AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Recenzije mogu biti odlične, ali džabe ako ne bude dugoročne OEM podrške. :)
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovo ce biti posljednja sansa za AMD i sve su karte bacili na stol, prosle godine su im dionice u ovo vrijeme bile oko 1,8$, sada su preko 13$ (a 2000-te preko 90$ :) ), da je neko znao mogao se opariti zestoko. Ako sada ne uspiju, vjerovatno ce ici na prodaju.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam uvijek vise volio amd... Performance per buck... I npr imaš am3+ socket sad i na njega sve ide... Dok kod intela meni se čini ni oni ne znaju gdje sta vise ide...

    Poslano sa Lumia 950
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Zašto? Mislim da je poprilično jasno.
     
  5. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Najbolje je otići 30 godina unazad tvrditi kako je konfuzna nomenklatura.
    Za Intel je stvar prilično jednostavna: socket 1151 za mainstream, 2011-3 za hedt i kraj priče. A AMD će imati isti broj aktuelnih čipseta kao i Intel (5), nevjerovatno je da se o tome uopće razglaba.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    S tim da Intel izbacuje novi socket ove godine :mrgreen:
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Dok ne izbaci, situacija je takva kakva jeste. Mada za nekog ko koliko-toliko prati hw trendove ne bi trebalo biti problema.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nadovezao bi se za postove gore, nije problem u nomenklaturi problem je sto Intel stalno stanca nove procesore na novom socketu koji obicno nije kompatibilan sa starom generacijom pa ako ces upgrejd cpu moras mijenjati i plocu a da ne govorimo da je svaka generacija zanemarivo brza. Naravno da je AMD tu kriv koliko i oni.

    I slazem se gore sa kolegom, ako AMD zajebe i ovo mislim da ce im ovo biti pocetak kraja kad su cpu u pitanju.



    Znaci sve je navodno nista official da se zna.

    Passmark

    [​IMG]

    AM4 Mobos – Part 2: ASRock & Biostar share details
    https://videocardz.com/65976/asrock-and ... ruary-22nd

    I za kraj navodne cijene ploca sa australskog sajta, preorder:
    http://www.guru3d.com/news-story/am4-mo ... d-eta.html

    Znaci za 500ak eur kako najavljuju imat cemo kombo cpu i mobo koji ce biti izmedju 6800K cak parirati 6900K koji sam kosta preko 1000$. Meni ovo sve zvuci kao san. Moglo bi biti na ebayu pojeftinih i7 :D
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ove ploce od Asrocka i Biostara izgledaju odlicno :)
     
  11. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Da slazem se, meni se nekako najvise svidjela ova Asrock Fatal1ty. Mada sam dosad uvijek vjerovao samo Gigabytu.
    Jedva cekam prve recenzije da vidimo sta nam donosi novi Amd procesor, a i ja sam uplanu kupovat novu konfiguraciju. Samo se nadam da cijene nece biti paprene ovdje u EU.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Iskreno se nadam da ce AMD ovaj put potvrditi ove leaked testove, stvarno malo konkurencije u CPU segmentu bilo bi odlicno, mene licno ne dotice trenutno jer sam na solidnoj platformi ali za ostale bi bilo super.
    A i Intel bi morao onda da prilagodi svoju ponudu procesora tj cijene.
     
  13. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Vidjet cemo sta ce od svega bit, za pocetak sam panirao sebi kupit solidnu plocu i jednu RX 480 i neki entry level Rayzen posle kad se dodje do para uzet sebi ovaj 1700 x ili tako nesto, posto su najavili da ce ta Am 4 platforma se zadrzat malo duze.
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  15. Neraa

    Neraa Aktivista

  16. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    RyZen su(će budu) fenomenalni, budu je riječ stranog podrijetla.. LoL
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne vjerujem ja nikome dok ne vidim zvanične testove, i za buldozer je bilo leakova, na kraju ispo shit.
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pokusavam se oduprijeti ali lagano me hvata Ryzen hype :D

    :smt005


    RyZen 7 1700X benchmark


    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5 ... benchmark/


    Ako je ovo tacno ovo ce biti jbna revolucija na trzistu i ocekujem da pometu Intel gdje god stignu, sta ce biti tek sa 1800x :shock:
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  19. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Bit će revolucija da Intel ne izda ništa nakon ovoga a znamo da se to neće desiti. Mislim da ima Intel spreman odgovor (ili će ga vrlo brzo imati) isto kao što je i nVidia vrlo brzo imala sa 1060 kartom. Ne rade debili u ovim kompanijama pa da se sada ništa ne dešava iza scena kod Intela. Kako god, znakovi su dobri, ako AMD i ponudi 10-20-30% slabije performanse od Intelovih za 20-40-60% nižu cijenu to će biti prava stvar.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Spustit ce Intel cijene i to je to. A mislim da Intel odavno ima nešto u rukavu. Ipak zadnji procesor im je baziran na tehnologiji iz 2006 uz revizije nadogradnje i dorade.
    A AMD je pokušavao sa izradom totalno nove arhitekture.