C# literatura

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Elegance, Sep 24, 2015.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Jest kewl ali to je potpuno druga prica u odnosu na multiple inheritance. Interfejsi su dobili na popularnosti zbog decoupled designa (btw. bez tog sad nema price :D). Ali ponekad zatreba i multiple inheritance, a to se ne moze nadomjestiti interfejsom jer tu nemas implementacije, a to zapravo hoces da naslijedis. Lupam, jednostavan primjer iz windows forms aplikacije: hocu da mi forma naslijedi iz bazne forme od .NET frameworka kao sto ide po default i hocu da naslijedi iz moje neke klase koja mi dodaje funkcionalnosti i na forme i na user controle itd. To ne mogu odradit na takav nacin, mogu jedino tu svoju klasu napravit da nasljedjuje iz bazne od frameworka, pa onda da svaka forma koristi nju kao baznu, ali sta onda sa user controlama? Moram i za njih odradit isto, i imat dupli kod. Interfejsima tu nije mjesto iako mozes s njima iskomplikovat nesto. Isto kao sto mozes sa decoratorom ili ekstenzijama ili proxy objektima ili necim petim, rijesit to sto prirodno jeziku fali da se odradi u jednoj liniji. Raspisa se ja bezveze, u offtopic ulazim :D Radim u C# pretezno sad, ali C++ sam uvijek gotivio jer jer pravo mocan jezik i sto je neovisan o bilo cemu, a sa C#-om si malo ogranicen, sto je nekad pozitivno.
     
  2. Elegance

    Elegance Aktivista

    E raja jos par pitanja od mene, mozda ce vama zvucati glupo ali trpite :D

    Evo polahko ucim osnove C# i sva programiranja se svode na Console aplikacije tj. ispisivanje u command promptu , eh posto vidim da VB2013 ima mogucnost i pravljena Windows Forms aplikacija zanima me jeli to iduci korak, tj. kada se nauce neke osnove hocu li traziti tutorijale i ostalo kako bi ucio pravljenje ovih aplikacija ?

    Ustvari sustina moga pitanja jeste, kada se nauce neke osnove C# , gdje dalje ? Kakve tutorijale da trazim itd? Ja znam da ima jos dosta da ucim dok dodjem do te raskrsnice ali zanima me i volim da imam neku viziju prema cemu da se krecem.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Pa polako, prvo ucis jezik kroz konzolne aplikacije, a poslije je samo nebo granica :mrgreen: Kad krenes win forms, web apps, servisi, mobile apps... :D Ne znam dokle si stigao, jesi li poceo OOP ucit, ali sve sto naucis ces moci aplicirati u bilo kakvoj vrsti aplikacija, tako da nemoj sad da se brines sto gledas crnu podlogu i bijela slova, na pravom si putu :D Kad bi krenuo odmah na windows forms, fulao bi sve osnovne stvari. Lupam, kreirao bi novu formu u 3 klika i dodao kontrole, a ne bi imao pojma sta si napravio niti bi znao procitati izgenerisani kod :D
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

    Ako se nastaviš bavit programiranjem, jednog dana ćeš poželjet da su sve aplikacije konzolne.
     
  5. Elegance

    Elegance Aktivista

    Iskreno ovo mi je najbitnija recenica... :D

    Naucio sam osnovne stvari, sad se najvise bakcem oko klasa, pokusavam da njih sto bolje naucim jer koliko sam shvatio dosta je bitno da skontam taj princip kako funkcionisu.

    Hvala na odgovorima, znam da su ovo glupa pitanja za vas ali se nadam da ce i meni jednog dana postati :smt003
     
  6. neko

    neko Aktivista

    Ništa tu nije glupo i super je što pitaš. :) FIT Mostar je naziv kanala na youtube-u, imaju i oni predavanja, nekome gode, nekome ne. Baci pogled na Uvod u Programiranje, Programiranje 1, Programiranje 2 (PR2 ti se bavi klasama, ako smatraš da si ovo prethodno prešao). :) Sretno, ne odustaj! :)
     
  7. Elegance

    Elegance Aktivista

    Obavezno cu pogledati, volim kada naucim neke stvari onda naci objasnjenja i na nasem jeziku da to malo bolje shvatim.

    Hvala na odgovoru :)
     
  8. Mujka

    Mujka Komšija

    mozel mi neko preporucit knjigu za sql i gdje se ima kupit/skinut
     
  9. Ninja

    Ninja Komšija

    Beginning T-SQL probaj.
     
  10. Mujka

    Mujka Komšija

  11. Elegance

    Elegance Aktivista

    Evo mene opet :smt006 :smt003

    Eh raja, eto proslo je 2 mjeseca od kako sam poceo sa C# , dosta sam presao i naucio te napravio nekih dobrih i korisnih (sebi) aplikacija.

    E sad sam odlucio da krenem prema web developmentu i nasao sam dosta tutorijala ali sam malo zbunjen na pocetku.

    Koliko sam skontao mogu ici putem ASP.NET aplikacija i ASP.NET MVC , pa sta je bolje ? I jeli to usko povezano pa da onda krenem sa ASP.NET pa potom da ucim MVC?

    Usput, ako kome treba C# tutorijala za Windows Forms aplikacije neka mi se javi.