AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa jbt, o cemu pricamo na temi o ryzenu, dakle da nije ryzen izasao 6900k bi i dalje kostao 1050$ a ovako ce morati da ide cijena dole, i sada to ispade problem..jer se napredovalo i jer je nesto postalo skoro duplo pristupacnije :/

    Eto ispade i da imam milione ne bih sebi kupio porsche jer su ga supci precijenili..wtf
    Normalno da bih, kupio bih dva :/
    I zelim sto prije da letim u autu, ne zelim golfa jebenog dva koji moze da traje 30 godina jer i nema nista da se moze pokvariti.
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Epik :D
    Je li to neka druga BiH u paralelnom univerzumu ?
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nije druga BiH nego samo ona BiH gdje postoji srednja klasa :)
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    kakve gluposti ti pričaš, pa samo potrošačka korpa u BiH pojede čitavu prosječnu platu, dok u njemačkoj to iznosi 10%.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Solidan video review:

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kad zvanično ovi procesori dolaze na tržište, ili su već došli? Treba mi nova konfiguracija isključivo za video obradu, enkodiranje i slično, pa razmišljam između i7 6700K ili R7 1700. Na olx.ba i7 6700K se može naći za 620 KM + 212 Evo = 700 KM dok R7 1700 nema ispod 770 KM pa sam u nedoumici. Nisam upratio ni koliko se ploče kreću za njih. Neka preporuka, savjet bi dobrodošli!?
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Izasli su ovi procesori ima nekoliko dana. Kasnije ce izaci ovi slabiji. 7700K vise trosi ima veci tdp ali bolji ipc, bolje se kloka i brzi je u igrama, za kako kaze AMD content creation bolji bi trebao biti 1700 jer ima 8 jezgri i 16 threadova i smijesan tdp od 65W. Sacekaj jos malo da se slegne hype jer su procesori izasli prije 3 dana i da izadju relevantni testovi pa vidi kako stoji u video obradi u odnosu na 7700K. Ja nesto ne uspijevam naci te testove sve se svodi na gaming. Ploce ako ti ne treba nista fancy nisu skupe za 150 eur mozes solidnu naci ali vjerovatno na piku. Intelov ekvivalent za ove amd procesore za AV obradu su visestruko skuplji u vidu 6800K/6900K a koliko vidim amd tu ne zaostaje mnogo.

    Moram priznati malo sam razocaran slabim skalingom u igrama novih amd cpu i losim oc. Jasno mi je sve namjena i da im je to tek skroz novi cip i da najbolje tek treba doci ali ocekivao sam bolje, bilo je onih klipova bf1 na prezentaciji gdje je 1800x bio brzi od 6900K i sl. Jbg ipak je ipc jako bitan u igrama. Ali sve ostalo jako pozitivno npr. za poslovne svrhe, av obradu itd. puno jeftinije rijesenje. Jos jedan plus veliki sto amd nece kao supci iz intela izbacivati svake godine novi socket nego ce ova amd4 biti sigurno jos dosta godina tu uz neke revizije i da ce biti sve bolja i bolja, mozda am4+ nekad u buducnosti bude kompatibilna itd. Pogledajte samo koliko jos raje ima am3/am3+ platforme. Nadam se da ce 4c/8t kad izadju pristupacnom cijenom i dobrim performansama u gamingu napokon pomesti ovo gaming trziste polovnih procesora da ne gledam i7 iz 2011. god po cijeni od 300KM i slicna sranja.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    vrlo dobar i objektivan post
    :smt023 :smt023
     
  9. black

    black Komšija

    Ryzen je slab za GTX 1080 ali ko ima GTX 1080, ipak je GTX 970 jos uvijek najpopularnija graficka. GTX 1080 je sad 500$? To je debelo preko 1000 KM i potrajat ce jos 3 godine dok izbace neku GTX 3060 koja ce imati performanse kao 1080. Ryzen+ ce do tada doci na trziste i vjerovatno popraviti clock speed.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  11. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Evo nasao sam jednan jako interesantan video vezan za performanse AMD ryzena u igrama, sa posebnim osvrtom na Vishera arhitekturu tj. AMD 8350 vs Intel 2500K. Ko ima vremena preporucujem da pogledate. :)
    https://www.youtube.com/watch?v=ylvdSnEbL50
     
  12. efo

    efo Komšija

    Odličan video, čovjek objasnio...
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Samo satra sa škotskim akcentom.

    Ono što smo već znali iz real world gaminga. Ako imaš 2500k ne treba ti update .... do sljedećeg elder scrollsa...
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ili ako imas kao ja FX-8350 :D miran si jos duze :D
     
  15. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    ima li uopste smisla cekati r5 i r3 sto se tice gayming performansi, s obzirom da frekvencija ostaje ista ili uzeti i5 6400 u nadi da ce se klokati solidno?
     
  16. Epsilon

    Epsilon Novi član

    Ako mozes nabaviti i5 6400 za 340KM, onda ga uzmi.r5 definitivno nece kostati toliko, a r3 ce izaci tek u drugoj polovini.
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    klokanje non k procesora je glupost
    340 KM za 6400 uz z170 plocu od 200min KM je 540 + 60KM za cooler je 600KM
    bolja opcija je 400KM za 6600 uz jeftiniju plocu od 100-130KM je dosta bolja opcija
    baseclock/turbo veći za 600mhz...
    ako već hoćeš da klokaš i možeš budžet proširit uzmi 6600k

    međutim možda bi bilo bolja opcija sacekat neki 8 core amd jer mu je ipc u rangu gore navedenih procesora... i svkako 8 core je bolji od 4 core :D
     
  18. Neraa

    Neraa Aktivista

  19. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    sacekati onda jos r5 mozda i bude optimizacija, ali tesko da mogu parirati single thread performansama intela.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    7700K u bf1 sa gtx 1080 preko 90% usage mogu misliti na 1080ti sta ce biti, dok recimo Zen R7 radi na 60-ak %. Svakome preporucam da poglda onaj klip sto je Ninja objavio jer ce tada biti jasnije o cemu se radi.