično to riješili.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze to sve moze lagano da gura iole kvalitetnija napojna od 400W, npr Fortron Hexa 400W ( 80KM nova),mnogo jftiniji i stabilniji izbor od dual psu .

    Za dual PSU treba ti full tower kuciste npr Cooler Master HAF 932 koje samo kosta minimum 180KM polovno.
     
  16. Eldorado

    Eldorado Komšija

    @KingT

    graficka starija ali gura igre solidno "evga geforce 260 gtx core 216" koja haman da traži dosta snage negdje sam nalazio 500w minimalac napojna..

    jel npr neka silverston od 500w ce moci da gura sve ovo moje komponente 1x napojna?

    amd II x4 3.0
    ddr 3 8gb

    i meni bi više odgovaralo sa 1x napojnom jer ovo je gasi pali malo komplikovanije.

    edit: minimalac 500 Watts & 38 Amps traži za graficku gtx 260 :)
     
  17. black

    black Komšija

    500W je overkill , ja sam imao Phenom X6 na 3.7 i GTX 570 , u igrama je ova konfa na uticnici vukla 250 W
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Po meni je glupo kupovati napojnu koja odgovara trenutnoj konfiguraciji. Ako si u finansijskoj mogućnosti uzmi kvalitetnu, jaku napojnu odmah jer će ti poslužiti za naredne 3-4 konfiguracije. Osim toga, budući da su napojne najefikasnije kada rade na 220-230V, sa jakom napojnom pri nižim opterećenjima dugoročno malo i uštediš na struji.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne bas, ako racunas da je efikasnost pri nizem opterecenju u pravilu manja. Dakle za racunar koji vuce 100W, 300W napajanje je na 33% svojih mogucnosti, dok je 500W na 20%. Bez obzira na snagu, potrosnja iz uticnice je manja kod 300W napajanja. Postoji tu cak mogucnost da slabije napajanje gura nesto jaci racunar u odnosu na ono jace, recimo 200MHz visi takt procesora, a da isto vuku iz uticnice. Ovo je sve pod uvjetom da i 300W i 500W imaju isti dijagram efikasnosti. To sto su pretezno 500W+ napajanja 80Plus Gold ili Platinum je vec nesto drugo, to su premium stvari.

    Razumijem ja to da treba uzeti napajanje sa rezervom za nadogradnje i podrzavam to, rezerva treba biti 200W, ali u odnosu na realnu potrosnju. I btw, ima i taj faktor da komponente napajanja stare i napajanje ponesto izgubi na snazi, ali i cinjenica da vremenom i napajanja napreduju, recimo danas se moze uzeti 80Plus Gold napajanje za cijenu koju se prije placao obicni 80Plus.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To sve stoji pod pretpostavkom da neko sklapa 100W komp od nule, a to je jako rijetko, barem ovdje na forumu. A niti je krivulja efikasnosti baš tako linearna. Kod premium napajanja imaš jako koristan "bonus" u vidu bešumnog režima pri niskim potrošnjama što barem meni nije zanemarivo. Osim toga često se viđa po radnjama da je znatno jače napajanje skuplje tek nekoliko desetina KM/EUR.