Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja samo radio u firmi za male hidroelektrane i imali smo jednu kod Gorazda i sami problemi. Ovdje stalno mora biti neko ko ce cistiti filtere i resetke od lisca, onda odroni su stalni (prekidi dovodnog cjevovoda), ljeti nema nikako vode (ne radis 6 mjeseci najmanje), bas jedna mala zajebancija.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Mozda u BIH.

    S obzirom da je trziste privatizovano u EU, nema nikakvih zabrana da proizvodis struju.

    Sto sta vise, ljudi sa energetski neutralnim kucama, koji imaju solarne panele ili neko slicno rijesenje, hidro/vjetar , imaju mogucnost da prodaju visak struje nekom od lokalnih distributera.
    U Velikoj Britaniji je ovo vec dobro razvijeno. U Svedskoj manje koliko znam, s obzirom da su solarni paneli relativno ograniceni sto se tice suncanih dana, a vjetrenjace ne mozes graditi bilo gdje, s obzirom na buku itd.
    Vec duze vrijeme planiram da sam gradim kucu, cim povoljan plac izleti, i bice pravljena sa svim mogucim klimatski / energetski neutralnim karafekama. Proracun je da ce u startu biti 15ak % skuplje, ali otplata se racuna na 5 godina, cak i manje.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Kod nas ne smiješ ništa staviti na vodotok, znam par ljudi koji su se s tim zajebavali na rijeci Bosni, doslovno ti armija inspekcija prođe kroz to, + papiri + dozvole +licenca.

    Lobi iz zap. hercegovine je izganjao moratorij na licence solarne energije kako bi držali visoku otkupnu cijenu i formalno eliminisali konkurenciju.

    "Država za štele"
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Zar nije Spanija skoro uvela neke poreze na solarnu energiju :lol:
     
  5. black

    black Komšija

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Nema inspekcije dok komsija ne vidi haha ali zato uletite zajedno u tal.
    Ovaj covjek sto je napravio projekat je inzinjer elektrotehnike.Stranica je zanjimljiva ima jos build logova.

    @Zeleni poskupa izgleda struja kod tebe.Koliko je KWh?
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Koliko ste

    0.18 KM KWh
     
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    @black,

    Nije da je struja poskupa, nije uopste skupa, nego su gradjani vise osvjesteni i zele spasiti/ustediti. U mene punac veoma "ekonomican" covjek, uvijek ganja da bude sto manja potrosnja i ako moze kako da izmajstori. Skoro je ugradio nekakve ventilatore u kucu dvospratnicu, jedan koji ce raditi kod peci (ispod) i toplotu gurati te jedan koji je na prelazu 1-2 sprat i koji odozdo (gdje je pec) gore toplotu siri, hvali se da je na godini, zajedno sa pumpom za zagrijavanje koju koristi, ustedio par-stotina eura.

    Komparacije radi, cijene su sad od prilike 15-20 feninga po kWh, ovisno kako se "dogovoris" jer se ovdje mozes cjenkati na to.

    Edit: Eto ga Zeleni vec odg.
     
  8. black

    black Komšija

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Ima li neko mozda toplotnu pumpu?Razmatram tu opciju jer se trenutno grijem na elektricni kotao i drva.Dvije etaze oko 130m2 , jedna skroz izolovana , druga slabo.Kuca je iz 1930-te godine od duple cigle gradjena.
    Konkretno sam mislio sistem zrak-voda jer voda-voda puno kosta.
     
  9. black

    black Komšija

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Kakva je situacija sa odkupom struje proizvedene iz solarnih panela?
    Je li jos jos uvijek oko 800 KM po MWh proizvedene energije?
    Samo se po kolicini placa bez obzira kad se ubacuje u mrezu?
     
  10. h2o

    h2o Aktivista

    Nije, sada je promijenjen nacin obracuna. Mislim da se cijena mijenja sa trzsnom. To je bilo jedno kratko vrijeme, dok nije ni ostala raja skontala.
     
  11. anel007

    anel007 Komšija

    nekad zimus testa radi narucio 3 komada LED sijalica koje trose 3w i zbog problema sa posiljkama tek danas stigle, od narucena 3 komada 2 rade al ajd nisam ni platio neku cijenu, haman su bilo oko 1$ jedna na kao akciji nekakvoj

    sto se svjetlosti tice sijaju istom bojom kao i obicne a sto se jacine tice ove od 3w sijaju malkice slabije od obicnih 40w sijalica, za luster koji je kod mene u koji ide 5 sijalica vjerujem da ove od 3w mogu super sluziti pa sam odmah narucio jos 4 komada, vako cijena kad se preracuna izadje oko 7.5 KM za 4

    elem ne bavim se racunicom koliko je isplativo nego prosto cejf mi preci polako na led rasvjetu pa sam krenuo, necu kupovati odmah sve za komplet kucu ali vremenom cu ih izmjeniti
     
  12. bhd

    bhd Veteran foruma

    Raja, de mi recite nesto mozda vezano za struju :p

    Elem useljavam sad u novi stan, i svima je po defaultu prikljucna snaga na elektroprivredu prikljucena 4.2 KW.

    Kolko je standard, ? Nesto kontam ne koristim bas 4.2 KW odjednom nikad... al me interesuje kolko su kod vas i tako..
     
  13. black

    black Komšija

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Kod mene je trofazna struja jer sam u kuci i mislim da je 30kW ako nije i vise. Malo ti je 4.2kW , bojler je 2kW i ako jos dvije ploce upalis eto te vec preko 4.2kW.

    BTW zaboravio sam postati , poceo sam mijenjati sijalice od 75W za LED Philips 9.5W. Imaju odlicnu svjetlost i dobar kvalitet izrade. Jedna kosta 10 KM ali po mojem proracunu isplati se poslije 7-8 mjeseci. U banji sam imao 3 spota od 35W a sad 3 LED-a od 4W.
    Mislio sam na proljece bojler zamijeniti protocnim jer vec imam dobar trofazni prikljucak u banji. Kod mene se nikad ne gasi bojler tako da bi trebao imati ustede?
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja evo polako prelazim na LED ali imam problem naci LED od 15-20W da su 3000K ..sve iznad mi je plavkasto dok se ove od 3000K krecu tako, od 7 do 12W. A i njih u zenici jedva nadjem. Imam tek 4 komada. Na piku isto slaba ponuda. Ili su 4000K pa gore ili su 3000K ispod 10W a mrzi me da stavljam po 3 sijalice za svaku prostoriju.
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pa vidi stan mi je 48 kvadrata, i nece mi biti popaljeno ili ce biti rijetko popaljeno da se priblizim 3KW a ne 4kw.
    Bojlker je protocni na solarnu energiju, jos kad ubacim ove silacije do 10w ,mislim da je to to.
    Ali cu sigurno nekad preci na 6.7 KW narednu jacinu.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    a koja je prva ispod 4.2?
     
  17. bhd

    bhd Veteran foruma

    mislim da je 4.2 najmanja.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa sta se onda brines kad ne moze nize :D
     
  19. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Philips ima bas dobru svjetlost , oko 2700K. Isto kao i obicna sijalica.
    Kupovao sam u penny-u od 10.5W ove ali nema vise , raja sve pokupila ove jace samo ostalo par komada od 4W.
    Razmisljam da kupim neki od ovih LED panela za plafon sa eBaya pa da probam. Trenutno u sobi imam podnu lampu sa sijalicom od 300 i kusur watta. Mislio sam to zamjeniti sa 3 LED panela duz prostorije.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    I ja razmisljam o nekim drugim LED alternativaam jer je teze nabaviti sijalice pa javi sta si na kraju uzeo. Da, ciljam sto "topliju" nijansu.