Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Gledam neki monitor, da cekam malo za 27 inca ili sada neku 24-ku.

    Ove nove 27 nemaju klasicni napojni kabal, nego koriste konverter, ima li neko iskustvo sa tim?

    Razmisljam (glupo pitanje, al eto) sta ako se pokvari konverter, bas kao kod laptopa punjac ... :|

    Ovaj sam malo gledao : Monitor 27" Samsung S27D390HS PLS, 1920x1080(FullHD) 5ms 300cd/m2 HDMI

    Nema vesa mount :|
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nista, zamijenis :D
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mislis, kupis :)

    eee nema djabe ni kod stare babe :)

    Salu na stranu, ovo dana kada je grmilo LCD TV se gasio, a ostalo je radilo OK ... nebi zelio da se moram sa tim zezat.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa cuj ako nije ovakav externi onda jeste interni :D. Znaci moze se pokvariti i napajanje koje je smjesteno unutar kucista monitora, a onda ti jos gore. Po meni je plus sto je van kucista monitora.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako već ideš na "samo" 1080p, uzmi 32" HDTV.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, moze se pokvariti ... vidim sada ima dosta novih monitora sa tim napajanjem.

    Skupi su 1080p HDTV, imas nesto na umu Baha? ... nisam gledao cijene...

    Ovaj 27" Samsung bi trebao biti jeftiniji od Dell U2412M IPS.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Dobar IPS TV je možda stoju više od tog Dell-a, a poprilična je razlika u dijagonali. Ja prije dvije godine uzeh odličan LG za 680KM, sad je i jeftinije sigurno.
     
  9. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Trazim 22'' monitor do nekih 250.00 KM, prvenstveno sam se ogranicio na DELL i Samsung, i zvao (plus) da narucim DELL E2214H posto nemaju na stanju, kazu tek za mjesec dana moze doci. Ne ceka mi se toliko, a i fulio bi ovaj popust sada sto ide.
    Malo sam gledao ponude ostalih prodavaca i recenzije modela koji se uklapaju u ovo moje, DELL i dalje najbolja opcija. Onda vidim LG 22M45HQ-B, i po svim karakteristikama je identican ovom DELLovom modelu, plus ima i HDMI ulaz i manji odziv. LG je i novijeg datuma.

    http://uk.hardware.info/comparisontable ... 642-211810 ovdje je komparacija ova dva modela (zanimljivo, na ovom sajtu je LG jeftiniji nekih 15ak funti, dok je u plusu razlika 21.5 KM u korist DELLa, mada su mi rekli da cijena zavisi od trenutnog kursa dolara).

    Moze li se reci da je ovaj LG bare-bare sa DELLom? Koliko sam uspio da nadjem, odlicno je ocijenjen. Znam da DELL pravi kvalitetne monitore, ali sam isto procitao da koristi LG panele. Jel ovih 2ms samo na papiru? Dell ima mat ekran, ne mogu da nadjem jel LG glossy ili mat?
     
  10. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Inace izbjegavam duplirati postove ali... bas niko? Hocu sutra poslije posla da to zavrsim, a volio bi cuti koji savjet prije toga.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    U toj klasi sve je to veoma slicno, odziv panela nor tih 2ms ne mora znaciti da je bolji od nekog 5 ms modela, to na papiru ja ne vjerujem mnogo .

    I da DELL obicno koristi LG panele.

    Uglavnom pogledaj koju recenziju na TFTCentral pa se odluci za kupovinu monitora.
     
  12. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Hvala na odgovoru. :smt023

    Vec sam gledao na TFT, nemaju ovaj model. Ali sam citao na newegg, amazon, i po forumima, dobri su komentari/ocjene.

    Ne rade danas, tako da odoh sutra uzeti, izgleda da se nema sta puno kontati za ove pare i ovu dijagonalu.
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Molba i pomoc onih koji igraju igre tipa Battlefield i slicno, kupio bi monitor ili LCD, ali to ovisi od osvjetljenja.

    Drug ima solidan Phillips LCD TV i mislim da je LED.

    Razlika svijetlosti u tamnim podrucjima npr sobe ili hodnici tog LCD-a i monitora kojeg imam je drasticna, duplo bolje i vise se vidi.

    Da li neko zna vise o tome i kojeg tipa su bolji paneli za to osvjetljenje ?

    Evo slika sa interneta, mapa METRO i ovdje se super vidi (tacnije ne vidi se :D ) razlika daljine od 20-40 m :
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    ako mu je tv onda vjerovatno radi u limited rgb kolor modu tj. ne prikazuje nijanse sive od 0-15 vec mu je 15=0, PC monitori rade u full rgb od 0-255.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ne znam kako radi :D , samo znam da vidi nekoga u dubini / daljini bez problema, sve je svijetlo kao na prvoj slici.

    Mene tako neko upuca, ne vidim uopste gdje se nalazi :) , razlika je drasticna.

    Bio sam u Imtecu i CT-u ovdje u Ze, nema velikih monitora od 24 inca na stanju da vidim kako to izgleda.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Vidim tek 6, 4 i 5 vidim jer znam da su tu, kada bi bio kvadratic broj 3 negdje na cijelom zaslonu mozda ga nebi nasao nikako :)

    Nemam kolor profil, trebam instalirati program, sada cu to uraditi i nije mi ukljuceno "use windows display calibration" :|

    Evo kako je sada :
    [​IMG]
    Veceras probam na svom LCD-u da vidim kakvo je osvjetljenje ...
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    idi na to na dnu change system defaults pa onda ukljuci use windows display calibration.
     
  19. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Jedno kratko pitanje...

    Da li je moguce i da li se uopste isplati popravljati LCD monitor? U pitanju je Samsung 961BF. Pojavila se debela, siva, horizontalna linija preko ekrana.


    Inace sam kupio novi monitor, Dell E2314H. Jako sam zadovoljan njime :)
     
  20. GV

    GV Komšija

    Re: Odg: Kupovina LCD monitora - sve upite postavljajte ovdj

    Nema mu pomoći