Procjena PC-a

Discussion in 'Računari i komponente' started by ljiljan, Jan 22, 2016.

  1. ljiljan

    ljiljan Aktivista

  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Ako je bez diska ja bi rekao da vrijedi oko 400-450KM.
     
  3. ljiljan

    ljiljan Aktivista


    ima 750gb cini mi se
     
  4. mirseth

    mirseth Aktivista

    Ja sam proslo proljece pc sa istim procesorom, 8 gb rama, 9400gt, 1 terabajt hard diskom i 6 mjeseci garancije platio 420 KM pa se probaj orijentisati i na osnovu toga .
     
  5. ljiljan

    ljiljan Aktivista

  6. Tensai

    Tensai Komšija

    Monitor vrijedi 30KM plafon.Realno centralna vrijedi 450KM i to ovako po dijelovima.
     
  7. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    stavio sam za 450 sve ukupno pa ko voli neka izvoli
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne znam kako ste dosli do 450KM, malo search na piku i dobijes cijene:

    CPU - 70
    Maticna 50
    GPU 70
    4GB RAM - 40KM
    napojna no name 30KM
    Kuciste 30KM
    ________________
    UKUPNO: 290KM

    Realnije 250KM
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Pa daj linkove ako si nasao :) Nema nigdje taj cpu za 70KM, niti te maticne za 50, niti graficke za 70. Plus nisi racunao jos disk i monitor. Mogao je covjek dat dzaba.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    http://www.olx.ba/artikal/18832039/procesor-i5-750/ - CPU

    Maticna ne vrijedi vise od 50, entry level P55, mozda nekom kome treba kao zamjena za pokvarenu ali u ovoj kombinaciji ne vrijedi vise.

    Grafika realno max 70KM, kakva HD5750 entry level gaming iz 2009 to je davno prohujalo sa vihorom, ako nisi primjetio godina je 2016 :D

    Monitor a ni Disk nisam racunao ali eto HDD 50KM, kao monitor na poklon a 450KM PC ma bjaaazi :)
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Cpu ide inace za 90-100. Nadjes jedan za 70, ko zna je li ispravan, i odmah je ta cijena? HDD vrijedi vise od 50 sigurno, 70-80 su otprilike 750GB. U svakom slucaju sve kad se sabare racunar vrijedi barem 400KM, daleko od tog podcijenjivanja od 250KM. Probaj naci sta mozes na piku dobiti za 250KM kad ti vec tako dobro ide taj search :D
     
  12. Walter

    Walter Novi član

    Ploča vrijedi 90-100 KM samo zato jer ih nema, jer je 1156 socket. Tako se trenutno prodaju po PIK-u te ploče.
    A inače da je neki 1155 socket išla bi za 40-50 KM
    Više ćeš izvući u dijelovima da prodaješ.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    I ja sam rekao da ploca vrijedi vise onome kome treba taj socket, ovako u kompletu ne vrijedi vise od 50KM.

    evo PC od HWB kolege elvirbej-a, 500KM naravno da se cjenkat ali je mnogo bolji od ovog sa teme, noviji i3 3.3GHz CPU (4 threads), grafika 3 puta jaca sa DX12 podrskom i 2GB VRAM itd.

    http://www.olx.ba/artikal/19893756/gamer-i3-2120-4gb-ddr3-gtx-650ti-2gb/

    Probaj prodati nesto, taj HDD nikad nece otici za 70 - 80KM, ni za godinu.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Bravo, odlican primjer tog PC-a, graficka je jaca, ali CPU i HDD su slabiji, a ovaj plus ima dodatni monitor. I to opet znaci da racunar kod ovog momka treba biti duplo jeftiniji? Svaka cast na matematici :) Ovaj racunar generalno jeste noviji i bolji "za igranje", ali da je duplo bolji ni blizu. Kako rekoh 400 je mnogo dobra cijena za ovaj racunar sa oglasa. Zato ovo sto je stavio 450 je super, i naravno da ce se morat cjenkati.

    EDIT: Nije da me briga uopste za cijenu, jer ne prodajem ja. Ali podcijenjivanje tudjih komponenti i ismijavanje bezveze samo tjera ljude sa foruma.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Gdje je ba CPU slabiji, ovaj i3 je tu sa perfarmansama sa ovim i5 750, a u igrama je i bolji.

    Burazeru pogledaj sta se moze uzeti na piku za 450KM (uz malo cjenkanja) more racunara, tesko sta se prodaje, npr i5 2500K i HD6850 1GB sa 8GB rama cijeni 500KM , uz dogovor ide petobu dole .

    http://www.olx.ba/artikal/20453067/kompjuter-i5-2500k-radeon-hd-6850/

    I mene savrseno briga koliko ko sta cijeni, moje je da dam procjenu pa kome se ne svidja neka stavi sta zeli. Ali kupovao sam i prodavao pa znam kako ide tesko prodaja za kes, samo nude zamjene jer raja nema para, moras nesto debelo dati ispod cijene da bi otislo u razumnom roku.
     
  16. efo

    efo Komšija

    Slazem se sa KingT, ne mislim da ovaj racunar vrijedi vise od 250 KM ako se u kompletu prodaje. Sa monitorom moozda 300 da ode, ali pise na artiklu da ide bresplatno uz racunar :D

    Vrijednost pojedinacnih komponenti u zbiru jeste malo veca, ali zna se da se cijena reze kad to ide u kompletu.

    Jedino sto se moze zamjeriti Kingu je malo agresivniji nastup sa porukama, moze se to i blaze reci :)
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    @ efo

    Ma kakva agresiva druze, samo opusteno :))
     
  18. Tensai

    Tensai Komšija

    Ja sam i rekao da vrijedi 450KM po dijelovima, i to samo zbog matične. Ja bi ovakvu matičnu lako prodao za 150-200KM.I ja se slažem da je realna cijena oko 400KM i to sa monitorom.

    Ovaj i5-2500k jeste prilično jeftin, ali ovako povoljne cijene na piku su rjetkost.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Dajte ba ljudi uozbiljite se, ko ce dati 150 - 200KM za P55 plocu, jeste rijetka ali brate nije oldtimer a jos entry level ploca nista posebno, za 250KM se moze uzeti i5 2310 i 1155 ploca.

    Nije bas niko toliko ocajan pa da plati tolike pare da popravi PC kad moze za taj novac + pare od prodaje svog 1156 socket CPU-a lagano preci na noviji 1155 socket.
     
  20. Tensai

    Tensai Komšija

    Ove se teme kao i obično uvijek pretvore u cirkus.Mislim da je procijenjivanje starih i polovhin stvari besmisleno i uvijek završi ovako.100 ljudi i 500 misšljenja.Najbolje nek se stavi računar na prodaju,pa nek ljudi prave ponude, pa ako čovjeku odgovara neka proda.