Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Postoji spnft zakon u kojem je to regulisano, banka automatski proslijedjuje ako zbirna uplata prelazi 10k, ne sjecam se da li mjesecno ili tromjesecno.
    Kada bude novi zakon, oporezivace se sve uplate vece od 300 i 800KM (10 i 18%) i sl. samo sto je fol, u nekim zemljama kada se to regulisalo, naplacivalo se i retroaktivno, banka dostavi izvode u zadnjih 5g ili koliko je vec zastara i onda se zajebaji dokazuj sta je, ili plati porez.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    otvoriti vise racuna u vise banaka i raspodijeliti prihode :D
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Prije tri mjeseca sam jaranu kupio auto dok je bio u inostranstvu. Uplatio mi 13k km na racun. Pa poslije jos dva triput po hilju,dvije. Niko me nije kontaktirao ni za sta.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa nije jos na snazi :)
     
  5. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Kad sam htio u Unicredit otvorit racun lik mi pokazao na kompjuteru mailove koje licno salje u SIPA sto se tice "sumnjivih uplata" i kaze da nema sanse da otvorim racun koji bi koristio za uplate sa PayPala...
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tema je "Odlazak iz BiH". Dodjem ovdje da vidim je li ko otiso a vi o uplatama izvana :)

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa možda je nekome ovo razlog za odlazak :)
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Haha, trebalo bi da je obrnuto. Svi koje znam da im lijezu solidni novci na paypal izvana i ne pomisljaju da idu...

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Placam ja 10% na svaku marku koja mi legne. Bit ce veselo sad kad povecaju na 20%.
    U biti nikad me niko nije kontaktirao, vec samovoljno placam, necu da me sutra glava zaboli.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  10. Ninja

    Ninja Komšija

    Samo plaćaj, Fadilu treba više nego tebi.
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Što se ne prebaciš na payoneer?
     
  12. Ninja

    Ninja Komšija

    Ljudi zaradili milione po Iraku i Afganistanu, nije niko platio porez na dohodak.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Sve to stoji, ne kazem da svi trebaju, to nek svako za sebe odluci, ali meni tih 10% vrijedi mirna sna.

    @Zoi - nema tu sta, sve sto ti legne godisnje a prelazi 3 prosjecne plate FBiH je oporezivo, i duzan si platit porez na dohodak na to. Jedino kad mozes utajiti je kad ti neko u keshu licno da, a sve sto ide preko bilo kakvog sistema (dal WU, banka ili Payoneer) gdje imaju tvoji podaci je dostupno nadleznim organima. Sve banke su uvezane i sa poreznom itd, SIPA za dan moze dobiti sve listinge sa svih tvojih racuna, pa ti imao racun u 10 ili 1 banci.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    Kad bude 20% samo povisi cijenu vedo i miran fadil a i ti mirno spavas

    Sent from my LG-D802 using Tapatalk
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Ne kontam suplju. Onaj rudar koji ima 500KM treba placat porez, a neko ko od freelancanja uzima hiljade mjesecno ne treba dati ni marke? Pa i taj freelancer ode kod doktora, pozove vatrogasce, koristi ulice i semafore, vi bi sve to guzovace?
     
  16. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Vedo, ti ili imaš dovoljno para pa ti tih 20% ne predstavlja puno, ili si naivan k'o plavuša na maturalcu. Država neće propasti zato što par stotina e-lancera ne daje tih 10-20%. Država će propasti iz milion drugih razloga.
     
  17. black

    black Komšija

    Kakav je to mentalitet , zbog tog i jesmo u 'urcu. Tako i onaj piljar i kafic ne plate pa na kraju dodjes do Hilme Selimovica koji se duzan milione svemu i svacemu. Zato na zapadu se zna reda i to mi se najvise svida.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  18. Ninja

    Ninja Komšija

    Ne ide to tako. Država mi ne pruža apsolutno nijednu kvalitetnu uslugu i samo se trudi da otima pare i oteža život. Kao što ni nama banka ne bi dala kredit ako nije sigurna da li ga možemo vratit, tamo i mi ne treba da plaćamo za nešto što radi protiv nas.

    Od 1000 KM koje Vedo pokloni državi, najviše marka ili dvije ode u korisne svrhe. Ostalo ode u plate političarima i ostalim korumpiranim organima vlasti, namještene tendere, finansiranje političkih stranaka, vjerskih zajednica i poltronskih medija itd.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Jedno je zakon a drugo kriminal. Brkate stvari. Na kraju krajeva, narod bira vlast. To se moze demokratskim putem skinuti.

    Nisam za to da se ne placa porez, ali bi trebale biti olakšice za radnike/firme koje izvoze proizvode kao svi ti freelanceri. A ne praviti jos otežavajuce namete. I taj novac freelancera prvo otkine posrednik ako ga ima. Pa dok PP uzme svoje, pa dok država uzme svoje, sa racuna na kraju dizes mali procenat.

    Neka lupaju poreze na uvezenu robu, smeće od auta koje nece napustiti ovu zemlju i neka se stimuliše izvoz.

    No, ovo je na kraju ipak BiH. Ovdje nije rjesenje ostati i da se ima novca.
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Vjerujem da bi to mogla biti tema za sebe, ima tu o dosta cemu pisati (kako diskusija tako i savjeti). Shvatam i jednu i drugu stranu, i mislim da sve zavisi o kolicini koju zaradis, mozda ne trebas sve ni pravdati, ali kao sto Vedo rece mirnije se spava kad odradis to.

    Bio je na Klixu jednom nekakav statisticki pokazatelj (ili je neka stranica bila u pitanju) gdje ukucas sumu koju oporezujes pa ti izbaci gdje odu novci, zalosno bi bilo da samo 1% ili manje ide na najbitnije ustanove (kao sto @Ninja napisa).