Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Koliko vidim, nema teme ovog tipa, ako ima, my bad :|

    Da li neko od forumasa ima svoj vocnjak? Mozemo shareovat saznanja i iskustva. Ili mozda neko ima zelju da nesto ovako zapocne?

    Ja imam 2 duluma borovnice, tek posadio. Rad na vocnjaku jako pozitivno djeluje na moju psihu, nakon iscrpljujuceg rada za racunarom :)
     
  2. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Kakva je profitabilnost borovnice na 2 duluma? Ili je to samo za vlastite potrebe?
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Voćarstvo

    Jesi uzimao biljke, ili si sjemenke posijao?
     
  4. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    @Zeleni - Uzimao sam dvogodisnje sadnice.

    @Ace_ - Radi se o americkoj visokozbunastoj borovnici. Otkupna cijena rane sorte vec nekoliko godina varira od 3,5 do 4 eura po kilogramu. U sedmoj godini sadnica dostize punu zrelost. A jedan dobro razvijeni grm moze i do 10kg po berbi dat. Ima covjek u Brckom koji upravo ovakve prinose ostvaruje.

    Međutim, početna ulaganja su velika (dvogodisnja sadnica kosta oko 5-6KM). Borovnica je dosta zahtjevna, trazi kiselo zemljiste, dosta humusa, redovno navodnjavanje itd... Onaj ko hoce da zaradi konkretno na borovnici, mora dosta truda, rada, vremena kao i novca uloziti. Niposto se u ovakvu avanturu upustati bez unaprijed izvrsenog planiranja, istrazivanja, konsultovanje sa strucnjacima. Treba neki strucni agronom da ti projektuje vocnjak, i da te savjetuje.

    Dosta toga se moze putem knjiga i neta saznati, ali nista dok ti neko prakticno ne pokaze.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Super tema, drago mi je da se razmislja i u ovom smjeru. Inace sam veliki zaljubljenik u poljoprivredu (otac uvijek imao nekakve plastenike pa nas tjerao da radimo...)

    Mi imamo jedno 3-4 dunuma jabuke i sljive, ali jos uvijek ne radjaju u punom sjaju. To je sad familijarno i svi se pomalo ulazemo u to, mada nije posao zahtjevan i ne radi se zbog zarade nego cisto zbog 'nek se ima'.

    Imam jaku zelju da posadim tresnju na jos jedno 4-5 dunuma zemlje, pa sam se malo angazovao da saznam kako i sta ide. Gledao sam malo po jutubu ima u Srbiji par interesantnih tresnjaka (vocnjaka s tresnjom) pa malo 'kradem' ideje.

    Evo mali tips/suggestions za sve sto se planiraju/ili bave vocarstvom/poljoprivredom.

    Veoma dobar kolega i njegova porodica posadili 10tak dunuma (mozda i vise) kruske u koju su ulagali maksimalno. Prosle godine su imali odlicne rezultate i nadali se dobroj berbi. Naime, zadesilo se nevrijeme i grad je poubijao 50% izroda, tako da ih je ostavio kratke za dosta novca. S tim tolikim kruskama isli u pregovore u Tuzlu u Agro... nesto, prave sokove uglavnom, i kada su vidjeli da nemaju svoje hladnjace da odrzavaju voce bukvalno im spustili cijenu na neku mizernu minimalu a ovi morali prihvatiti jer su znali ako ne prihvate odose kruske. Tako da, ako se vec planirate baviti proizvodnjom i prodajom onda se dobro spremite jer je trziste (kao i svako drugo) divljina te treba biti spreman na sve.
     
  6. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Postoji protiv gradna mreza koja stiti vocnjak od padavina, ptica i sl. Ovakva zastita nije nimalo jeftina, ali je neophodna za one koji se ozbiljno misle baviti ovom djelatnoscu.
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    270 stabala šljive mix mađarice (Bistrica) i čačanske ljepotice. Tim sortama najviše odgovara 800 m.n.v.
    Sav prinos ide u
    [​IMG]
    Komšija sa kornišonima zaradi 20.000KM godišnje.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Protivgradska zastita je nesto sto je danas pod moranjem (naravno, ona stiti i od ptica i ostalih lebdecih objekata) ali kao sto si rekao dosta je skupa pa svi idu onom: "Da mi je ovu sezonu pa cu od zarade to..."

    @Tale - mi dosta rakije pecemo od sljiva, ali nista toliko ozbiljno da bi se pustalo u prodaju, sve je to ono za familiju i kolege.

    Nevjerovatno je koliko zemlje imamo, a koliko se malo obradjuje.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Pa i ja tako radim ali recimo prošle godine se zaradilo 1500KM na šljivama, bio je prinos 3x veći nego inače.
    Godišnje se u prosjeku zaradi oko 500 KM na šljivama ne računajući dio koji ostane nama za rakiju i ostalo.
    Ulaganja su negdje oko 100 KM godišnje. Uglavnom to ide na košenje trave i šišanje, mada se i ta trava na kraju proda nekome sa živinom.
    Gledajući na to da normalan prinos bude oko 4000kg kada bi se sve prodalo u standardnom slučaju zaradilo bi se oko 1500 KM. Ali bez rakije se ne može :D
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Evo i od mene par situacija. Ne bavim se time, jer nemam zemlju, ali kad bih imao, onda bi to bilo iz licnog ceifa :D

    Moji preci su zivjeli od poljoprivrede. U Prozoru je bio jedan veliki vocnjak i zivjelo se od vinarstva. Medjutim, to se sve raspalo. Moj djed je ostavio jedan mali dio tih kultura ali se on tim bavio iz hobija. Takodjer je imao par kosnica pcela.

    Druga situacija: otac ima par prijatelja koji imaju vikendice. Jedan pravi rakiju, drugi ima pcele, rakija se slabo prodaje, stavljao sam i ja to cak na pik, slabo mu se ko javio, a ovaj drugi nece med nikome prodati osim prijateljima. Jedan dio kosnica je prodao pa "smanjuje" biznis :D

    Takodjer je imao jednog prijatelja koji je radio u Eagle base. Od te zarade napravio je na vikendici malu plantazu na kojoj je uzgajao i prodavao gljive. Prilicno mu je dobro islo dok mu se zena nije razboljela. Sad je dobro ali su sve prodali i vratili se u rodni Gradacac. I danas mislim da jos imaju te plantaze gljiva za koje vjerujem da su ih spasili od potpunog kolapsa.
    Moglo bi u suplje price 5, ali ovo je istinita prica, nazalost.
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Rakiju je teško prodati, ali šljivu je lako, pogotovo kvalitetnu.
     
  12. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    @donjapa

    Mi smo jako cudan narod. Svi kukaju kako posla nema. Zemljista su zarasla jer rijetki bi se ozbiljno prifatili motike ili barem pokusali nesto u tom smjeru. Mi smo građanska raja, mi smo iznad toga :)
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Voćarstvo

    O tome nebi trebalo diskutovati, moglo bi se ici u nedogled.

    Nego, da nema ko iskustva sa tresnjom i kakvih preporuka? Uopste, da li imamo poljoprivrednih tehnicara tu?
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Teško je od toga živjeti jer nema garancija ako ti uništi prinos nekakva nepogoda.
    U ovoj državi bez zakona je teško.
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Voćarstvo

    Ovdje u Swe ima džem od borovnice iz BiH. Neko otkupljuje I pravi. Odličan, ekološki, 4-5 eur za teglicu od 200 gr. Kad je sezona u swe onda koriste i domaće. Piše na etiketi odakle dolaze sirovine. Interesantno.

    Moj punac je agronom po zanimanju i radio je po zadrugama dok je juge bilo. Ljudi nisu bili gladni i zemljoradnici su dobro zivili.

    Ima Bosna potencijala. Pamet ljudi koji mogu nešto pokrenuti je upitna...
     
  16. kvaju

    kvaju Komšija

    Re: Voćarstvo

    Meni je padalo na pamet oraha posadit i badema, ali nikad nista.

    Al nikad nije kasno :)
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Od prosle godine moja zena pravi sokove i razne dzemove. Pored toga ozbiljno vodim brigu i promjenio sam nacin zivota o tome koliko industrija steti meni i mojim blizim, posebno negativne posljedice na testosteron i pijem samo domace sokove ili domaci caj.

    Razilka okusa, mirisa, pitkosti itd-itd je drasticna !

    Imam svoju zemlju i namjeravam posaditi visnju i grozdje za sokove, mozda i nesto caja, ali slabo znam o tome i nikada dovoljno volje da tome posvetim vrijeme...nemam pec da kuham, pecem sokove na kuhinjskom sporetu-pecnici.

    Postoji opstinski ured (dakle u zgradi opstine) koji finansira EU...oni imaju sve potrebne ljude i evidenciju o vlasnistvu zemljista, brigu o otkupu itd-itd, ali naravno da nije neka posebna profitabilnost. jer se radi o vrsti kredita, treba se raspitati u lokalnoj opstini.

    Jos sam razmisljao o sljivama za susenje, imam odlicne sljive (od 1 do 3 KM/Kg), ali nemam para toliko sada, jer je moja zena pila litre kompota od suhe sljive na dan za mlijeko kada je dojila nase dijete. Sin je pio njeno mlijeko do 19 mjeseca i ona je izmuzavala sa pumpom to mlijeko kada nije u prilici ili ga ima vise.
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Voćarstvo

    Pa neki dan gledam dokumentarac o magistru saobracaja koji se bacio u uzgoj kiwana, od svih mogucih stvari. Izvozi uveliko, milioner covjek.

    Vazna je volja, za sve ostalo postoji EU :)
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Voćarstvo

    Ima i sezona uticaja, evo slabo sljiva rodila, posebno u odnosu na proslu godinu.

    Mislim da je problem poremecaj klime i to sto su se pcele ranije probudile pa ih dosta uginulo.

    Dobro je sa pcelarima se povezati da pcele dovoze na ispasu u proljece kada behara voce :|
     
  20. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    @Tale - Ne mora se samo od toga zivjeti, ali ja govorim o ljudima koji sjede u kuci po citav dan i kukaju, a imaju zemlju. Bolje ista radit nego sjedit.

    @donjapa - Ja ti jedino mogu preporuciti strucnjaka koji nadgleda moj voćnjak, on radi i s trešnjom koliko ja znam. Čovjek je zavrsio agronomiju u Engleskoj pa je nesto let'o i po SAD-u. Uglavnom, covjek ima znanje i iskustvo.

    Bas mi je on pricao o jednom slucaju, kako su ga dvojica iz Zenice zvali, hoce da posade 5 duluma kruske. On je njima nabavio i dovukao sadnice, posadio, objasnio im sve kako i sta, i naglasio da se mora redovno vocnjak obilazit, navodnjavati itd. Nakon nekog vremena momci ga zovu i zale se, kako se pola sadnica osusilo, kako ih je zajebo. I covjek ode u Zenicu da vidi sta je bilo - kad tamo kruška se ne vidi od trave. Pita ih koliko su puta dolazili nakon sadnje, kazu jednom samo. Nije dovoljno samo da posadis i to je to.