Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Piroman

    Piroman Komšija

    Prije svega ti treba minimum B1 diploma sa Goethe instituta (a ako znaš za više npr C1, C2 upišeš onda taj kurs, od viška glava ne boli :smt003 ):

    http://www.goethe.de/ins/ba/bs/sar/lrn/ein.html

    Dalje moraš naći poslodavca koji će ti garantirati bruto platu od barem 38000Eura godišnje, imaš npr ovdje:

    http://www.monster.de/

    https://jobboerse.arbeitsagentur.de/

    a sve ostale info ovdje: http://www.sarajewo.diplo.de/Vertretung ... seite.html

    Sretno! :smt002
     
  2. becke

    becke Aktivista

    Moze i bez polozenog jezika, ali onda odavde mora naci poslodavca koji ga je voljan zaposliti i sa ugovorom o radu traziti radnu dozvolu/vizu. Poznajem vise osoba koje su ovako zavrsile u raznim EU drzavama, pa i Njemackoj. Postoje pozicije u raznim firmama za koje znanje jezika zemlje u kojoj radis nije neophodno, npr. pozicije gdje se dosta putuje u inostranstvo. Naravno da je mnogo lakse ako znas jezik i imas polozeno, ali moze i na ovaj nacin.
     
  3. wragg

    wragg Aktivista

  4. Esh

    Esh HWB

    U koji grad ideš, šta ćeš raditi?
     
  5. Piroman

    Piroman Komšija

    Re: RE: Re: Odlazak iz BiH

    Sa srećom i ne vraćaj se za živu glavu. :)
     
  6. Ziks

    Ziks Aktivista

    Dobro je i to znati. Valja se več bacati na posao i tražiti gdje, šta kako.

    A kakva je situacija za nalaženja posla u Americi? Čuo sam da su dosta strogi za davanje viza, pogotovo ako imaš bilokakvu namjeru za ostajanje tamo.
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da li je ko polagao ovaj njemački?
    Recimo da već posjedujem neko znanje njemačkog iz gimnazije u vidu gramatike, padeža, s nešto slabijim vokabularom. Duolingo me je odmah prebacio na neki viši nivo. Našao mi je npr. da padeže moram usavršiti.
    Pa da ne bih krenuo od osnovnog nivoa, vjerovatno postoji neko testiranje da utvrdi količinu znanja i šta ti slabije ide ili tako nešto?
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, gdje god odes prvo ce te testirati da vidis gdje si.
     
  9. Ziks

    Ziks Aktivista

    Koliko ja znam ima prvo testiranje da se vidi koliko vladaš tim jezikom i oni ti preporuče koji kurs da kreneš. Mada ja mislim možeš uzeti ti koji hoćeš da polažeš.
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala vam :)
     
  11. wragg

    wragg Aktivista

    Idem u Iserlohn kod Dortmunda. Biti ce nesto u struci, ali ne bih jos o detaljima :)
    Hvala kolega. Mislio sam i stan prodati i nikada se vise ne vratiti ovamo, ali zena nece :D Kaze neka ga za godisnjeg :D
     
  12. neko

    neko Aktivista

    Pogledati članak, sve je čovjek rekao. :)
    http://balkans.aljazeera.net/video/reci ... dejan-ilic

    Nije izdaja/ okretanje leđa otići iz države koja ne nudi ništa, u državu koja nudi sve. Samo ne treba zaboraviti odakle si došao tu gdje jesi i ne treba prestati pomagati svoju državu. Na kraju krajeva, jedan dijasporac godišnje potroši u Bosni za mjesec, više nego ja za pola godine-godinu. :) Što se mene tiče, da nam je živa i zdrava sva dijaspora i da im se ja priključim što prije! :D

    Obzirom da je njemački hit, moje preporuke (ako smatrate reklamom, obrišite slobodno):
    https://www.facebook.com/germanizam/app_190322544333196
    http://www.dw.com/en/learn-german/s-2469
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Čuj još da pomažem državu od koje nisam nikada ništa dobio niti imao priliku da napravim nešto bolje za sebe. Nastaviću pomagati djeci bez roditelja kao i do sada, a za državu kao instituciju me zaboli...
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ovdje je dobro samo onima zaposlenim u javnim institucijama, zbog toga i treba zaboraviti na ovu državu ko god ode vani da radi jer mu ista nije ništa ponudila ovdje.
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Dobro je tamo gdje imas lovu. U Brezi imaj kucu na 5 spratova i Panameru ispod kuce- dobro ti je. Otidji praznih dzepova u Vegas i bit ce ti sranje.

    Ne kontam pricu mladih da je dobro onima u drzavnim firmama. Sta, zivotni ti cilj imati 1.500 KM platu i to je to?
    Internet i globalizacija je cudo, gledaj para kakve se vrte npr oko app-ova za mobitele, inovacija raznoraznih itd. Koja drzava brani nama da skontas nesta, pa kickstarter ili sl.
    Ili moj jedan poznanik, skontao ideju, otisao na biznis forum kad je bio u Sa, prezenotvao ideju arapu i arap mu dao startni kapital (ne smijem ni napisati cifru), i sada je taj covjek milioner. Ni 40 godina mu.
    Ili momci koji su napravili predstavnistvo Lindex odjece i jos par brandova. Najnovije X5-ice vozaju, ubise ljudi posao.
    Dosta kukanja na drzavu, hajde malo nabijmo se nogom u guzicu, jebo drzavu i sve drugo, stvori sam nesta, sto ce ti iko.
    Ne, nego svi bi da rade 8-4, vikendi slobodni ovo ono. Nema tog covjeka koji je zaimao sa toliko malo posla.
    Tip cijeg sam RS6 vozio i koji ima sad Gallarda, njegov stari nije dana slobodnog imao vec par godina. Al to je cijena tog luksuza, ne moze i jare i pare. A nasoj raji (iz licnog iskustva), kad ponudis posao i kazes ako trebaradit ces i 12 sati denvno dok se ne zavrsi posao, svi redom kukaju, "ne mogu, kako cu, previse je to, kad su free dani" itd. Nema nigdje nista dzabe, pa ti biraj sta zelis u zivotu.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    i sta svi bi trebali imati svoj biznis i biti poduzetnici i milioneri, gdje je tu onda srednja klasa? Ili kazes da bi bio srednja klasa moras raditi 12 sati 7 dana u sedmici i imati svoj biznis?
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Mozes biti ili feudalac ili kmet :) Treceg nema, pa na svakom je da bira sta zeli.
    Drzava je takva da ces tesko biti sretni kmet, e pa ako ti je to lose, prestani kukat i pljuvat, vec samo "u se i u svoje kljuse" i budi sretni feudalac :)

    Ev ti jos jedan primjer, 2 rodjaka, sirocad (od bolesi im umrli i majka i otac), mogli su biti sada klosari jer nemaju ni 22. godine. Momci su samouki programeri, rade od kuce za firmu iz Danske preko interneta, zaposlili sada jos 2 momka, ubise posao i lovu. A da su cekali milostinju drzave - nigdje ih ne bi bilo, jer ni roditelja nit love da ih pogura nesta. Samo je bitna volja i trud, isplati se.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    OK je ovo sto Vedo govori, ali to je samo dokaz da uspjesnih ljudi ima i u ovoj drzavi.

    Ja znam koliko sam nakon zavrsenog fakulteta elektrotehnike morao stediti za jednog pisljivog Fiata starog 10 godina. Te stvari su tuzne. I to nije od posla 'od 8 do 4', nego od 10h rada dnevno, rada subotom, godisnjeg od 5 radnih dana u godini... Znaci prihvatio sam bilo kakav posao a ne da godinama sjedim i kukam kako nema posla.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    U ovoj drzavi prije da si sretni kmet sa Vedinom racunicom :)
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sta je sa ta 2 momka koja rade za njih, da li imaju plate preko 1500KM i je li im bolje nego u drzavnom sektoru? Ne mozemo svi bit vlasnici firmi, ovdje se prica o srednjoj klasi koja vise ne postoji u ovoj drzavi. Sta je sa ljekara, nastavnika, profesora sa svojim mizernim platama, i oni trebaju da programiraju za strance i da napuste svoje poslove?