Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    U Am. ima dosta jeftinijih stvari nego kod nas. Jos ako se prate kuponi, onda stvarno mozes ustediti. A kuponi imaju za sve i svasta, samo se trebas snaci sa tim. Gorivo im je mislim oko 70-80 centi (nasih) litar. Znam da je bio galon 2.60$, a u galonu je 3.6 litara. Gazirana pica su bagatela. 5 kutija od po 12 konzervi Kole, Pepsija, itd... Bude 10$. Mljeko im se isto prodaje u galonima, i galon (3.6l)je 2-2.5$. Vrecu krompira 10ak kila znali platit po 5$. Isto i zelenis bude jeftin. Samo ne treba ici u velike supermarkete, nego ganjas Mexikanske, Poljske, i ostale imigrantske radnjice. Kod njih bude puno jeftinije, a isti kvalitet. U nasoj radnji gdje kupujemo cevape, kila bude nekih 7$, ne budu losi. Cigare su im haos skupe. U Chicago-u, kutija cigara je 11$. Dok u Indiani je npr. 5-6$. NY je tu najskulji, pa im je kutija cak 14$. Plus cijene im stalno rastu. Alkohol, 24 konzerve je oko 12-13$. Fast food im je prilicno jeftin.

    Plus koliko je samo tehnika, odjeca, obuca jeftnija.

    Ali to tamo sve varira od drzave do drzave, jer svaka ima svoje % poreza na sve. Nema federalnog zakona. Npr. u Illinois-u ima porez na prehrambene artikle, dok u Indiani nema nikako porez na prehrambene artikle.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Mala flasa ili limenka 1 sek. Velika 2.5 sek. Znam ljude koji su auta uzeli vraćajući flase :)

    Cijene kod nas i u HR su lagano iste kao i ovdje.

    Cigare, meso, pice nije mozda.
    Peciva isto. U Lidlu croissan nije ni marku. I tako sve. Litra i po mlijeka nije 2 km. Litra jogurta 2km. Mozemo naglabat do ujutro.

    Bio sam umjesan u neki tender za pio, sasvim slucajno. Pustio ovog mog kolegu da pregleda potrebe sql servera za kojeg su dali nekih 100k km, preplatili troduplo. Itd. Jbg.
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Moram se nadovezat, gorivo im je 1.8km/3.5L, u jacksonvile, jaran mi javio :D to je vijest kad je dolar u americi bio 55$ ak se ne varam.
     
  4. wragg

    wragg Aktivista

    Savjet za kolege IT-ovce koji bi išli odavde. Otvorite profil na monster.com. Naravno, odaberite zemlju koja vas zanima i tamo postavite svoj CV. Ja sam to uradio prije nekih mjesec dana, cisto da probam i do sada dobio barem 10 ponuda. Bas jucer sam razgovarao sa zenom iz neke firme u Munchenu koja me zvala radi pozicije Linux administrator u Stuttgartu. Godisnja brutto placa oko 50000€.
    Ja vjerojatno za sada nista od toga necu prihvatiti jer me fakticki posao vec ceka gore, ali ce nekome dobro doci.
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    A netto 25k? :smt003
     
  6. wragg

    wragg Aktivista

    Ne znam kako si to izracunao, ali ja sam u 3. steuerklasse :D
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ko je ozenjen i ima djecu porez je dosta manji. Samce udaraju sa blizu 50% od bruto iznosta.
     
  8. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Da, u pravu si. Na Jugu, je uvijek gorivo dosta jeftinije nego na Sjeveru drzave. Porez je dole dosta manji na sve zivo, pa tako je sve i jeftinije.
     
  9. rama

    rama Aktivista

    Ova tema je kao kad si gladan, pa gledaš slike hrane po netu...
     
  10. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    :D :D
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

  12. wragg

    wragg Aktivista

  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Njemacka ukida radne dozvole za hrvate od 1.7., sad je to sluzbeno. Kontam kurs njemackog upisati da mogu bar a1, vec malo preko neta ucim. Gramatika djeluje jako teska, dok se nauci imenice koja je kojeg roda treba vjecnost. Ima Li ko iskustva gore kakav nivo znanja jezika traze za sss kvalifikacije I sl poslove? Kontam engleski slabo prolazi.
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nemoj se na clanove fokusirati, nema nekih pravila, to ces usput popamtiti.
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ok, danke. Ucim preko dual lingua onako bas za botove hehe a engl dobro znam pa bar malo lakse.
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    nadji neku dobru uciteljicu ili profesoricu neka ti daje instrukcije
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Poostrili su kriterije, za radnu vizu ide jezik B2 i samo Goethe certifikat, nista drugo ... mozda nesto drugo, opet provjeri.

    Evo ti Goethe kod nas u Sarajevu, ima sada u Zenicu dolaze, ako ti treba javi mi ...
    http://www.goethe.de/ins/ba/bs/sar.html?wt_sc=bih.

    Evo sta ja koristim, super, ima dodirnih tacki sa Goethe, imas audio, pises slova ... fin kurs, samo se registrujes ;
    http://deutsch.info/hr

    koji je link za taj tvoj dual lingua, to preko mobitela ili ?
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Hvala za taj link Pionire. Ja koristim https://www.duolingo.com/ i preko mobitela sam instaliro al nisam probao. Učim obično po sat dva kad sam druga smjena pa ujutro mozak fresh pa upija.
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Samo ti polozi jedan bilo koji Goethe, taj isti moras tamo polagat, ali ovdje je laske i jeftinije, radis na nasem jeziku sa nasim ljudima, tamo ima od Nigerije, Etiopije do Japana, pa kad uletis u tu grupu tesko ide.

    Haman BHM Zenica, evo nasao http://bhm.ba/ , kod njih dolazi Goethe komisija u Zenicu, pa ne moras ici u Sarajevo, blize.

    Ovo sto sam ti dao ide lako, imas vjezbe i tako, ma super, samo treba PC, probam ja ovaj za mobas i hvala tebi :wink:
     
  20. Ziks

    Ziks Aktivista

    Planirao sam i ja u sljedečih par godina tražiti kakav posao van. Iduče godine aBd završavam master studij na mašinstvu u Sarajevu. Iskreno možda i ne bih razmišljao o odlasku, ali sa smjerom koji sam odabrao (motori i vozila) neču ovdje nači adekvatan posao. Još kad čujem priče od kolega koji su završili i počeli ovdje raditi, naježim se. Razmišljao sam najprije u Njemačku, pošto sam živio par godina gore i znam dosta dobro jezik, ali u zadnje vrijeme kad gledam ovu situaciju u Evropi ko zna kao če i gore biti za par godina. Otom potom, zna li neko kakve su procedure oko traženja posla vani. Ili čak nešto kao praksa u autoindustriji, jer ipak sam se za to opredjelio, pa da onda pokušam ostati u radnom odnosu?