Dual Band WiFi Modem

Discussion in 'Generalna diskusija' started by jessus, Sep 9, 2017.

  1. jessus

    jessus Aktivista

    Pozz ljudi,

    ovako imam par pitanja u vezi kojih imam nejasnoca pa bih volio da sa vama svima prodiskutujem malo koje bi bilo najbolje rjesenje. Imam potrebu da se spojim na WiFi signal sa malo vecih daljina, otprlike nekih 3 kilometra vazdusne linije sa cistim pogledom na grad znaci bez ikakvih stabala ili prepreka u putu...

    Meni bi bila potrebna neka vrsta modema/rutera koji bi imao svoj vlastiti interfejs kada ga ustekam u struju, bez potrebe da ga spajam na racunar i da se on moze konektovati na WiFi mrezu putem te antene.

    Ja sam otprilike zamisljao da ta konfiguracija otprilike ovako izgleda:

    1 x parabolicka 2.4 GHz antena sa SMA konektorom
    1 x modem sa mogunoscu spajanja te iste antene putem SMA konektora

    I zadnja opcija koja bi mi bila potrebna jeste da modem ima opciju da odasilje WiFi signal kako bih ga mogao imati u kuci ?

    Koja vrsta modema bi mi bila potrebna za ovako nesto, antena i mozda eventualno neko pojacalo signala ?
     
  2. jessus

    jessus Aktivista

    P.S. Ekipa ovako sam ja to zamislio otprilike:

    Znaci antena bi "hvatala" 2.4GHz signal, slala ga putem ethernet konektora ili SMA konektora u moj WiFi kucni ruter, a onda bi ruter dalje dijelo signal meni po kuci? Jel ovo izvodivo ?
     
  3. lolak

    lolak Aktivista

    Ovo je kao neka prica za vikendicu bez 3G pokrivenosti?
     
  4. jessus

    jessus Aktivista

    Nije bitno jel za vikendice ili supe ili cega vec. Ne zelim da tema ode u off-topic...
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    ako neces da kazes za sto ti je onda nista od pomoci :D
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Moguce je, ali sve zavisi kako je podesen sistem konektovanja sa tog acces pointa odakle mislis uzimati signal. Mada 3km zracne linije je ozbiljna duzina.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
     
  7. lolak

    lolak Aktivista

  8. jessus

    jessus Aktivista

    Huh mislio sam da se pokusam spojiti na UniFi ali evo vidim da je to dosta problematicno za ove WiFi repeatere... :(

    Jel postoji neki Ruter/Repeater/Pojacavac signala koji bi mogao simulirati 802.1x PEAP-MSCHAP klijenta?
     
  9. black

    black Komšija

    Kakav UniFi, ima ogranicenje 5GB. Ako hoces se spajati na 802.1x trrba ti OpenWRT.

    Tebi treba ovakva antena http://after.ba/shop/index.php?route=product/product&path=5_7&product_id=458
    [​IMG]

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  10. jessus

    jessus Aktivista

    Ne vidim nigdje koliku bi daljinu otprilike pokrivati... ? Ova moze simulirati 802.1x klijenta?

    Cekaj kako bih sad ja ovo izveo ako bih ovu kupio... ? Vidm da ima ethernet port ali ne i opciju da se ponasa kao repeater ? Ne bih volio da moram kablovima zamotati citav prostor xD
     
  11. black

    black Komšija

    Nema repeater kakav ti trazis. Ova antena ce se ponasati kao WiFi client a na ethernet jack skopcas router po izboru. Ova antena ima gain od 10dB, mislim da ti treba vise za 3km. Poglet cu koliki gain treba.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  12. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Samo ako si planirao UNIFI koristiti za tu pricu mislim da to nece ici.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
     
  13. black

    black Komšija

    Mislim da RouterOS podrzava PEAP a ako ne podrzava moze OpenWRT staviti na Mikrotik.
    Teoretski za 3km treba 110dB, best case antena ima gain od 10dB + 27dB tx power, znaci -73dB. Bilo bi bolue naci antena sa 20dB gainom onda sigurno ne bi imao problema.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  14. jessus

    jessus Aktivista

    A koliko bi kostala jedna takva? Ja sad imam jedan stariji Wifi ruter tplink wr720n...Da li bih na njega mogao putem ethernet porta spojiti ovu?
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    black, ne kontam kog ce vraga stavljati OpenWRT kad je Mikrotik mocniji od njega jedno 1o puta. Usto, Mikrotik podrzava nv2 nstreme protokol s kojim ce izgurati dosta veci speed.
    Taj SXT bi mogao proci, ali ja bih radje isao na 5,8 umjesto na 2,4GHz (samo radi cisceg etera, jer je danas more 2,4GHz uređaja i svi oni smetaju jedni drugima) s ovim uređajem

    http://after.ba/shop/index.php?route=product/product&path=14&product_id=691

    Mikrotik mu moze biti malo komplikovaniji za podesiti, pa je mozda ova alternativa (iako je 2,4GHz, mislim da ce raditi)

    http://after.ba/shop/index.php?route=product/product&path=3&product_id=146

    Pored svega, ako hoce od ništa napraviti nešto, i za 100KM, bolje neka odustane odmah. Za iole stabilnu i sigurno outdoor wifi mrezu ti treba bar +200KM.

    TPLink i ostala sranja zaboravi za ovu namjenu.
     
  16. black

    black Komšija

    Nisam koristio RouterOS pa ne znam moze li se spojiti na PEAP mrezu, za OpenWRT znam jer sam probao :)
    Ako hoce sto jeftinije da proce neka nabavi jedno od ovdje nabrojanih antena i spoji postojeci TP-Link na ethernet port antene. Ima i TP-Link par outdoor AP-ova sa sektor antenama za oko 100KM.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  17. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  19. jessus

    jessus Aktivista

    Ljudi izvinite ali jel se 5.8 GHz antena moze spajati na 2.4GHz mrezu? :D Ja imam od ranije nekad opremu od starog Wireless ADSL-a (tako su ga tad zvali)... Antena radi upravo na 5.8 GHz sto je neko gore spominjao... Rijec je o Motoroli Cannopy 5400SMG ... Ona ima onaj WAN port kojeg sam ja inace kacio ovaj TP-LINK ruter i onda sam po kuci dijelio mrezu... Samo se pitam da li bi ona mogla spajati se na 2.4GHz mreze i koliki joj je domet uopce?
     
  20. jessus

    jessus Aktivista

    Uzeo bih ja kvalitetnu outdoor antenu nije to nikakav problem... Nego samo spominjem da bih za dijeljenje WiFi mreze u vikendici koristio taj stari TP-LINK ruter, posto je prostor ionako previse mali i ne treba mi nesto iole jak signal oko nje,vec samo unutra da pokrije tih 40 kvadrata prostora kojeg imam :D