Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nisam ljubomoran ali.sve ovo.tone, ostaju samo pacovi.
    Obrazovanje propada, sad neki imbecilni sistem pa.se nastavnik jednog predmeta mijenja svako polugodiste. Djeca ne znaju tablicu mnozenja, ja bio predavac na kartiranju drugoj godini studenata. Od njih 12 niko nije znao koliko metar ima milimetara, a onda kad im objasnis i pitas koliko 2.5 metra ima milimetara, gledaju kao da si ih pitao da rijese integral. Niko nije donio bar rokovnik da pise, drkaju mobitele, prati se kaldionica i drustene mreze na mobovima. Ne znam ko ih pusti da prodju prvu godinu.

    Onda uzmes.policiju svaki prasinar ce se prodati za cenera. Voze likovi suprotnim trakama, divljaju sve to prodje jer je to stanje drustva. Da ne zalazim u zdravstvo, pa dijete se razboli a placa se to osiguranje masno, ja.moram dati isto toliko para da bi neko uspostavio dijanognozu. Beba od 6 mjeseci ceka u redu sa nenama i djedovima citava 4 sata da dodje na red snimanja kukova.
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zaradjuje ih par u stranim kompanijama ovdje. Ali to je 1%.
    Znam recimo da se u sarajevu moze naci plata od 1400 KM ali zbog troskova zivota, dodje se na isto.
    Kolega vodi sluzbu u rmu kakanj i ima 2.5x ima vecu platu a isto smo godiste, vecina kolega u drzavnim kompanijama ima 2x vecu platu.
    U privatnom.sektoru znaci max 1500 KM u Sarajevu, ostali kantoni max 1000, osim ako nije Shell ili British petrol i jos neke strane kompanije koje imaju tu neke male ispostave. Tu znam da su dogovorene plate od 3-4 milje.
     
  3. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Zbog astronomskih cijena.

    Also, viška 'n' gore u originalnom postu. Jbg.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa jedino ako uzimas u centru grada, kao sto su se dvije jaranice zaletile da uzmu. Znaci ona dodje iz Bosne i radi kao njegovateljica i trazi sebi stan u centru Offenbacha, a Nijemci zive na periferiji. Na periferiji gdje vecina ljudi zivi su sasvim ok cijene za njihove plate. Neces nista manje placati rentanje mjesecno.
     
  5. Almir

    Almir Komšija

    tale znači postoje privatne firme za koje ti netreba politika i sl, neko ko hoće te plate mora imati reference i iskustvo, znači nije džaba tu.

    pelikan koliko je para nekretnina da se kupi a ne renta? ne ulazim sad u pravni dio da li imam pravne osnove za to, tipa 3 stan ili kuća da se kupi, i koja plata za to treba.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da naravmo, ja sa svojim referencama i iskustvom. sutra mogu promijeniti firmu u realnom sektoru ali za istu platu. Kod nas je realni sektor na.marginama, malo se novca od poreza vraca nazad u realni sektor, vise se krpe budzeti i ostala sranja. Onda ljudi imaju iskustvo i reference pa odlaze vani jer je u njemackoj inzenjer moje struke placen minimalno 10x vise.
    Ali gubi se taj realni sektor. Ne odlaze oni koji u javnom sektoru drpaju muda, jer isti nemaju reference za bilo sta, vec ljudi ciju se rad ne zna.nagraditi.

    Ali reci mi, jel uredu da doktor nauka iz moje oblasti radi za 900 KM, pa to je 10 godina studiranja kroz cikluse, pa internacionani treninzi, certifikati. A tamo neki portir u vladi ima istu platu. Ja razumijem poslodavca, on zbog svih opterecenja ne moze vise dati, cijene u realnom sektoru su ispod nivoa. Prosle godine je otislo 5 ljudi vani iz firme, a ove godine za troje znam sigurno da odlaze. Sorry na greskama, jer pisem sa nekog malog sranja.
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja sto sam s curom gledao u Hanau, znaci nekih pola sata od Frankfurta. 100-120 hiljada euri 80 kvadrata, 1980. gradjeno. Ima recimo stan, 90 kvadrata, trosoban, 1974. gradnja, renovirana zgrada 2014., 89000e. Nova gradnja, znaci 2017., 250 hiljada euri za 80ak kvadrata. Mjesecne rate su odprilike 500-600 euri za ove starije zgrade. A da rentas stan, neces naci sigurno ispod 400 euri mjesecno.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kao sto tale kaze,plate i reference u realnom sektoru su potpuno srozane i niko ti ne gleda reference kroz platu
    nego nudim toliko i onda uzmi ili ostavi

    drugi primjeri su ovo sto je isto tale napisao...ljudi sami sebi obore cijenu rada a poslodavac jedva doceka takvog...jer i vecina sadasnjih poslodavaca su neuke (snasao se) zanatlije i hostapleri i on niti ima znanje niti viziju kako da unaprijedi i firmu i poslovanje...nego uzima najjeftiniju radnu snagu i zaradjuje upravo na iskoristavanju radnika...ali radnici dobrovoljno potpisu da ce biti robovi

    evo moj primjer od prije 20 dana...naletim na oglas iz struke,optika iz Tz trazi opticara za rad u Srebreniku i hajde nadjem ja broj i nazovem i dogovorim razgovor sa vlasnikom
    i dodjem na razgovor,ono covjek na prvu gotiva,pismen,elokventan,uvazava sagovornika i ono,nije covjek kabadahija,gospodin je i tako mi kroz pricu,prica on meni tako sta planira,pitam ja njega neka konkretna pitanja i tako,znaci nije bio ono klasicni intervju,nego smo uz kafu sjedili sat vremena i pricali i hajde vidim ja njemu kao odgovaram ali jos nismo dosli do finansija i plate i poce on tako,naravno pomalo kukajuci,kao ima rizike,ima ovo,ima ono i kaze ja za pcoetak mogu ponuditi minimalnu platu i to je to...ja gledam i pitam ga,ima li topli obrok uz to,kaze nema,u to je sve uracunato
    i govori mi kako bi morao dolaziti prva dva mjeseca u TZ svaki dan,da se kao jos obucim i naucim na njihov princip rada
    znaci goriva mi treba minimalno 250 KM i za hranu mi treba oko 100 KM...znaci radio bi 2 mjeseca u hajr
    i onda i ja budem otvoren i kazem mu,sto vi srozavate ovu nasu profesiju,kako to svi nudite minimalac,kako ne gledate uopste ima li neko iskustvo...on samo slijeze ramenima
    pa poce da mi prica kao dao bi on bonus ako se prebaci odredjen iznos prodaje...a ova lokacija gdje je optika,tu vecinom ruralno stanovnistvo...ne mozes ni pola tog iznosa nakupiti ali vidio je da ja nisam zagrizao i poceo da me kao vabi...pa prvo mi smanji taj iznos koji bi morao dostici ,pa ja i dalje nisam htio i na kraju mi kaze hajde kao platiti cu ti troskove autobuske karte ...i ja mu kazem da cu mu se javiti dok razmislim
    i javim se kroz par dana,naravno da nisam htio pristati na ovu ponudu i predlozim mu da plata u prva dva mjeseca bude 600 KM (ukupno,dakle 500 ako izbijem 100 za topli obrok) a da cemo nakon isteka 2 mjeseca ponoso sjesti i pregovarati oko plate,kada se bolje upoznamo i pogodite sta se desilo :D
    rekao je da ce on sada isto razmisliti i evo "razmislja" i dan danas...nije se vise ni javio :D
    imam 6 godina iskustva u radu u optici i bajo ti bez problema nudi platu od 300 KM a ovamo se prodaje kao ugledni poslodavac
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ovdje se bas prica o nekim za BiH ogromnim platama kad 95% zaposlenih radi za 700 maraka.
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ne znam kako je to definisano u Njemackoj ali u Swe traze 15% casha unaprijed (od vrijednosti nekretnine) da bi ti dali kredit da kupujes. I kad kupujes na kredit banka racuna plate supruznika (ako ste dvoje) i onda nekom formulom koliko cete moci kredita dobiti (tj. da li cete moci dobiti kredit za tu nekretninu za koju trazite). Uglavnom svi koju kupuju prvo izganjaju tzv. "Dokaz o sposobnosti kreditiranja na sumu od XXX.XXX.XXX SEK" i na osnovu nje se orijentisu kad treba kupovati. Ako imas djecu, onda mozes manje dici i sl. jer se djeca racunaju kao trosak.

    Kad racunaju, banka se uvijek ogradi za onih 15% ulaganja direktno, i onda 85% kredita. Ako je kamatna stopa 1.5% kao sto je to trenutno, banka racuna npr 7% da vidi da li cete moci "Prezivljavati" sa ostatkom. Ako se sve to poklopi onda mozes dici kredit (i uglavnom se kredit dize na vrijednost objekta, tj. ne mozes dici ako nemas pokrice u obliku hipoteke).

    Ovako izgleda racunica na kraju:

    1. Minimalna amortizacija: 2% godisnje od sume kredita
    2. Ulaganje 15% od sume kredita unaprijed - cash
    3. Placanje kamatne stope, recimo 2%

    Ako dignes kredit na kucu (koja nema dodatnih troskova "odrzavanja" kao sto imaju npr stanovi/zgrade) onda ti na 200.000 e izgleda ovako:

    1. 30.000e polozis
    2. 284e amortizacije
    3. 284e kamata

    Totalni mjesecni trosak ~570e

    Ako ti je mjesecni trosak iznajmljivanja tu negdje, mozda bi se isplatilo kupiti kucu.

    Kod stanova je, bar u Svedskoj malo drukcije. Imas taj mjesecni trosak "odrzavanja i osnovnih rezija" koji iznosi od 200-700e, ovisno koliki je stan, u kojem naselju, kad je gradjena zgrada i sl. Duga prica, ali uglavnom postoji i to. To na kucama ne postoji jer si 100% ti vlasnik i onda sam regulises ulaganja, odrzavanje i kompletne rezije.

    Ehh, sad je problem sto cijene bas i nisu 200.000e za kucu, kod nas to ide od 350.000-800.000e, zavisno od lokacije, a kod Zelenog vjerujem i duplo toliko. Kuce su u pocetku skuplje od stanova, ali se za neko vrijeme to izravna jer na stanovima imas taj vjecni trosak "odrzavanja".

    Ne vjerujem da je u njemackoj drasticna razlika, ali ne mozes mijenjati BMW/Merc svake godine i ocekivati da ces imati mogucnost ulaganja u nekretnine. Dosta nasih (balkanaca) se usudila kupovati po Svedskoj cim su mogli, i dan danas se to pokazala kao najbolja investicija. I sad dok su nekretnine na cijeni, i dalje se pokazuje kao najisplativija investicija jer kroz npr 20g mozes otplatiti svoj kredit (koji je zapravo 50g max, ali imas pravo ulagati u isplatu koliko god zelis).


    * Jedna zanimljivost, do prije 1g Svedi nisu morali uopste otplacivati kredit, tj. placali su samo kamate, dok amortizacija nije bila obavezna. To su prosle godine, ili je mozda i prije 2g uveli kao obavezu da barem 2% godisnje amortizujes, da bi se kredit eventualno otplatio za 50g stanovanja.

    Sta ti treba za kupovinu nekretnine?

    2 prosjecne plate, recimo za nas primjer 2x2000e neto (opet govorim za situaciju kod mene gdje je kvadratni metar 2500-3000e)
    stalni boravak
    15% ucesca
    zelja za kupovinom
     
  11. Mujka

    Mujka Komšija

    Sta mislite da napravimo anonimno(istrazivanje) o visine plate na forumu

    Sent from my LG-D802 using Tapatalk
     
  12. Neraa

    Neraa Aktivista

    Smijesna je izjava da medicinske sestre imaju 1500KM, brat radi na intenzivnom odjeljenju pa ima dodatnih 10% na to, radi u smjenama gdje ima pola radnog vremena noćne i uz sve to ne dobije preko 1200KM sve uračunato u to , ko ne radi noćne smjene u zdravstvu kao medicinska sestra ne dobija ni 1000KM sa toplim obrokom i prijevozom. Isto tako ima završen i fakultet zdravstvenih studija i nema od njega ništa jer mu nije priznat koeficijent jer postoji određen broj mjesta za odgovorne sestre odjeljenja i za to ti treba dugogodišnji staž (15 godina a nekad i više ) i dosta ulizivanja . Ostale stavke neću komentarisati ali ovo je iz prve ruke.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma ovo je smece od drzave.
    Moj otac, redovni profesor na univerzitetu jedva nabesa 2200KM sa toplim, a doktor je nauka sa desetinama publikacija, knjiga i itd.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa sta hoces, jedan medicinar sa srednjom skolom ima vecu platu od doktora nauka iz moje oblasti.
    Koeficijent je odlicna stvar, imam ga i ja i uvijek je jedan.
     
  15. Neraa

    Neraa Aktivista

    Nista, samo sam prokomentarisao da 1500KM nije istina, a svima koji bi da imaju primanja iz Njemacke savjetujem da krenu uciti jezik aktivno a ne samo preko interneta.
    Za svako zanimanje treba vam minimalno b2 da bi mogli da radite nesmetano ali sa b1 je moguce doci i brze uciti jer se koristi svakodnevno.
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Dosta ih sad trazi b2 za sestre, njegovatelje. Prije je moglo b1
     
  17. Almir

    Almir Komšija

    nera pitaj brata ,sestra koja dezura obicna sestra koliko ima, ne govorim da svaka ima ali ima taj kes, isto tako ne govorim da svaki varioc ima, i mogu navoditi jos primjera ali nema smisla...

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  18. Neraa

    Neraa Aktivista

    Moze i sad b1 da odes, mnogi poslodavci zahtijevaju minimalno b1 ali u razgovoru sa tobom vidi koliko ti zapravo baratas jezikom. B2 je potreban da bi priznao diplomu ali za to imas vremena.
    Certifikat je samo papir a znanje njemackog je nesto drugo...
    Almire, ta sestra ima fakultet i koeficijent koji joj je priznat, barem je tako kod njih i ima sad po novom obracunu oko 1800KM i jedna je u smjeni na odjeljenju .
     
  19. igor.g

    igor.g Komšija

    Medicinske sestre idu u Njemacku i bez poznavanja njemackog jezika, teze je naci poslodavca ali ima slucajeva.
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nije problem naci poslodavca, ne moze se dobiti radna viza bez b2 za flegere. U ambasadi traze certifikat, ako nemas certifikat onda se obavlja razgovor na njemackom.