Neispravan telefon logosoft, sta raditi?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by reni90, Sep 2, 2016.

  1. reni90

    reni90 Aktivista

    Pozdrav

    Kupio sam mobilni telefon kod Logosoft uz trio pretplatu. Uredjaj nazalost nije bio ispravan. posto je kartica trebala biti aktivirana tek za par dana nisam isti dan upalio telefon vec dva dana poslije. Odem u logosoft oni nece da mi danu drugi telefon. Nazovem ombusmena za zastitu potrosaca da pitam kakva su prava potrosaca u ovoj situaciji, kazu mi da napisem zahtjeva u kojem se pozivam na neki clan zakona o zastiti potrosaca koji govori da u roku od osam dana od dana kupovine imam pravo na zamjenu ili naknadu ako roba nije ispravna. Oni su uzeli telefon poslali isti negdje za Banja Luku, gdje su ga navodno dalje slali negdje u srbiju, ja uglavnom nemam telefona, uzeli su mi 30% cjene telefona i zahtjevaju da im placam dalje rate za nesto sto sam dobio neispravno i nemam jov uvijek nikakvu zamjenu. Ja sam njima ovaj zahtjev predo oni su udarili pecat sa je zaprimljen ali niko nista. je li neko imo iskustva sa ovim zna li sta treba raditi sada, s obzirom da imam dokaz da je zaprimljen zahtjev ali ignorisan?
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ako si bio nepismen kao u ovom uvodnom postu onda te vjerovatno nisu uzeli za ozbiljno. DOA status iliti ''Dead on arrival'' traje sedam dana od izdavanja računa, i ako je uređaj neispravan moraš ga ostaviti dok neko iz servisa ne pregleda uređaj i odobri zamjenu/KO. Nakon odobravanja dobijaš novi uređaj, ako je ambalaža oštećena ili uređaj onda ide redovna servisna procedura koja je zakonski propisana do 45 dana.


    Gdje god se žalio ovo ti je zakonska procedura koja se poštuje od stane ozbiljnih firmi, nije Logosoft Univerzalno niti Fontele.ba

    edit:
    Zaboravio sam dodati besplatni protip, uz svaki legalno kupljeni uređaj dolazi garantni list gdje pišu adrese i brojevi telefona ovlaštenih servisa.
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nivo pismenosti jednog urologa je tesko dostizan. :smt005
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Nisi naveo koliko je dana proslo. Od izdavanja uredjaja, imas osam dana reklamacijskog roka gdje se neispravan uredjaj ne servisira vec se dobije zamjenski (ako servis potvrdi da nije tvoja greska). Kada dobijes drugi uredjaj, stari račun se stornira i piše nova garancija i od dana izdavanja novog uredjaja se opet dobije 8 dana reklamacijskog roka (ovo za storniranje i izdavanje novog garantnog lista je JAKO bitno zbog serijskog broja. Ako ti ostane stari garantni list sa drugim S/N-om, onda moze biti problema ak oopet dodje do kvara i servisiranja). Ako predas telefon nakon 8+ dana, onda isti ide na "popravke" koje mogu ici u krug dok se boje ne rastope. Ako nisi probao telefon unutar reklamacijskog roka, i ustanovis da je telefon neispravan nakon pola mjeseca od dana kupovine, to je tvoja greska.

    Servis po zakon ima pravo da zadrzi uredjaj 45 dana. 45+ dana i imas pravo na drugi isti ili slican uredjaj. Takodjer, "radnje" koje ti prodaju uredjaj ne zele svaki put da zaprime pokvarenu robu vec ti samo kazu: nazovi broj na servisnom papiru (mislim da je to protiv zakona ali nisam siguran). To su u vecini ove radnje sto prodaju od lopate do LED tlevzora. Tako da mozda u ovom slucaju LOL ne zeli da ima dodira sa pokvarenim telefonima.

    Ko je ovlašteni servis tom telefonu? I koji je razlog zasto LOL ne zeli da zaprimi mob ?

    Ovo gore navedeno je zakon, praksa moze biti drugacija.

    P.S. Ovo ne vazi za tebe ali raja ne zna da se unutar tih osam dana možeš predomisliti i vratiti uredjaj i uzeti nesto drugo, nesto skuplje i nadoplatiti ili mozes cak traziti novac nazad (kao sto se meni desilo sa 2-3 mušterije). Tada novac ne dobijes u radnji gdje si kupio vec ide na tvoj račun kroz par dana.
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Još smo na prošloj temi i na starom fazonu vidim.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Sulu da ti ne slucajno radis u Imtecu?
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Ne, druga firma skroz. Samo sam upućen u proceduru, znam kakvi likovi dolaze i šta pokušavaju proturiti pod garanciju.
     
  8. reni90

    reni90 Aktivista

    @Nails
    Prosla su tri dana od dana kupovine do dana reklamacije. U servisnoj knjzici pise da i u Sarajevu ima servis medjutim logosoft tvrdi da oni moraju svom dobavljacu slati u Banjaluku. I njihov dobavljac je to sad dalje poslao. Svjestan sam da se u roku od osam dana moze vratiti i odmah dobiti zamjena, zato sam trazio da mi da potvrdu da su primili zahtjev sa datumom i pecatom. Ali oni to nece da urade i sad ne znam sta raditi :/, necu da cekam mjesec ili vise kada imam pravnr osnove traziti samo sto se ignorise to :/

    Ps: u pitanju je samsung A3
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Kako nisi dobio potvrdu, pa imas li neki papir da si predao telefon ? Ako si predao unutar osam dana, ta prica treba da se zavrsi unutar tih osam dana reklamacijskog roka. Nece se servisirati pa da cekas mjesec. Ali ne moze za jedan dan jer uredjaj za servis zna stajati 2-3 dana dok ovi posalju na transport. Pa dok ono dodje na ovlašteni.

    Sto se tice te price kako moraju slati u BL je laž. Oni trebaju poslati uredjaj na ovlasteni/ili neki svoj interni tu u sarajevu da servis potvrdi da li jeste ili nije tvoja greska. Ako kaze da je uredjaj kupljen pokvaren, tebi LOL izdaje drugi telefon. I to moze potrajati 2-3 dana. U biti se sve zavrsi unutar osam dana reklamacijskog roka.

    A slanje direktno dobavljacu je bullshit. To se radi kada se zavrsi sa tobom. Onda oni salju dobavljacu pokvarenu robu.

    Kako god, ako si ti predao unutar osam dana, ne pristaj NIKAKO na popravke vec trazi novi. Ovo opet vazi ako si 100% sigurna da ga ti nisi "sredio". I gledaj ovo gore sto sam rekao, ako dobijes novi uredjaj, da dobijes novi fiskalni racun i novu garanciju.
     
  10. reni90

    reni90 Aktivista

    Potvrdu da sam predao imam. Vidi se fino datum da je peti dan od kupovine. Danas je tacno sedam dana odkako sam im vratio telefon. Sve je to tacno sto ti govoris ali sta mogu ja kad nece da mi da novi telefon i prica istu pricu servis servis :/
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Izgleda dok se čovjek kod nas ne ponaša kao kabadahija izvući će deblji kraj.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Oni sada cekaju izvještaj servisa a opet ovi u servisu mozda jos nisu uzeli tvoj telefon na testiranje i ako takve stvari trebaju biti prioritet. Ne moras sebe nervirati i cimati LOL jer oni to ne rade i ako bi oni trebali vršiti pritisak na ovlašteni zasto toliko traje. Mozda cak LOL uposlenici koje ti kontaktiras nemaju direktnu vezu sa ljudima koji bi trebali zaprimiti tvoj telefon te baš nista ne mozes poduzeti osim cekati.
     
  13. reni90

    reni90 Aktivista

    Ok, znaci nista, cekanje i to je to. Sta ako oni budu to porpavljali pa slali, trebam u svakom slucaju novi traziti jer je u tom roku reklamiran?
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, nazovi ti povremeno i vidi "dokle je stiglo".. ali zaista ne znam sta tada ako ne izdaju drugi uredjaj. Mozes probati sa inspektorom ali svi znamo da ne postoje valjani inspektori, da se inspekcijski pregledi vec ranije dogovore, da se ne izdaju fiskalni racuni i da ljudi rade na crno.

    Znam neke prometne radnje, svaštare, koje dnevno kucaju samo 50KM.

    Ja zbog svega navedenog kupujem telefone u jednoj radnji na rate. Telefoni su jeftiniji od ovlasnetih prodavnica i imaju 6 mjeseci neke garancije ali sta god da se desi, ja smatram sebe krivim. Ne zelim vise da gubim zdravlje, da placam bezobrazne cijene i da me na kraju pravi budalom neko ko je podoban za to radno mjesto.
     
  15. reni90

    reni90 Aktivista

    Samo da javim
    deseti dan od dana predaje telefona nazvali su da dodjemo i zamijenimo za novi. Novi radi sve uredu. Ipak je sve brze proslo nego sto se ocekivalo. Oni navodno nisu imali nikad prije takav slucaj te nisu znali kako treba postupati morali cekati od nadleznih itd itd.