Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ne treba to nekog sputavati, jer su male sanse da ce neko dobiti takvu odgovornost u poslu gdje ce (posebno u pocetku) poslodavac traziti da govori ili (posebno) pise dobro. Naravno da postoje neke granice tipa B1/B2 ili visi nivo znanja nudi bolje uvjete, ali svaki bolje placen posao, posebno u Njemackoj, rade njemci ili austrijanci ili slicni, a ne nasi ljudi. Naravno da postoje izuzetci ako taj neko ima "njima" potrebne vjestine, talent, extra marljiv ... u prevodu imaju veliku korist od tebe/mene ili se pridruzis "sekti".

    Sekte za koje treba da znate, jer u Njemackoj je u ocima javnosti Zakonom zabranjeno sve vezano za nacizam, npr registracija vozila oznake NS, a zbog nekih se ide u cuzu. Medjutim, 90% su nacisti manje ili vise, a to vise je strasno za pomisliti da to postoji i negira se. To su osobe koje mogu "provaliti" nekog ko 20 godina zivi, radi i govori njemacki. Postoje regije ili neki gradovi u kojima zive samo "cisti" i bolje je ne zalutati tamo. Od svih zemalja u koje (mozda) mozemo otici, Njemacka bi trebala biti zadnja.

    Na kraju prije odlaska izvagaj svoj "talent" , jezik za zube, ne daj se pod noge zato sto ne govoris njihov jezik dobro (jer to je veci njihov interes, nego tvoj/moj, znaju li oni moj Bosanski jezik...), pazi s kim se prijateljis i idi tamo gdje ima nasih ljudi.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    I ti ga naslaga k'o onaj analitičar na Foxu sto rece da u Birmingham ne mozes uci ako nisi musliman. Nema sela u Njemackoj u kojem nema Turaka. A to sto bi trebala biti zadnja ne kontam nikako. Njemacka je zemlja sa najvise stanovnika u Europi (izuzev Rusije), najvece je trziste, najjaca ekonomija i najstabilnija. Cijela Europa im duguje iako i oni sami jos uvijek placaju penale za WW2. A sto se tice pozicija, 99% nasih ljudi bilo gdje u svijetu su sa srednjom ili osnovnom skolom, te tu lezi razlog za to sto ih nema na odgovornim pozicijama.
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zanimljiv primjer od mene zašto treba ići iz ovog sranja. Naime imao sam malo problema sa stomakom zadnja dva mjeseca. Odem do porodičnog, nakrkao nekakvih lijekova od probiotika do antistres lijekova.
    Naravno nikakve reakcije, dalje me šalje na vađenje krvi i testiranje urina i ostalih zajebancija, gdje opet nije bilo nikakve dijagnoze, poslije toga idem internisti na preglede koji kaže da je sve uredu a ja znam da nije.
    Onda sam otisao privatno keširao 150 KM i riješio problem i to na prijedlog prijatelja medicinara, isti dan dijagnoza utvrđena i terapija. Sve zajebancije kod našeg zdravstenog sistema su me koštale 2 mjeseca uzalud potrošenog vremena i tegoba. Naš zdravstveni sistem za čovjeka koji je zaposlen predstavlja ogroman problem, čak sam potrošio 2/3 godišnjeg odmora.
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Bas ga je pionir nabubao epik :D
    Animozitet naravno postoji ali da ne smijes hodati nekim regijama ili gradovima je bas bullshit.
     
  5. heroic

    heroic Komšija

    Hodaj u 4 ujutro po predgradju Berlina ili Sarajeva, iste su ti sanse da naletis na budale, samo sto ove nase razumijes sta ti psuju dok te udaraju :mrgreen:
     
  6. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

  7. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ja sam Engleski (Am) pokupio usput uz filmove, muziku. Poslije rata se gledalo puno, puno filmova. U skoli ga nisam ucio, nit sam na kurseve isao. Pricam ga perfektno. Skoro da nemam naglasak. Samo kod nekih rijeci se pojavi. Citanje i pisanje sam polako pokupio tako sto filmove samo sa Eng. subtitlovima gledam. Citanje ide fluidno bez problema. Mogu citati brzo kao i na Bosanskom. Pisanje malo teze, ali i to svakim danom sve bolje. Knjige samo na Eng. citam.
     
  8. wragg

    wragg Aktivista

    Je li nam tema zamrla bez razloga, ili je nesto krenulo na bolje u nas a mene nitko nije obavijestio? :D
    Kako je uskrs i praznici, ovih sam se dana druzio sa dosta raje koji su relativno nedavno (u zadnjih par godina) otisli vani, vecinom u DE, i svi redom kazu da su se preporodili otkad su otisli. Cak mi covjek sinoc kaze da su mu nestali i neki zdravstveni problemi koje je imao odkad se rjesio svakodnevnog stresa ovde kod nas.
    A 90% ih radi, hajmo reci poslove za koje ne treba posebno znanje ili zanat. Samo mi kazu da cu ja gore sa svojim "zlatnim rukama" se preporoditi :D
    BTW, elektro struka na vrhu liste deficitarnih zanimanja u DE, tako da svi u toj struci imaju veliku mogucnost dobiti radnu dozvolu i bez EU pasosa:
    https://www.facebook.com/15083670927669 ... =1&theater
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    prije da je teska depresija, nego da je krenulo na bolje :D.
     
  10. Piroman

    Piroman Komšija

    Čekamo Bakira da krene upošljavati, a ipak 100k nije mala cifra, valja saburiti! :smt005
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma

    prva tri mjeseca 2015 jos cca 3000 ljudi ostalo bez posla.
    Sto ce ti ga reci 103000 mora uposlit.
     
  12. Piroman

    Piroman Komšija

    My bad, halali! :mrgreen:
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    u ovoj državi i dalje sve na kur*c lici.
    Juče svratih do naših zdravstvenih ustanova nakon 20 godina gdje nisam imao potrebe za istim, radi gastritisa koji sam dobio u ovoj nam lijepoj državi koja štiti prava radnika.
    Tako su me fino isfurali, prvo kompleksaši onda napasna priča oko nebitnih stvari a rješenje problema nikakvo. Ovo ovdje je haos. Tjeraju te u privatne ustanove.
    Brate ja 70% bruto plate racuanujući i poreze PDV koji ide putem potrošnje, dajem negdje u vasionu izgleda. Trebam i od ono jada što meni ostane da dam na privatne ustanove.
     
  14. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Cega 70% na bruto? De ti prekontrolisi tu platnu listu. :)
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    42 % su doprinisi direktni, dodaj na to porez na dohodak i ostala sranja izađe sve ukupno na 70% plate.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    ~70% je ukupno ukljucujuci poreze na platu i poreze od plate, tj. ono sto se odbija od bruto + ono sto poslodavac placa.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa da plus na svu porošnju 17% PDV+a, akcize i sranja. Kako je dobar porezni sistem ovdje. A kvalitet svega = 0
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Stari dobri feudalni sistem je nekako pravedniji bio, još kad uzmeš činjenicu da imamo fiktivnu policiju i sudstvo, tačno se čovjek pita šta radi ovdje
     
  19. rama

    rama Aktivista

    Smišlja kako pobjeći? :D
     
  20. reni90

    reni90 Aktivista

    neg imal ko da trazi ove deficitarne za DE ? Elektroinzinjere