Ne prepoznaje HDD u biosu ni u Windows-u (WD Black 1TB)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sumeir, Jun 25, 2015.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav

    Prije par dana prijatelj je imao problem sa kompjuterom, zaledilo sve i onda kada je restartovao više nije mogao bootati. Odem kod nejga,kontam da je samo do sistemskog koji je poprilično star bio. Kad tamo u biosu nema ni jednog HDD-a. Mislio sam da se nije šta "pobiritao" Bios i da je to razlog zašto ih ne vidi.

    Uzeo sam njegov HDD i probao ga na svom računari ali ga nema. HDD se čuje kao da radi ali ništa.

    Očito da je HDD otišao ali eto da priupitam da nema neka solucija što bi se moglo probat, jer lika ima jako važnih fajlova na ovome WD-u i dugogodišnjih projekata koje je radio.

    Napojna mu je SilverStone ST70F,oba HDD-a su mu bila konektovana na isti SATA konektor za napajenje.

    Kupio je novi SSD i probao sam sve konektore od napojne i na matično reko da nije šta otišlo ali svi konektori rade.

    Ako ko ima kakvu ideju - savjet bujrum !

    Hvala i lijep pozdrav.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    riknula elektronika, naci identican hdd i pokusati zamijeniti elektroniku za spasavanje podataka.
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Da vjerovatno možda bi i to bila jedna od solucija.

    Jeli znaš ko to može odraditi.

    Ostali isto tako, svaki prijedlog je dobrodošao.

    Hvala
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mozes sam to odraditi, odvrnes cetiri sarafa i zamjenis stampanu plocu. A nema sta drugo biti, cim ga u biosu ne vidis. Moze biti i da su pored elektronike glave ostetile povrsinu ploca u hddu, ali rijetko.
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Tamam

    Na šta trebamo obratiti pažnju kada budemo tražili zamjensku elektroniku za HDD. Jeli samo isti model istog kapaciteta dovoljno ili mora biti isti datum proizvodnje. Ovaj je 2010. Tako piše.

    Ako ovaj datum im bilo kakvu ulogu.

    Hvala.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Identičan model i identična verzija firmwarea će dati najbolje rezultate.
     
  7. sumeir

    sumeir Komšija

    Dobro gdje mogu provjeriti koja mu je verzija firmware-a

    I još jedno pitanje.

    Šta bi mogao biti razlog da su ovako oba diska otišla zajedno. Šta bi mogao biti uzrok.

    Hvala.
     
  8. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    godine :D
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    kakva sad oba diska, koji je drugi? :) A razlog bi mogao biti visoka temperatura.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako su odjednom otisla oba diska, to onda nije zbog diskova nego zbog kontrolera maticne ili do napajanja.
     
  11. sumeir

    sumeir Komšija

    Spomenuo sam gore u prvom postu da nema ni jednog HDD-a

    Ne kontam kako temperatura, kućište mu je otoreno non stop.

    Govorio je da mu je pošeo sporije raditi. Prije nego se ovo desilo,kaže kompujter je počeo da sporije radi. Nije zamrznuo kako sam u prvom postu kazao već je on sve noralano zatvorio.

    Restartovao kompjuter i zijan...
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne riknu diskovi ni kad rade na neuobicajeno visokim temperaturama, nije do toga.

    Jesu li ti diskovi konfigurirani u RAID polje mozda?
     
  13. sumeir

    sumeir Komšija

    Kako se ove stvari mogu provjeriti.

    Na istom napojnom kablu mu je i DVD prikopčan i ostao je u životu. Na isti kabal mu je i novi SSD sad pripokpčan. Napojna je SilverStone ST70F

    Reče da mu "fali" 2 GB rama. Kontam da sam ja danas zakačio kada sam ventilator sa hladnjaka skidao i čistio. Ako ne bude ovo onda može biti maš da je nešto do matične.
     
  14. sumeir

    sumeir Komšija

    Iskreno ne znam kako je bilo konfigurisano.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ti rece da si hdd probao na svojoj maticnoj i da ga ne vidis u biosu, isto kazes da radi ssd na toj maticnoj, znaci nije do maticne?!
     
  16. sumeir

    sumeir Komšija

    Tačno... probao sam i ne vidi HDD ni na mojoj matičnoj. Novi SSD je konektovan na drugovu matičnu i koji normalno radi, ista matična i ista napojna i isti kablovi na kojoj su bila dva HDD-a konektovana koja više ne rade.

    Mene samo brine ovo što Stevie_Ray reče. Ne znam jeli ima šanse onda da šta bude i ovome SSD-u.

    Ovo za RAM još nisam dobio potvrdu jeli do samog RAM-a ili slota na matičnoj ili se slučajno šta "pomaklo" pa da se pločica pomjerila iz ležišta.