Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. wragg

    wragg Aktivista

    Ja ne pucam na to da odmah trazim posao u IT struci gore. Idem uskoro polagati vozacki za C kategoriju i pokusati se uvaliti kao vozac kamiona za pocetak. Rodbina u DE je u tom fahu, pa ce mi biti lakse upasti. Jest da si po cijelu sedmicu na cesti, ali je dobro placeno. Doci ce s vremenom i nesto u IT, a do tada odrzavati znanje radom u fušu i slično.
    Uglavnom, nije mi ništa teško raditi i nije me ništa sramota raditi. Nije mi ni teško opet krenuti iz početka ako to znači da će mi za 3 godine biti bolje nego sada.
    Evo dobrih vijesti: http://www.bljesak.info/rubrika/automot ... ita/108697
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    I ja se aBd mislim negdje ispaliti, zato cu vjerovatno upisati Americki univerzitet, pa onda magisterij gledati da negdje vani zavrsim i da tamo i ostanem.
     
  3. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ja imam buraza u Americi. Otisao tamo 2000te studirati, kada je dobio od jedne familije stipendiju. Zavrsio 2004te. Vratio se vamo na mjesec samo po radnu vizu. U tom periodu pokusao naci posao u nasem IT sektoru, ali nije imao sanse nikakve da nadje nista iole sto se solidno placa. Vrati se tamo, odmah dobije posao. Ozenio se. Ima i dvoje djece od 8mjeseci i 2.4 godine. Super se snasao. Postao i Am. Drzavljanin prosle godine. Zaradi pristojnu paru, ali i radi puno. Tamo kada startas u nekoj firmi otprilike imas 2-3 sedmice odmora. Kako prolaze godine to se povecava. Uz to svako ima 7 bolesnih dana koje moze iskorisiti. Samo nazoves i kazes bolestan, i ne odes na posao. Buraz isto tako je dobio od firme laptop, i odobrenje da moze i od kuce raditi 1-2 dana u sedmici. Tako da mu je i to fino. Da mu je bilo lako, nije niti sekunde. Jos je sam tamo bio, kad nije bilo Vibera i tih ostalih stvarcica. Kad je kod nas dial up bio jedini izbor. Ali istrajao je.

    I ja planiram za njim tamo. Samo cekam da starci prelome. Njima tesko to pada, pa su neodlucni. Iako ovdje, otac koji ima 30+ radnog staza u racunovodstvu Zeljezare zenica, koji je otpusten prije 4-5 godine, sada ima privremenu pemziju od 310km (jel ono to minimalna). Ili mati koja je radila 20 i kusur godina u Domu Stampe (jedna od jacih stapmarija prije rata u drzavi. U toku i poslije rata stampali pare i licne za drzavu), koja je isto dobila otkaz, prije 6-7 godina (Jer su je do temelja skrsili ublehasi, ap ta firma sada vise ne postoji), i nema nikakva primanja, nego ce morati cekati do 65te (jos 5 godina) da bi dobila i tih 300km. U sustini ja i buraz ih izdrzavamo. Ljudi koji imaju skoro 60 godina staza, imaju mjesecna primanja od 300km. Ako starci se odluce da nema od toga nista, onda sam i ja tu gdje sam, jer nebi ih ostavi nikad same. Oni mogu na buraza veoma lako dobiti Zelenu kartu i Drzavljanstvo onda. Sve u neke 2. godine. Dok je za mene to veoma teze, jer za bracu i sestre je tezi proces. Ja bi aplicirao isto za Zeleni, ali cekanje za odobravanje moje aplikacije traje i do 10 godina. I, onda ako sam ovdje dok traje taj proces, nebi mogao ici u Ameriku u tom periodu. Ili ako budem tamo kada apliciram, nebi smjeo napustati Ameriku u periodu dok se ne obradi aplikacija, sto traje kao sto rekoh i do 10 godina. Ovako smo sad trenutno na turistickoj vizi koja vazi 10 godina. Ide se svake godine tamo. Zaradi se parica (ovako buraz radi sa strane neke projekte, pa mu i ja pomazem koliko toliko pa u procesu i ucim), pa se vratim u BiH. Fizicki nista ne mogu raditi, jer me citav zivot jebe JRA (google). Imao sam jednom ponudu za posao prevodioca na O'Hare aerodrumu, ali na zalost do realizacije nije moglo doci, jer nisam imao pravo da radim u toj drzavi. Tu sam kao 'turista' hahaha. 'Ebiga. Bit ce sta bude.

    Tamo dosta nase raje je se fino snaslo. Veoma popularno je biti kamiondjija. Dobro se placa. Ima nas svugdje. Ali ima i raje koja proba pa se vrati u BiH. Ubi ih njihov mentalitet. Ili bjeze u Bosnu od dugova i tuzbi. A ima slucaja i prevelike nostalgije.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Imam dosta familije u US-a i niko ne pomišlja da se vrati. Kada ih slušaš, onako.. imaju iste muke. Ali kada skontas da su to muke oko treceg auta, nekog racuna za izlet za koji ja morma raditi vise od godine, oko toga sto je galon goriva 1$, itd.. onda skontas da su nasi snovi zapravo da imamo njihove "probleme". Rodjak koji ima zenu i dvoje djece, po prici, teze zivi. A gledam nedavno na fejsu posta kako mu je zena kupila ford fusion. Kao kada mi za rodjendan poklonimo knjigu od 10KM. Veze oni nemaju sta po našim standardima znaci težak život.

    Prijateljica prije 8 godina aplicirala da cuva djecu na godinu dana. Nabadala engleski.. long story short, ostala tamo. Prije godinu-dvije se i udala. Prosle godine se vidjeli po prvi put u tom periodu jer nije mogla prije doci.

    Svi su se snašli. Ima onih kojima je bilo jako tesko ali ni tada nisu ni pomišljali o povratku. Sada imaju kuće, auta, dobar godišnji itd itd. Ukratko, u BiH nikada postici necemo sto su oni za 5-6 godina normalnog rada.

    I onda mi bosanci koji svake trece godine predjemo granicu do hrvatskog mora kritikujemo kako je u americi lošije nego kod nas.
     
  5. Stryker

    Stryker Komšija

    Već duže vrijeme razmišljam o Kanadi, Švedskoj i/ili Australiji i Novom Zelandu.

    Mišljenja sam da je bolje 20 000 KM uložiti u takav jedan projekat nego "platiti" zaposlenje u Bosni pa čekati kad ćeš dobiti otkaz.

    Želim živjeti u zemlji sa što manje kriminala, mita i korupcije.
     
  6. xman

    xman Komšija

    Ono sto najteze pada nasem narodu koji ode negdje vani je to sto tamo zapravo mora raditi da bi zaradio. Imam dosta familije i prijatelja vani, po cijelom svijetu rasutih i svi se zale na to :lol: Narocito oni koji su radili ovde pa mogu direktno uporediti radne navike samih sebe i "zapadnog naroda".
    Doktorica koja je ovde radila 15 i kusur godina je zadnjih 2 godine u Norveskoj i kuka kako ne moze doci u pola 10 na posao vec mora tacno u 8 biti u uniformi spremna za rad. Zali se kako je radna atmosfera previse "radna",u prevodu- niko ne pije na poslu i ne pusi tamo gdje se ne smije i inace narod je kao ozbiljniji. Nema ko kod nas cijelih klinika koje u godisnjem programu imaju pacijenata kao tamo za par dana. Pa ovde imas osoblja na pojedinim klinikama koje 12 sati ne urade NISTA,AMA BAS NISTA. I tako bude mjesecima. A primaju platu. Imas osoba na odgovornim pozicijama koje gase racunar tako sto ga iscupaju iz uticnice..."Strucnjaka" koji su vani obucavani od mladjih specijalista...
    Mislim da ne treba ni znati kako je vani niti praviti neka poredjenja da uvidis koliko smo mi nakaradan narod. Od 100 osoba koje odu negdje 99 se ne vrati ili ne zeli da se vrati,a kako Nails rece "tesko" im tamo.
    Prica mi prijatelj iz Beca(vec duzi niz godina u vrhu najboljih gradova za zivot na svijetu) kako je je grad Bec koji inace ima fenomenalne podzemne zeljeznice i tramvaje posudio 100 mil kako bi smanjli onu supljinu izmedju vagona i perona i kako bi time osobama u invalidskim kolicima olaksali zivot. Ja slusam i nevjerujem. Ljudi na vlasti imaju ljude koji rade to a mi imamo fasiste,doslovno. Ljude koji nas dvije decenije huskaju da se koljemo a mi ih izabrali,i opet cemo... Nije to lako za prihvatiti ali vec sam pisao o tome,mi smo nakaradan narod. Rezultati ovih nasih zadnjih izbora su na nekom portalu u Australiji bili u rubrici "vjerovali ili ne". Ljudi ne mogu da vjeruju :smt005 Smijesno i tuzno.
     
  7. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Imam i ja familije u Swe, i to Malmo i Vasteras, i nikad stvarno nisu kukali na rad. Otisli tamo u ratu jos kad su protjerani iz Kotor Varosa i Vrbanje. Radili sve i svasta. Od cistacice do fizikanjera. Uvijek bili sretni i zadovoljni sa onim sto imaju. Buraz u 11 godina radnog staza u USA, stvarno nije se nikad zalio. Jos vecinu vozari svaki dan sat vremena u jednom pravcu. A zna to biti i po 2-3 sata u jednom pravcu, u zavisnost od prometa.

    U Americi starije ljude, ljude sa invaliditetom, uposljavaju u samopolugama, kao Walmart, Target, itd. da rade na doceku kupaca. Ili ove starije, malo sposobnije fizicki, stave da pomazu kupcima na kasama, kad treba robu u kese stavljati. Ono na ulazu, da ih pozdrave, da se ispricaju sa njima. Bas ono fino kad udjes, pa te oni sa osmjehom docekaju. Nisam jednom stao da se ispricam. Jos ako nosis neki dres tima za koji i oni navijaju, pa onda bas krene prica.

    Buraz gdje zivi u ovom naselju, pa 95% ljudi mi neznamo. Ali kad hodaju pored tebe, ili autom prolaze, obavezno se pozdrave. Cak i stanu da popricaju, da se ispitaju tako reci. Dok npr. u mojoj zgradi u Zenici, ja svakog pozdravim, znao ga ne znao. Pola od njih me mrko pogleda, dio me ono izignorira kao da sam nevidljiv, a mala manjina se fino pozdravi i upita. Nisu Amerikanci, kakvim ih mi ovdje zamisljamo. Ima tamo mnogo vise dobrih ljudi, nego debila. Mnogo vise dobrih ljudi nego kod nas ovdje. A mi smo ovdje svi svoji tako reci. A tamo kod njih ima 100 razlicitih nacija, pa opet je bolje drustvo nego nase. Daleko.
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma to je kako gdje. Kod nas u Zivinicama, barem gdje ja zivim, je isto obicaj svakog pozdraviti, znao, ne znao. Neko ce se i ispricati s tobom. U Sarajevo dosao, pozdravim ispred kuce par ljudi, komsije, samo me isfuraju hladno :D I tako je svugdje gdje sam u Sarajevu zivio. Nije da mi smeta, ali jeste nekako hladno, sve ko roboti.

    Sto se zaljenja tice, stvarno imam rodbine svugdje (USA, Engleska, Belgija, Njemacka, Svicarska, Australija) i jos nisam cuo da neko kuka, pogotovo naspram naseg kukanja. Svima je na pocetku potesko, ali ne zbog posla, nego sa drustvenog aspekta, dok se uklopis.
     
  9. rama

    rama Aktivista

    Pa to da su Ameri/Švabe/Švedi ovakvi ili onakvi najviše pričaju ljudi koji nisu makli iz svog kantona. I normalno uvijek su oni po nečem lošiji od nas, samo eto mi nemamo sreće, sudija nam kriv bla bla...
     
  10. Eldorado

    Eldorado Komšija

    @Pelikan nadam se da si bio veceras u BKC-u u Zivinicama na predavanju Bugaria :)

    Bas se lik dotakao teme odlazak iz drzave i traziti srecu van granica..

    Ja ostajem da se borim u Bosni nemam namjeru da napustam drzavu iako znam odlicno Njemacki jezik tamo sam boravio nekoliko godina, cak sam imao ponuda da se tamo opet prebacim ali ipak nije to to...

    A stanje tu i tamo barem imam krov nad glavom :)
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Nista Eldorado ostadosmo ja i ti u ovom picvajzu :mrgreen:
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Voli Bulgari vise dijasporu nego vas dole, vise inkasira ovdje, hafiz nas :)

    Bilo kako, tema je odlazak, iskustva, prijedlozi i sl., neko je vec rekao da bi trebala i tema "Ostanak u BiH" za ove sto nebi otisli :D

    Evo malo informacija, ako imate nekog da vam sredi posao negdje, 5g u toj firmi i imate pravo traziti boravisnu dozvolu (stalnu) i onda bi mogli dofurati i familiju (Svedska). Jos jedna opcija.

    Ako se neko planira "zeniti za papire" onda neka ide na "sambo" vezu, gdje ne mora silnu papirologiju imati, to je kao zivotni partner i imate ista prava legalno, dosta brze dobijete boravisnu nego ovi ozenjeni, jer je tu veca procedura dokazivanja i sl.
     
  13. reni90

    reni90 Aktivista

    dosli smo do toga da nije u pitanju to sto ti nemas patriotizma pa zelis ici, nego jednostavno nema napretka, lopovluk, nepravda nepotizam itd. i ne vidis da ce se ista mijenjati. Onda je savsim opravdano kad ljudi zele ici
     
  14. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Mozda i jeste opravdano ali sa druge strane kada govorimo o promjenama govorimo o nekim velikim stvarima. Zasto ne bi krenulo od nekih malih stvari?
     
  15. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    A zbog čega sad prepirka oko odlaska iz BiH, ko želi i može da ode nek ide jednostavno, a isto tako svi se nemogu izseliti iz BiH čak ako bi i željeli, znači neko mora i ostati želio to ili ne, ja ostajem u BiH.Bez dijaspore ovdje bi bila još dosta teža situacija
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Mali off.. Kada smo kod državljanstva:

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  17. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Predpostavljam roditelji zesci rednecks. Texas je to. Tako da i ne cudi previse.

    Pardonirajte i meni na offu, ali moram ovaj komentar sa tog video-a postaviti:

    Hahahahahahahahaha. Istina sto covjek nabroja. Ilegalni imigranti imaju pravo da se prijave za 'Obamacare' (sto je Federalno zdravstvo). U dosta drzava imaju pravo da polazu i vozacki. Pod welfare tu spada, da od federalne vlade dobijaju se naknade za djecu. Roditelji ilegalni, djeca legalna, jer su rodjena u Americi. Plus mislim da Obama planira da uradi reformu imigracionog sistema, u kojem bi svi ilegalni imigranti koji su sada u drzavi dobili legalan status. Isto je najavio i plan da ucini javne fakultete, da budu djaba. Pod naravno nekim uslovima koji bi se morali ispunjavati. Kao odrzavanja ocjene iznad nekog prosjeka, biti prisutan odredjeni dio predavanja, i ima tu jos sta bi trebalo ispunjavati.

    Raja misli Amerika je samo kapitalizam. Ima tamo dosta i socijalizma. Samo treba znati iskoristiti sta sistem nudi.
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa socijalizam je poceo sa Obamom. Mislis da je Bush radio ista na dobrobiti naroda :)
     
  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja bio u Americi, obisao i lose i dobre strane (sto sam stigao).
    100 godina ispred nas. Da pocnem nabrajat muka ce vam biti, jer bukvalno sve zapada za oci.
    Vjerujem da ima dosta losih stvari, al to je itekako mizerno u odnosu na populaciju koju imaju.

    Bio sa nasim, sa njihovim hodao kroz cetvrti, svega, ali sve nekako future za nas, ispred od ljudi, inftrastrukture, prodavnica, kulture, itd itd itd.
    to je dovoljan razlog da se djeca odgajaju tamo gdje je to normlano.

    elem to je ukratko.
    Imao sam priliku da ostanem u USA, ali nisam, jebga, nesto mi zao mater i bracu ostavit ovdje. I ovako svaku 2 sedmicu klapam sa-tz-sa.
     
  20. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ma osim Obamacare, sve ostalo je bilo tu i prije Obame. Welfare, food stamps (dosta crnaca zivi od toga), itd. Cak sta vise, mislim da je vise troseno na socijalne slucajeve u Bushovoj vladavini, nego u Obaminoj sad. Cisto zato, jer je pod Bushom ekonomija krahirala, i bilo je daleko vise socijalnih slucaja, nego pod Obaminom vladavinom. Pod Obamom svaki mjesec US ekonomija stvori preko 200.000 novih radnih mjesta. Dok je pod Bushem, ekonomija mjesecno gubila taj isti broj radnih mjesta mjesecno. Samo sto to Republikanci ne vole da priznaju (da su trosili na socijalne slucajeve vise od Obame), jer eto oni su finansijski konzervativci (sto je cisti bullshit). Socijalizam u Americi nije poceo sa Obamom. Tu je on dugo vremena.