Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja kada sam 2003-2004 studirao na FIT-u starci su mi placali sobu u jednoj kuci, podstanar kod jedne stare zene bio, i imao sam 70KM sedmicno, u to je bilo uračunato i povratna karta za sarajevo...
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Totalno si upravu, poslije studija, kroz pripravnicki primao 80 KM primanja, gdje da se osamostališ, ispod mosta.
    Pa sada plata VSS ne može da bude za osnovne potrebe, a kamoli da budeš postanar.
     
  3. Mujka

    Mujka Komšija

  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Minimalno dvije milje.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Tu je to otprilike. Sve manje je stednja na svemu.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako dobiješ dvije milje "na ruke" nakon što ti banka odbije kredit još je i dobro.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U te dvije milje najcesce i ulazi kredit.
     
  8. Almir

    Almir Komšija

    mislim da sa 4 milje km jedna porodica sa 1 ili 2 djece trenutno u bih moze da solidno zivi i da nemora ici u njem a ta suma nije nedostizna u bih, da kupi sebi stan ili kucu i solidno auto sa 4000eura to tesko moze u njemackoj, moje misljenje

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    i koliko ima porodica sa 4kKM primanja?
     
  10. Decerto

    Decerto Komšija

    cuj 4000 mjesecno primanja,koja je to pozicija :D ?
     
  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Sa dvije plate po hiljadu si već dosta iznad prosjeka.
     
  12. Almir

    Almir Komšija

    med sestre obicne imaju 1500 recimo a sa faxom preko 2000, varioc solidan od 1500 do 2000, solidan majstor 1500 bilo cega struja, masine, neki zanati izlaze preko 1500, necu da navodim firme al znam dosta obicnih ljudi koji bez problema imaju 2 milje a nikakva funkcija, kako privatno tako i u drzavnim

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  13. anel007

    anel007 Komšija

    cega ba varioc 2 milje, jedino ako vari podmornice i nuklearne reaktore, znam nekoliko firmi po vogosci kojima je primarna djelatnost metalurgija i hejbet varioca tu radi i ako izadju sa platom na 900 KM dobro je kakvih crnih 2 milje
     
  14. Almir

    Almir Komšija

    prijatelju trebalo 2 covjeka pocetna 1200 bez hrane i prevoza standardna plata 1500 a oni najbolji imaju 2, rade se sa inoxom i za izvoz i moralo se imati par papirica atest i sl, inace ima preko 10 varioca, naci 5 stepen

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  15. mirseth

    mirseth Aktivista

    Ja koliko znam doktori imaju 1500 KM platu plus topli. Jbg. ispade skoro svako moze izaci 1500 KM mjesecno a ti nabrojani su u velikoj manjini. Inace za normalan zivot sa 2 djece je dovoljno 2500-3000 KM. Znaci kirija, zimovanje, ljetovanje, obdaniste, solidno auto 7000-8000 KM i njegovi vezani troskovi itd. i sve to bez velikih kredita.
    Sto se tice Njemacke sa 4000 eura primanja, najskuplja stavka je kirija i rezije za stan i izlasci i vecere po restoranima, hrana i odjeca su tu negdje, pocesto i jeftiniji nego u BIH kao i auta a plus zamisli koliko je ljepse u njihovom uredjenom sistemu zivjeti,mnogo vece sanse da napredujes u poslu, tamo takodjer imas mjesecni doplatak za djecu od par stotina eura, u Austriji 13 i 14 platu koje su vece od ostalih 12 plata itd. Mislim da je u prespektivi puno bolje zivjeti u Austriji ili Njemackoj sa 4000 eura.
    Sent from my LG-H500 using Tapatalk
     
  16. Piroman

    Piroman Komšija

    [​IMG]

    Bake likes you!
     
  17. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Pošto si upučen, može li jedno pitanje?

    Šta je sa vlasništvom nekretninta u Austriji i Njemačkoj? Ljudi sa kojim pričam mahom kažu da je to maltene nemoguća misija - imati svoju nekretninu. Sad, jel' to fakat tako ili?
     
  18. mirseth

    mirseth Aktivista

    Nisam se za kupovinu nekretnina puno interesovao tako da nemam nekih informacija o tome..

    Sent from my LG-H500 using Tapatalk
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    navedi burazeru te firme gdje varioc VK ima 2000KM platu, pricas bezze VK varioc koji zna da vari inox, aluminium, znaci TIG, MIG elektro i gasno zavarivanje ima max 1000KM kod nas to je u 95% slucajeva.

    Ja bih prvi batalio fakultetske diplome i polozio ateste za navedene tehnike zavarivanja i zivio ko kralj sa 2000 KM platom.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Kolega radi sa inoksom. 750KM plata. Sve izvoze. Mozda su mu malo povecali primanja od zadnjeg puta ali nije preko 1K u zivt bih se kladio. Mene zvao da radim ali mi nije odgovaralo jer bih se morao preseliti u Tešanj ili Teslić.

    Iskreno bi mi bilo drago da su to te cifre za spomenute poslove ali imam poznanika i u zdravstvu ( i doktori i sestre) i primanja su daleko od spomenutih. Vecina doktora radi po fakultetima da navuku kakve pare sa strane ako vec nisu otvorili nesto privatno.