Je li HDD pri kraju ?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by zippoo, Jan 30, 2017.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pisao sam tamo na temi win10 ali nema odgovora pa da vidim ovdje
    zanima me je li ovaj moj HDD pri izdisaju i da li je moguce da mi on pravi probleme
    testirao sam sa HD sentinelom i on pokazuje 1 bad sector i health 98% i pise da ne treba poduzimati nikakve korake
    e sada u zadnje vrijeme,ja imam puno problema sa kompom,nestabilan je,rusi se svako malo,mozilla se rusi
    sada sam htio uraditi refresh sistema (format) ali ako je do HDDa da nabavim drugi,da ne radim dzaba format,ako ce mi praviti iste probleme
    nego da nadjem drugi HDD pa da na njega
    sta savjetujete ?
    evo slika
    [​IMG]
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Testiraj ram sa memtestom.
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma nema šanse da je do HDD-a.. jedan od mojih HDD-ova ima skoro 6 godina power time, i nema skoro niti jedan bad sector.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja neki dan prodao komp i u njemu HDD koji je radio kod mene vise od 8 godina ali ovaj sa slike ima jedan bad sector
    Nema pravila
    Nego evo testiram ram i pojavila se jedna greska,testiram sa memtestom
    Kako cu sada znati koja je plocica felericna,od 4
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Testiras pojedinacno svaki modul.

    A diskovi bas nemaju pravila. Pojavi se tako bed sektor a ja njih prebacim na storage. Radili godinama i eno sada tri komada, jedan sa laptopa i dva sa PC-a, odapeli u par dana razlike.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    A pojedinacno
    A ja sve module stavio na test,evo dva ipo sata radi test,nije ni pola zavrsilo
    Vidi se da nisam ram teatirao haha
    Jest me krenulo
    I ram i hdd izgleda defektni
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja sam siguran da neces imati problema kad eliminiras tu plocicu rama sto je defektna, samo valjda nije vise njih nadam se nego samo jedna prnula u shishu :D
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo nakon nekih 7-8 sati ukupno testiranja rama,konacno sam zavrsio test
    jedna plocica od 4 GB je pokazivala vise gresaka,preko 10 tako da je vjerovatno to to
    jest da cu sada umjesto 12 GB imati 8 GB ali sta je tu je,za sada ce biti dovoljno pa mozda nekada kasnije kupim jos jednu plocicu od 4 GB
    rijec je o hynix DDR3 tamu i ovo je prvi puta od kako koristim racunare da sam imao defektan ram
    ovo pisem sa 4 GB plocice,sada cu ubaciti i ostali ram i vidjeti kako se ponasa komp
    nego,de mi recite,je li opasno ovaj HDD sada koristiti i kao sistemski,obzirom da ima 1 bad sector...?
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne vidim screen s. sa telefona ali kako sam ti rekao, nema pravila. Može brljaviti odmah danas a moze raditi koju godinu sa errorima. Sto prije pronađi alternativu a njega baci na storage stvari koje ti nisu toliko bitne.
     
  10. GW

    GW Moderator

    taj disk samo treba napuniti nulama (mozes sa hdtune recimo) i bice ko nov
    moze se koristiti za sistem ako nakon procedure nestane taj bad sector
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kako da odradim to,prvi puta cujem
    evo na slici sta je problem
    btw.volio bih ga osposobiti ,mada vec trazim novi HDD,da se osiguram a volio bi da mi i ovaj radi,bar za storagea
    [​IMG]image free hosting
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    od kako sam izbacio felericnu plocicu RAMa,niti jednom jos nisam imao plavi ekran ni rusenje sistema
    evo maloprije sam kupio i nov HDD od 500 GB za sistema, pa cu u narednim danima instalirati nanovo sistem i nadam se da necu imati vise problema sa kompom
    a nekada cu jos dokupiti RAMa,jer osjeti se razlika sa 8 i sa 12 GB rama u svakodnevnom radu,posebno u surfanju netom
    sa 12 GB je stranice otvaralo gotovo instant a sada ipak ima malo laga
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    https://www.lifewire.com/use-the-format ... ve-2626162
    Zero ti obrise svaki najmanji dio diska, odnosno na svaki sektor diska upise 0. Ako nemas nista bitno obrisi sve komplet na nacin gore opisan i onda idi opet Install Windows, napravi particije, formatiraj itd. U najboljem slucaju ces "popraviti" taj sektor, u najgorem ce ostati, pa imas mogucnost da ga bacis na kraj diska ili da instaliras Windows na drugu particiju.
    Na Linuxu je to dd tool, vrlo mocan alat, ali i treba s njim biti oprezan. Njegov Windows ekvivalent je WinDD.
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    a da li mogu odabrati particiju na koju da zapisuje nule ili to on odradi na cijelom disku
    jer imam sada na ovom HDDu (defektnom),na jednoj particiji sve podatke slike i tako to a na drugoj je windows
    ili cu ipak morati prekopirati sve sa ove particije na novi HDD a da stari odradim ovako,pa sta bude bude

    EDIT
    sta je ovo,pise da je ovo za windows 7...radi li ovo na win 10 ?
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moras kopirati


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da, moras kopirati sve na drugi hdd, jer ovo unistava svaki trag na disku. A diskpart imas i unutar Windowsa, ne moras bootati instalacijski dvd, samo otvori cmd u administrator modu i kucaj diskpart i enter. Da saznas koji disk je koji kucaj list disk i onda select disk X gdje je X broj diska koji ciljas npr 0 je sistemski disk 1 je taj drugi. Znaci kad uradis select disk onda samo clean all i uradi onaj spori format bez opcije quick tj format e: /fs:NTFS /p:2
    Uradi ovo koliko god imas particija, najbolje da kad uradis clean all napravis jednu particiju tj create partition primary i pustis mu ovaj gore format neka radi.
    Ako bas hoces jednu particiju onda ne radis clean all te iza select disk X ide select partition X i onda format e: /fs:NTFS /p:2 mozes i izostaviti ovaj letter ako si markirao disk i particiju tj. e: zanemaris.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    obzirom da sam kupio novi HDD,onda cu sistem instalirati na ovaj novi
    vec sam na njemu napravio dvije particije

    e kada odradim instalaciju,onda cu ovaj defektni HDD probati popraviti sa ovim upisivanjem nula
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo danas sam instalirao ponovo windows 10 ,ali sada na novi HDD
    mada mi je ostao za sada instaliran i na drugom hdd-u,sada imam dual boot :D
    tamo imam par igrica ,pa mozda ga i ostavim neko vrijeme na disku,a onda cu obrisati cijeli HDD i ispisati ga jedinicama
    samo gledao sam da taj postupak traje bas bas dugo...je li neko radio ,da mi kaze otprilike koliko ce to sati trajati
    HDD je od 500 GB
     
  19. ZyKLon

    ZyKLon Novi član

    Najbolje skini Seatools for DOS i sprzi na CD, u BIOS-u moras prebaciti sa AHCI na IDE i pokreni Seatools i nek ti obrise cijeli disk, potrajat ce par sati (2-3).
    Pozdrav
     
  20. Reznor

    Reznor Overclocker

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018