RAM slotovi na maticnoj ploci

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by jessus, Aug 3, 2016.

  1. jessus

    jessus Aktivista

    Pozdrav ekipa,

    ovako imam jedan cudan problem... Danas sam ubacio 1 x plocicu od 4 GB RAM-a i uradio upgrade na 8GB u laptopu.. Uskoro mi treba stici jos 4GB i htio sam ubaciti trecu plocicu na maticnu... Problem je sto sam ja na maticnoj vidio samo 2 fizicka slota, druga dva nigdje nema :shock:

    Alati poput speccy, cpuz mi konstantno pokazuju da imam jos 2 slobodna slota, odnosno da su samo 2 od 4 iskoristena i da mogu ugraditi do 32GB RAM-a u laptop. Evo sta mi pokazuje CPUZ:

    [​IMG]

    Druga:

    [​IMG]

    Treca:

    [​IMG]

    Maticna ploca je Acer EA50_HB v1.27 - verzija BIOS-a...

    Okej ajd kontam 1 program bi mozda mogao pogrijesiti... Ali sam provjeravao sa vise alata i fakat pokazuje 4 slota up to 32 GB RAM-a pise... Ja nigdje ta druga dva slota ne vidim fizicki... Kontam da bi RAM mogli "naleci" jedan na drugi prilikom ubacivanja dodatna dva, mozda je to slucaj kod mene, ili je mozda fakat greska softvera...

    Moze pomoc raja ? :roll:
     
  2. Decerto

    Decerto Komšija

    Nema to veze.I kod mene na laptopu imaju samo dva slota za memoriju,u cpu-z pokazuje da imaju 4...isto i u speccyu,pise "Total memory slots 4",a ja znam for a fact,jer sam laptop nedavno otvarao i cistio,da imaju samo dva.

    edit : evo cisto da ti uklonim ikakve sumnje.

    [​IMG]

    Slot #1 i #3 zauzeti,a 2 i 4 kao slobodni,iako na ploci imam samo 2 slota za memoriju.

    [​IMG]

    A evo i sa asusove stranice za moj laptop :

    [​IMG]
     
  3. jessus

    jessus Aktivista

    Onda sam se debelo zajebo sto sam narucio jos 4GB kad sam mogao naruciti 1 x 8 GB jebote... Jao jao...
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne sjećam se da sam ikada vidio laptop sa 4 DIMM slota. Mogao si za 10 minuta provjeriti na youtube-u kako izgleda matična ploča.
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ima ih, ali su basnoslovno skupi.
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Kod mene na Dellu ista situacija. Prikazuje 4 slota, a imaju 2. Ali ne znam zašto ti je potrebno toliko rama na laptopu? Ubaci ssd..
     
  7. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: RAM slotovi na maticnoj ploci

    Imam ja Fujitsu Celsius H720 , mobile workstation. Trenutno dva od 4 slota popunjena.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  8. Seadboy

    Seadboy Aktivista

    Da ne otvaram novu temu. Ukoliko maticna podrzava do 16GB RAM, a na maticnoj se nalaze 4 slota, da li to znaci da je moguce staviti do 4GB po jednom slotu ili mogu ici na varijantu dva modula po 8GB ( 8 GB po jednom slotu) , a da ovo ukupno ogranicenje se odnosi samo na ukupan zbir memorije? Hoce li ocitavati normalno ovaj 8GB modul?
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    4x4 ili 2x8 nebitno

    edit: ako ides 2x8 neka budu u istom slotu tj. iste boje (ili ako nije obojano onda da ima izmedju jedan slot - inace bude takav raspored)
     
  10. kvaju

    kvaju Komšija

    Da i ja se ubacim ovdje.

    Htio bi u svoj laptop ubaciti još 4gb rama, trenutno je ovaj ram u njemu:
    Samsung - PC 3 - 10700 (667 MHz) DDR 3

    Po piku gledam ima ih dosta al im oznaka ide 10600 a ne kao kod mene 10700, dali bi ono moglo da radi, ili je bolje uzeti sve identično kao gore da bude?
    Također 1333MHz je skoro svaka pločica po piku, a mani zar treba 667MHz, pa ako netko ima volje ili možda netko s foruma prodaje, trebala bi mi 1x4GB pločica.
     
  11. Decerto

    Decerto Komšija

    667 x 2 = 1333mhz (double data rate,ddr). Nece ti biti nikakvih problema,10700 i 10600 ti je u biti isto,bitna je samo voltaza da je ista,a pretpostavljam da jeste.
     
    kvaju likes this.
  12. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    A i da voltaza nije ista, automatski ce se brza memorija downclockat. I da nece, podesis u biosu za dvije minute voltazu.
     
  13. Decerto

    Decerto Komšija

    zavisi od biosa,s obzirom da je laptop (a nije gamerski pretpostavljam).
     
  14. kvaju

    kvaju Komšija

    ma jok, dell inspirion n5510. hvala vam
     
  15. Tyger

    Tyger Aktivista

    Bitno je samo da ploca podrzava vecu frekvenciju onda moze spustiti na nizu.
     
    kvaju likes this.
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    kako to :D ne mora ploca podrzavati 3000 da bi ram od 3000 radio na 2400 :p
    Drugi modul treba da moze raditi kao 'prvi' i to je to.
     
  17. Tyger

    Tyger Aktivista

    U nekoliko slučajeva (pogotovo prije sa starijim pločama) mi se znalo desiti da RAM sa većom frekvencijom od podržane na ploči neće da se učita/prepozna.
    Baš nedavno čovjek kupio od mene 2x 2GB DDR3 1600 MHz kaže ne radi kod njega, ponesem druge 2 pločice probam sa njima opet isto i na kraju se sjetim provjeriti koje frekv. podrzava i ustanovimo da je do toga.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Prije ce biti da je density, jedino ako plocica u jedec-u ne podrzava tu frekevnciju a ploca lose izvedena da ne zna da nametne nizu nego seta po raznim kombinacijama.