x86-64 - Prelazak na 64bit CPU?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Aug 14, 2003.

  1. Esh

    Esh HWB

    Zanima me da li ce neki od vas preci na 64bit CPU-e kada se pojave u prodaji krajem septembra? Istina je da nema jos mnogo aplikacija koje podrzavaju 64bit te da Windowsi sa tom podrskom dolaze tek krajem ove - pocetkom naredne godine, ali prvi benchmark testovi Opterona (npr) su pokazali da se bez problema nosi sa procesorima brzim za 1 GHz i to u 32bit testovima..

    Sto se tice maticnih ploca, tu nece biti nikakvih problema te se vec sada mogu naci neka poprilicno jeftina rjesenja..
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zavisi od cijene. Ako se procesor i ploca budu mogli uzeti za jedno 700 maraka, sto da ne.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    ploce koje su spremne (najjeftinije) su 300.. sto znaci da ce se do izlaska moci naci i za 200.. ah sad cpu.. cisto sumnjam da ce biti sta za ~500 prvih par mjeseci..
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa dobro imam sada xp2500 barton, ako prebolim i ne kupim nf7 sada, upgrade cu na opteron :) Inace mrzim davati ogromne pare, pa viditi kako cijena padne vise od polovice za mjesec ili nesto.
     
  5. abasi

    abasi Aktivista

    E ja cu samo mjenjati kuciste kada mu bude vrijeme.

    :lol:
     
  6. dottler_

    dottler_ Novi član

    sta che ti opteron ? :) pricekaj Athlon64...
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Isti kurac ba.

    Normalno da cu cekat desktop verzije, biche jeftinije.
     
  8. dottler_

    dottler_ Novi član

    isti kurac 10x skuplji. :)
     
  9. Esh

    Esh HWB

    nisam mislio prelazak na opterona, on je za servere.. spomenuo sam ga samo jer su dostupni benchmark rezultati za njega..
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jest ja se zajebah :) Opteron je server verzija. Clawhammer hammer core :)
     
  11. dottler_

    dottler_ Novi član

    Opteron je i workstation verzija. ;)
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Joj sto ga i ti znas truniti ovo humano nije :) TO samo da broj postova nabijes :)

    Enise daj mi password od phpmyadmina :)
     
  13. Xan

    Xan Aktivista

    čisto sumnjam da će prvi Athlon64 procesori biti jeftiniji od 500-550 KM

    kad se spusti cijena na 250-300KM, tek ću onda razmišljati o kupovini...
     
  14. Esh

    Esh HWB

    pw za phpmyadmin je "gf4ti4600" bez navodnika : ) : ) : ) (ovo ti je za telnet)
     
  15. dottler_

    dottler_ Novi član

    najlakse po mojim nejakim ledjima. :oops: :cry:
     
  16. abasi

    abasi Aktivista

    De pustite covjeka da zivi :evil:

    :wink:
     
  17. hali

    hali Novi član

    TO je najbolje sacekati dok se stvari malo ne iskrisaliziraju;
    vec sad ima dosta nejasnoca oko toga svega kako cujem bice prvo athlon 64 sa jednim memoriskim kanalom/socket745/ pa onda bice i jaca verzija koja ce ih imati dva ali ce to biti operton sa jednim pinom manje/949/ pa neke zezancije oko kash memorije,sam takt memorije ddr333 ili 400 ima toga;
    najbolje je sve fino pustiti da dode na svoje
    Ja se nadam ako sve bude ok tamo iduce ljeto nabaviti tu platformu kad izade i OS64 i padne malo cijena
    Mene interesuje samo kako ce AMd pratiti radni takt memorije zbog NB u samom jezgru