SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Smijem li kliknuti na update?

    [​IMG]
     
  2. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Nakon update-a imaces prazan ssd
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jel to nesto specificno vezano za bas ovu verziju updatea ili onako generalno update firmwarea je rizican oa mogu stradati podatci.

    Ja sam na svom 840 pro radio update firmwarwa jedno 3-4 puta do sad i nikad nikakvih problema.
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ne znam tačno. Samsung-ov SSD Magician mi kaze da cu update-om firmware-a izgubiti sve podatke na njemu zato sam čovjeka upozorio
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Zato i ne klikćem, jer mi je dosta toga na ovom disku, pa reko da upitam.
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja sam nedavno nešto experimentisao i uradio kloniranje sa samsungovim software-om na sata 160gb disk, formatirao i klonirao nazad. Sve bilo ok.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nisam znao za tu informaciju kad je u pitanju update. Ja sam na ovom Intelu 320 serija radio 2 puta update, ali tako sto skinem neki iso na CD, bootujem s tog CD-a i on odradi update. nisam nikad ostao bez podataka. cudno mi to pravo, da ti moras sistem nanovo dizati nakon update-a diska. nigdje veze
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    [​IMG]

    Gledam sada po internetu mnogi se zale, ali jos nisam nasao odgovor ili rjesenje za prilicno nizak RANDOM READ (IOPS) od 37.000, a pise Up to 94.000 ... neki se zale vec od 55.000 :roll:

    Koliko je kod vas i da li neko zna razlog ?
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kod mene Pro verzija i isti je slucaj,primjetio sam kako se disk puni da Random read slabi,medjutim nisam primjetio da real world performanse opadaju,disk ujeda,samo na testu nije ko sto je bio tako da me libo racq za testom.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ovo bas zbunjuje...
    deinstaliram igru od cca 30+GB i jos neke stvari, preko 75 GB slobodno, tamo vamo ponovim test dobijem 58.000.
    ...ponovo instaliram igru, imam 17GB slobodno i 57.000 ... :smt102
     
  11. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja sad uradio update Magiciana i uradih test, nisam radio odavno:

    [​IMG]

    Firmware jos nisam dirao.
     
  14. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

  15. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    pa vidi ako pise na piku da je 100% povjerljiva radnja i da ima preko 800 transakcija znaci da je pouzdana radnja,iako nisam poslovao licno sa njima..
     
  16. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    Da, pregledao sam utiske.

    Po testovima ocito je da su za tipicnu svrhu sistemskog diska, svi ovi do 300KM prakticno bara-bara po performansama:

    http://www.ssdreview.com/review/compare ... llife.html

    Ova Samsungova TurboWrite zvrcka s pretvaranjem jednog dijela TLC u vrlo brzi SLC NAND radi brzog write kesha ocito pomaze u nekim situacijama.
     
  17. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    pa vidi ako imas novca za kvalitetniji idi na 840 Pro verziju jer ti je 840 Evo hajmo reci slabiji od 830..ili ides na 840 Evo 250Gb za 260KM
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma sve je to isto pocev od 830 pa nadalje. Samsungu ni TLC nije problem, performanse odlicne, a dokazano i da je izdrzljivost. Kupi ono sto je povoljnije.
     
  19. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    120GB vise nego dovoljno za vecinu tj. u svrhu ubrzavanja sistema. Za podatke je jos uvijek HDD/SSHD nezamjenjiv. 60 je ocito premalo za Win7/8 jer je preporucljivo imati dosta slobodnog prostora(cak do 50%) zbog wear-levelinga, over-provisioninga bla bla
    Windows+Office+AutoCAD/Adobe CS ili 1-2 igre = 40+ GB...

    Koliko vidim, vece ubrzanje sistema(pa i starijih s XP-om i SATA I) dobija se ubacivanjem SSD-a nego nadogradnjom procesora, ram-a itd. Naravno, govorim o tipicnom PC-u za surfanje, office rad itd.
    Precesto vidjam masine s relativno dobrim procesorima i jednu i vise GB rama ali koje prosto ubijaju stari 80-250GB diskovi s malom gustocom po platteru/ploci. Sta god da radis, disk samo krcka li krcka a procesor se dosadjuje.

    A eno u Plusu ima 64GB ADATA SP900 sa SandForce kontrolerom za 80ak KM:


    Dalek su put diskovi presli od ovakvih:

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  20. k!b¤

    k!b¤ Aktivista