Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. selvin

    selvin Moderator

    Ma imaju sigurno, osim ako nisu tek poceli i ako su bez iskustva. Upravu je Vedo, moze se uspjeti na razne nacine i bez kukanja, ali to je zanemariv broj ljudi, vecinom je to samo IT ili ako neko pokrene neki biznis pa da prakticno bude poslodavac a ne zaposlenik. Kao sto ti kazes, ne mozemo svi programirat ili radit jos nekoliko IT poslova za strance koji su moguci preko weba. Sreca nasa, u nesreci, je da smo u takvim vodama gdje nam nije bitno odakle radimo.
     
  2. neko

    neko Aktivista

    Pa dobro, nisam bilmez, znaš na šta mislim. Pomoći ćeš svoju porodicu, možda i svoje prijatelje, daćeš možda doprinos za liječenje nekog djeteta, možda ćeš nekome pokloniti računar ili tablet i sl. Ne mislim da ćeš nekom Bakiru slati pare. :D
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da Vedo, ljudi zarađuju 1500 KM, 500 KM vise od mene a cjelodnevni posao se sveo na drpanje muda, sto je najgore svaki treci zaposleni je u javnoj upravi.
    Ja se satra od posla za bijednih 1000 KM.
    A jos nesto pricamo o normalnim ljudima, ovo ti navodis primjere genijalaca i sretnih ljudi, americki (bosanski) san ovo ono.
    Radio sam skoro na projektu sa kolegom koji je inace zavrsio studij kao i ja, samo u Frankfurtu (porijeklo bosansko) pa radili internacionalni posao finansiran od svjetske banke, on za njemacku firmu, ja za bosansku.
    Radili smo isti posao, isto vremenski period, samo je on placen 6500 € a ja 500 €. Ja sam spreman raditi i 12h ali da se to plati, i vjeruj Vedo, da ljudi rade i po 12h kao moja supruga u prodavnici 3 godine za platu od 200€.
    Brat na zapadu sa normalnim radnim vremenom zarađuje moje 4 plate sa sss, ljetuje gdje želi obiđe Evropu, a ja se nadam da cu nekada posjetiti Prag i Rim. Bio sam dobar student, za dvije godine radnog staža sam uradio preko 50 elaborata, studija i ne znam koji broj izvještaja, učestovao u projektovanju rudnika, kamenoloma koji danas zarađuju profit itd. Sta ja imam od toga, preživljavanje i utrosak plate na hranu. Ovdje je najbolje raditi privatni biznis, zakinut drzavu preko leđa radnika, imati profit i vozati Ferari okolo, primjer kao lokalni ratni profiter, koji je sad cijenjeni poslodavac a prvobitni kapital stek'o švercom u ratu.

    Ja ne tražim od ove države platu i da mi plati rad, nego da mi obezbijedi ono što je zakonom propisala, i da mi pruzi one javne usluge, recimo: zdravstvo u nivou za koji placam a ne da moram privatno sve raditi.
    Da ne govorim o odnosu dalje u većini slučajeva, gdje ti se sva prava regulisana zakonom krše, godisnji odmor, doprinosi.
    Npr. supruga je bjanko imala potpisan otkaz u slucaju trudnoce i sl. stvari, koje su normalne kod nas.
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Sve ja to znam i sve stoji sto si napisao. Al kad uzimas dobru lovu onda te se ne tice ni lose zdravstvo (jer ti nije problem otici privatno doktoru itd). Nije to rjesenje, al je onda problem manji.
    Sve sto zelim reci je da ne treba kukati a da nista nisi probao (ne ti licno). Svi kukaju a ko je od njih probao nesta stvoriti, nesta pokrenuti. Niko. Nego kukaju kako su na birou vec 5 godina.
    Ev ti jos jedan primjer, komsija, zavrsio pravni fakultet, nigdje posla vec par godina.Sjednem ga kraj sebe 20 dana da gleda 3D kako crtam, i mimo toga odgleda tonu video tutoriala na Youtube. I evo sad od kuce crta 3D za firmu iz Juznoafricke republike. Niko ga nije gurao, napravio tip 5 dobrih 3D rendera i dobio posao. Momak ima vecu platu nego da radi u BHTu. Gine ali mu je bolje neg da ceshe yaya i kuka kako nista ne valja.
    Moja poruka je, dok smo mladi, puni snage, ambiciozni, nemoj cekat hocel se smilovat ko ovdje i dati ti da radis za 400 KM, vec zapni, internet je pun znanja, ganjaj ideje i upregni :)
     
  5. wragg

    wragg Aktivista

    Danas mi u gostima bio prijatelj sa familijom. Prije 3-4 mjeseca su otisli u DE i danas smo malo razgovarali o tome svemu gore...
    Kaze covjek, najveci ce ti se biti problem naviknuti da ne moraš šparati na osnovnim stvarima. On radi za minimalnu satnicu (8.80€, cca 1200€ mjesecno), supruga ne radi i imaju djecji doplatak na troje djece od 570€. Stan sa svim rezijama placaju 550€ (u NRW su dosta jeftiniji stanovi nego na jugu), 50€ njegova mjesecna karta za javni prevoz i 400€ potrose na hranu. Znaci oni za 1000€ podmire sve osnovne potrebe, a ostatak od 770€ im ostaje za sve ostalo, a to je moja plaća u BiH, koja je za BiH plafon. Ponavljam, covjek radi za minimalac jer nema neku posebnu struku ni zvanje, pa nije jos napredovao, a supruga mu ne radi nego je kuci sa djecom.
    Inace, malo tko, ako zna bilo sto raditi, ostane na tih 8.80 duze od pola godine, a švabe ne zele uopste raditi ispod 16€ nego im je lakse biti na teretu drzavi :)
    Ja srecom imam HR papire, pa mi nije problem otici tamo, ali ako imate ikakvo deficitarno zanimanje i vama sa BiH papirima nije preveliki problem otici.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ove stvari najvise bole. Ja znam kako bih trebao zivjeti sa ovim poslom koji radim da ga radim bilo gdje u razvijenom svijetu, i to jednako dobro ili cak sa manje truda.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Uložim 10 godina u fakultet, master, spremanje doktorata i onda da sjedim ispred kompa i programiram i crtam? E jebeš to, radije ću otići u drugu zemlju gdje se cijeni ono u šta sam uložio vrijeme, novac i živce, a IT ću ostaviti kao dosad u domeni hobija.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    ja ba, to je puno lakse ljudima koji nisu nikad ni imali plan ni volju da studiraju i imaju 20 i kusur godina.
     
  9. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Ma ono sto Vedo hoce reci, treba samo traziti, pokusavati, ne samo sjediti i kukati.

    Čitam za onog Peru Gudelja, lik bio Taxista i pjevao/svirao na svadbama, a danas ima Fis, i jos kompleks eko fis na vlasicu, steta sto je uradio sebi ono, sad je u stabilnom stanju

    nisam znao za Peru da se bavio sa ovim prije, sto me stvarno impresioniralo
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kada spomnjes Peru i Hasan Sarajlić je prije rata prodavao kokice, al ne kažu džaba, nekome je rat brat, dok je moj dajdža gubio ruke i noge u ratu, neko je zarađivao.
    Ne volim kada ratne profitere smatraju uspješnim ljudima.
    U SFRJ su strijeljali sve one koji su kg brasna prodavali po enormnim cijenama (nakon WW2) kao ovi naši npr 100 DM za kg 1993, danas je to kod nas trzisna ekonomija a oni koji su tako zarađivali su uspjesni ljudi.
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nemoj zamjeriti, ali u ovoj prici ima vise suplje nego u predizbornim govorima nasih politicara. Gore si sa 1200 eura i troje djece veca fukara nego ovdje sa 800 maraka. Nisam zivio gore, ali sam redovno po 3-4 puta godisnje u Njemackoj, cijela familija mi je gore tako da u BiH prakticno nikog vise i nemam. To kako opisujes je zivot kakav kod nas zive penzioneri, znaci da ides 3km dalje u trgovinu za 10pf jeftinije mlijeko, i tako na svaku sitnicu. Istina je doduse da se brzo skoci sa zaradom, i da postoji milion mogucnosti da se zaradi sa strane. Ostaje cinjenica da se sa jednom platom, cak i dobrom, ne moze ustediti prakticno nista.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  13. wragg

    wragg Aktivista

    Imam i ja brdo rodbine gore koji su guba i fukara i sa 3000€ mjesecno. Samo im kazem da se vrate ovamo ako im je lose gore.
    Uglavnom, covjek nista nije slagao, siguram sam u to. Cijene hrane i svakodnevnih potrepstina su tamo ili nize ili iste kao kod nas, tako da ne vjerujem da se sa 1770€ ne moze lijepo zivjeti. Ono sto je u DE skuplje je stan, ali i to ako si recimo u Munchenu ili Stuttgartu. Covjek je u NRW i tamo su cijene stanova daleko povoljnije, pa se recimo u Iserlohnu jedan 3-soban stan od nekih 80kvm bez problema nađe za 350€ kalt. Kad na to dodas nebenkosten od nekih 200€ to je 550€ na kraju. Nemoj mi reci da ti je malo 1220€ za hranu i sve ostalo, a kod nas "bogovska" placa 1500KM tj 750€ :)
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Hrana u BiH je među najskupljim u Evropi, normalno zbog PDV-a, i ako nastave sa planom da isti dignu na 23% imat ćemo sve više ljudi u kontjenerima.
    Sa ovakvim stanjem i niskim platama i porezom na prehrambene proizvode većina živi na granici siromaštva
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Skuplje je voce i povrce 3-4 puta, skuplje je meso, skuplje je gorivo, skuplje su cigare. Skuplje je pojesti ili popiti bilo sta vani, od vode na trafici do obicnog sendvica u imbisu. Meni samom bi 1770 eura bilo sasvim ok. Sa troje djece se tesko moze pristojno zivjeti u okviru tog budzeta, ali eto mozda je nekom super. U svakom slucaju moze se lako zaraditi sa strane, cak i od kuce.
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  17. wragg

    wragg Aktivista

    Ne bih zadirao previse u tvoju privatnost, ali te moram upitati koliko tebi samom ovdje u BiH treba mjesecno? Ako ti je tamo 1770€ na knap, vjerujem da i tu kod nas trosis oko 1000€ mjesecno, sto je 90% ljudi u BiH samo san.
    Sto se tice cijena, imas na https://www.metro.de/cat/de/products sve cijene, pa se moze usporediti sa nasima. Gorivo je skuplje cca 15% i to je po meni ok. Sto se cigara tice, pusim ali jednu kutiju razvucem na 3 dana, pa mi ni to ne smeta previse. Ne znam kakvo voce i povrce kupujes tu kod nas, ali ako hoces nesto sto nije trulo i buđavo, i kod nas ces platiti pribliznu cijenu onoj u DE. Sto se mesa tice, nije istina da je skuplje, ili barem nije skuplje nego kod nas u Hercegovini. Predpostavljam da je u Bosni jeftinije.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Kod mene je situacija kao kod Dog-a. Svi bliži i dalji rođaci su u inostranstvu rođeni i odrasli ili još odrastaju. Samo što nisu na jednom mjestu već svugdje po svijetu (USA, Švicarska, Švedska, Francuska, Austrija). I sva ta rodbina solidno ili extra živi. Skoro je bio očev rođak u Sarajevu iz Švedske, pa je svratio kod nas. Tako sam saznao da imam tamo dalje rođake, dotad nisam znao ništa o njima, ali su oni svi stariji od mene i bave se filmskom produkcijom (nije to produkcija u smislu holivudskih filmova, to su uglavnom reklame, npr. radili su Tele2, a trebaju uskoro i jedan dugometražni snimati). Uglavnom, on veli da Švedi traže ambiciozne mlade ljude. Jedno od ključnih znanja kako on više puta je naglasio kroz priču je Matematika. To je osnov za sve ostalo. Kaže da su ljudi na ključnim pozicijama (direktori, čak i načelnici) uglavnom sve mladi ljudi oko 30 godina. Zašto? Zato što smatraju da su mladi tih godina punog radnog kapaciteta i tada najbrže misle i rade. Naravno, da ne bi bilo da prosipam priču, dvojica forumaša koji tamo žive mogu reći ima li istine u ovome :)
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ima dosta ljudi u tridesetim koji su uspjeli kroz kojekakve startupe.

    Da etablirane firme traze ambiciozne mlade ljude, to je tacno. Za kljucne pozicije, bas i ne, osim ako nisi neki talenat sto se leadershipa tice. Barem u swe, iskustvo se cijeni vise nego sve.
     
  20. neko

    neko Aktivista

    Zeleni, jel' treba diploma/certifikat ili znanje (tj. poziv poslodavca) da bi se došlo u Swe ili bilo gdje drugo?