Računar neće da se upali

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by iAdmin, Aug 12, 2017.

  1. iAdmin

    iAdmin Novi član

    Prije svega želim da pozdravim sve članove foruma :)

    Prije par dana sam kupio ssd i ugradio u računar, napravio clean install windowsa 7 i sve je bilo oke, ali kada navečer ugasim računar ujutro neće da se upali, zaledi na postu ili se post ne pojavi nikako samo stoji crno, pa moram dva do tri puta ga gasiti na dugme i paliti i kad upali sve radi kako treba... ili npr. ugasim ga i isključim iz struje i nakon 2-3 minuta uključim onda isto ne upali odmah nego moram 2-3 paliti i gasiti na dugme...

    Da li neko ima neko rješenje za ovaj problem?

    Unaprijed zahvalan i pozdrav :)
     
  2. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Uradi fresh instalaciju windows-a 10, pusti 7.
     
  3. iAdmin

    iAdmin Novi član

    Problem je sto mi od korisnika koji rade na njemu hoce bas windows 7, a problem bas iritira pogotovo kad se treba upaliti ujutro
     
  4. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    S obzirom da spominje problem prilikom postanja ne vidim bas povezanost koji je OS instaliran, naravno ako se misli na "post". Ako se misli na situaciju da racunar zaledi prilikom pokretanja OS onda je OK.
    A ako zaledi bas prilikom postanja problem bih prije trazio u nekoj od komponenti.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Update-uj bios i fw ssd-a ako su dostupni.
     
  6. kio

    kio Komšija

    Pogledaj da ugradnjom nisi kabal pomjerio recimo od napajanja, od paljenja, da nije ram pomjeren slucajno, cpu :) Mozda nesto nije uleglo kako treba, ja mislim da nije software issue.
     
  7. iAdmin

    iAdmin Novi član

    Što je zanimljivo, jučer sam isključio napojni kabal sa ploče, uključio ponovo i radio je oke jedan dan, već jutros opet isti problem, sve sumnjam da nije možda do napojne, da ona negdje ne pravi problem.. on je uredu u toku dana, pali se uredno ali navečer kad se ugasi i iduće jutro kad se pali zaledi na postu, pa mora se na dugme 2-3 gasiti i paliti da prođe i onda sve bude oke...
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Kao sto Neo rece, update BIOS-a prvo. A poslije toga ja sumnjam na memoriju, mozda je sve ok s njom, ali da nisi mijenjao kakve postavke? Koja je konfiguracija uopste?
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Standardna procedura za sve situacije:

    - Otvori kućište i provjeri sve kablove, ako imaš viška, zamijeni SATA kabl od diska
    - Usput očistiš od prašine, ponovo ubaciš RAM
    - Probaš spojiti periferiju na druge slobodne USB protove
    - Instaliraj zadnju dostupnu verziju za BIOS, učitaj default postavke, update Windowsa

    Ako se situacija bude ponovila, onda ti ne preostaje ništa nego testirati komponentu po komponentu, možda od napojne kako si predložio, mada problem može biti vezan za puno komponenti..
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Na kakvom postu? Gdje tacno zaledi?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. iAdmin

    iAdmin Novi član

    Evo sinoć sam izvadio ssd i ubacio stari hdd i računar radi kako treba, ali dok sam ubacio ssd kreće da ledi, neće da se pali i ne boota nikako.. Pa ću nekad kasnije pokušati uraditi flash bios-a da vidim da li će dati neki rezultat, ali klasičnim diskom radi bez problema...
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Vec ti je Baha pisao, uz to odradi update fw-a SSD-a (backup podataka prije toga), probaj drugi SATA port i novi kabl.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Hajde da ne kreiram novu temu. Izgleda da sam ostao bez MBO. Upalim PC, svi se ventovi uredno popale, ali ne baca sliku na monitor. Spojio na tv, isto. HDMI, DVI, nista, crn ekran. Donesem ja jarana PC, ubacim svoj CPU i ram na njegov pc, sve radi. Ubacim njegov cpu i njegovu napojnu na moju MBO, opet crn ekran. Resetovao bios jumperom opet nista. PC se pali kad kratko spojim clr cmos pinove. Mbo je Gigabyte GA-Z97X-SLI v1.0 ima li tko jos kakvu pametnu ideju?

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    sta znaci pali se kad kratko spojis clr cmos, sta bude kad se upali? Sta je prethodilo problemu, grmljavina? :)
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Kad kratko spojim clr cmos pinove kao da sam pritisnuo power btn tj. Pc startuje (mislim ventovi i lampice se popale, ali slike nema). Kad opet spojim pinove, pc se ugasi dok su pinovi spojeni i upali ponovo kad ih pustim. Kvaka je da sam pc ugasio prije gmrljavine. Cak istekao iz struje. Jutros kad sam ga htio upaliti nece. On radi 24/7 (mining), mozda ga je puklo ranije :(

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    jesi li iskljucio telefonski kabl iz modema ili lan kabl izmedju PCa i modema?
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Sve drug moj. Tel kabal iz modema, lan kabal iz pc, power kabal iz pc (ostala spojena samo periferija), oborio sve osigurace i legao ko kokosh u 23h i gledao kroz prozor kako sijeva haha. Modem, stb, tv... Sve ostalo radi bez problema

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Jbg, star ulaz.
    Probaj izguglat blind bios recovery proceduru, MSI je imao opciju usb floppy blind recovery.
    Imaš ovo da probaš sekundarni
    bios http://www.overclockers.com/forums/...ng-backup-BIOS-on-Gigabyte-motherboards/page2
    Neko mi je nekad pričao da se dualbios gigabyte ploče inače kretenski ponašaju kada primary bios faila i da je bio neki fol da se odlemi jedan čip, zvučalo je logično ali nikada nisam probao
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Probao sam to, ali ne pije vode :(