i7 6700K - procjena stanja

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by emirsehic10, Jan 21, 2018.

  1. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    pozdrav forumasi.

    potrebno mi je misljenje vezano za processor iz naslova.
    naime, prije par dana "dobio" sam taj processor pod "ne testirano" posto nije bilo ploce da se isti testira.
    odem u genelec preko prijatelja da ga testiraju i covjek onako na prvu ubaci ga u novu plocu iz najlona, neku mini, h110m cini mi se da je chipset, ubacio plocicu rama, sve spojio na napajanje i onako na prvu bez monitora palio preko sarafcigera. napomenuo je tom prilikom da je mala vjerovatnoca da ce ga ploca pokrenuti posto je ploca nova i bios nije updateovan. ja ne znam na koji nacin je mislio provjeriti da li radi obzirom da nema niti monitora spojenog, niti kakvog zvucnika koji bi prenio neki signal. naknadno je stavio neki pasivni hladnjak i rekao da processor vjerovatno radi jer je topao (grije se) a ploca radi.
    nakon testiranja opet nisam nikakvih vecih informacija imao vezano za ispravnost processora.
    nasao sam nakon toga jednog momka koji ima racunar sa kompatibillnom plocom za moj cpu (isto h110m je u pitanju). otisao sam, ubacili processor u plocu (sa 4 gb rama) , upalili ali nema slike. upali se racunar nekih 10ak sekundi i restartuje se samo, slike nema naravno.
    sad me buni to sto kad sam ga testirao u genelecu nije se restartovao nego je radio konstantno.
    treca situacija jeste ta da sam kupio neku plocu gigabyte z170x ud3 pojeftino, ne rade joj usb portovi (samo 3.1 radi), nije mi to problem. nabavio sam je, stavio processor i ista situacija, restartuje se nakon 10-ak sekundi rada. napomenuo bih samo da je i u ovu plocu (gigabyte z170x ud3) ubacen isti ram (4 gb) kao i kod momka kod kojeg sam prethodno testirao.
    sad me zanima jel moguce da processor nije kompatibilan sa memorijom (ramom) pa mu pravi problem ?
    ploca je updateovana na najnoviji bios i do nje nije 100% jer evo sad vrti 6600k bez problema. hladjenje takodjer nije problem jer koristio sam svoje nzxt kraken x61.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sta znaci "dobio"? Ovi navodnici mi zvuce kao da si ga ukrao :D Ako ne radi u tom sistemu gdje je 6600k onda je neispravan i slobodno ga "vrati" :D
    I pazi gdje stavljas taj procesor da ne bi bilo kao Jayu
     
  3. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    dobio sam ga od kolege. htio sam kupiti ali posto on nije imao adekvatne ploce nije ga ima gdje testirati pa mi je dao besplatno dok ga negdje ne probam da li radi... inace da radi dobio bih ga jeftino. a znamo da ovaj model processora nije nimalo jeftin.
    fizickih ostecenja na njemu nema a ni tragova da je pregorio. do daljnjeg ce biti kod mene dok ne nabavim novi ram. ponajvise me on brine.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako ne radi u tom sistemu gdje je 6600k, sa tom plocom i tim ramom onda je do procesora.
     
  5. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Hajd samo da rezimiramo iz prvog posta jesam li dobro skontao. Prvi put ste stavili procesor u plocu, onako na stolu, bez hladnjaka i startali sistem sarafcigerom?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Vidiš da su neki naučnici u Genelecu, testiraju mislima.
     
  7. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    da, zasto ?
    processor nije nov, koristen je. ploca je na kutiji bila. prvi puta je upalio bez hladnjaka na kratko. kad je vidio da nema slike stavio je neki pasivni hladnjak, spojio na plocu.
    mislim da svaki processor mora upaliti bez hladnjaka. u slucaju pregrijavanja gasi se sam. takodjer ako ploca prepozna da nije konektovan cpu fan ona nece raditi kako valja.
     
  8. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    to je i meni bilo cudno. kako ce lik utvrditi ispravnost bez icega doslovno. spojio je napajanje, stavio ram i stavio processor, nista vise....i jos kaze znas da se processor ne moze pokvarit, u 10 godina sam zamijenio dva processora i to sto su im iglice iskrivljene. moguce je kaze da pregori ali to se vidi na processoru.
     
  9. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa da je neki procesor do 100 KM nikakav problem, ali procesor od min 600 KM testirati na taj nacin, no comment...

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pogledajte video koji sam postao i vidjet cete upravo to da je covjek na isti nacin testirao procesor.
     
  11. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Moze li biti problem u GPU u processoru posto je u sva 3 slucaja spajan na integrisanu graficku, zasebne nemam da bih probao ?
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moze, podrzava li bios te ploce taj cpu?
     
  13. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Podrzava sve. Gledao sam u support-u.