Mining/rudarenje/kopanje

Discussion in 'Generalna diskusija' started by cryptex, Sep 5, 2016.

  1. lolak

    lolak Aktivista

    Pa imas vec kartice bez izlaza, ili ove asic minere..
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To postoji, application-specific integrated circuit, i nije kartica, jer sto bi neko pravio karticu za mining :D
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nisam u toku, sto nam onda uzimate graficke karte :D
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa tesko ih nabaviti a i grafu poslije mozes prodat gameru :D
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kada jednom "pukne" ovaj mining balon (a nadam se da ce uskoro) onda ce trziste biti prepravljeno polovnim karticama, ali tada nastaje problem AMD-u i Nvidiji jer oni nemaju nista od prodaje polovne robe. Morat ce vjerovatno oboriti cijenu novih kartica da bi imali kakvu-takvu prodaju.
    Sa druge strane, onaj ko kupi polovnu karticu mora se pomiriti sa tim da joj je rudar *ebo znanje, jer te kartice nisu namjenjene da rade 24/7 na maksimalnom opetrecenju.
    Sigurno od sadasnje prodaje novih kartica velik procenat ide na zamjenu onih koje su riknule u radu (mislim na one hale od hiljade kartica na Islandu koje cuvaju kao da je Fort Knox).
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pretjerivanje, karte koje su kopale 2013/2014 rade danas bez problema. Jedino sto moze da se pokvari ventilator. Vise joj ti jebes znanje ako svaki dan igras igre nego ako radi 24/7 isto kao i motor od auta, da se ne gasi nikako duze bi radio nego ovako. Procenat pokvarenih grafickih od rudarenja je minimalan, pod uslovom da su normano hladjene a ne radile na 80C i 100% vent.
    A sto se tice nv i amd, ne sekiram se, oni su se naprodavali sada, tako da njima to nista ne znaci.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Te kartice rade zakucane na 110% 24/7, koji gejmer to moze? I gejmer ima jednu ili dvije kartice, ja govorim o farmama za rudarenje, a ne o pojedincima. Prave im softver da nemogu oboriti klokove kada se pregriju samo da se izvuce koji dolar vise...

    Problem je sto obican covjek ne moze doci do nove kartice po normalnoj cijeni, cak se i polovne prodaju po vecoj cijeni nego sto su bile nove, to je ludnica.
    Sada trljaju ruke jer se kartice kupuju direktno od njih (proizvodjaca), preskacu se AIB partneri. Nazove lola i kaze hocu 1000kom 1080ti...

    Nvidia to moze lako rijesiti ako im je stalo do igraca (sto naravno nije). Neka izbace Cuda dio iz kartica za igrace, a rudarima neka prodaje proizvode iz Quadro serije po 3-5k $. Drugi nacin je da uloze u sirenje proizvodnih kapaciteta da bi snabdjeli trziste i stabilizirali cijene, sto naravno nece jer su svjesni da ovo nemoze trajati dugo a nedaju im se milioni da bi kasnije imali hiperprodukciju.

    Nego cekaj i nadaj se da ce brzo proci ovo "kopanje", samo kada padne otice sve u PM. Ljudi su stavili kuce pod hipoteke zbog bitcoina.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kakve veze ima da li je 60 ili 100%? Chip ima konstantan dotok struje dok ako svaki dan gejmas, palis i gasis racunar 3x dnevno to stavlja vise napora na vrm i gpu (pogotovo sto je nizi proizvodni proces). Jedino sta vise strada od elektronickih komponenti (a opet zbog temperature ukoliko se adekvatno ne hladi) je memorija koja moze da degradira.
    Ne znam sto imas potrebu da istices ocigledne stvari, svi to znaju, a i svakako to sto pises nije za ove teme, da je neka tema o gejmingu pa hajde. Nego si dosao na temu o rudarenju da mracis i zelis propast iako neki ljudi od toga imaju koristi, po principu nek komsiji crkne krava kada je ja nemam. To je isto da sada neko dodje u ps4 temu i pocne da prica kako su konzole ubile pc gaming i zbog toga treba da propadne kako bi se konacno igre prvo pravile za pc ili sta ja znam, jedino pravo pitanje je sta to predstavlja korisnicima teme, provokaciju?
     
    Last edited: Jan 22, 2018
    Al_Galone likes this.
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni nista ne bi znacilo da se pojave na trzistu jeftino kartice,barem dok ne kupim novo napajanje a i to je upitno,jer je brand name HP full tower, workstation je,nisu ona mala kucista i trenutno je napajanje od 400W a graficka je r7 260x 2 GB,sa jednim dodatnim 6pinskim napajanjem i to je max sa ovim napajanjem :D
    sto se tice criptovaluta,meni svejedno u kojem ce smjeru ici to,mada bi najbolje bilo da proizvodjaci kartica naprave posebne verzije za kopanje i za igranje,a to nece uraditi sve gok im profit kapa...tako da od ovog vjerovatno nece biti nista
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Dok mineri imaju korist od toga gameri moraju bubreg prodati za kartu staru godinu dvije. Jbt gledam po oglasima u Njemackoj moja karta stara sad ce 2 god polovna vrijedi skoro koliko sam je ja novu platio. I licno bmk da sve propadne jer svako gleda svoj dzep pa zato mineri ne haje sto pc gamer mora iskesati za grafu mnogo vise nego sto bi trebao. Ove karte su prvobitno napravljene za gaming, the way its meant to be played? A to da 24/7 mining steti manje od casual gaminga eh i da to cujem. Licno ne bi uzeo kartu kojoj je neko dusu vadio miningom taman da je 50% jeftinija od one koja nije rudarila. Just my 2 cents nhf ;)
     
  11. Al_Galone

    Al_Galone Aktivista

    Umjesto da pizdite u mining forumu mogli ste kupiti grafiku pustiti da majna i nakon par mjeseci imati besplatnu karticu za gaming. Ali ne lakse je hater biti!!!

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Dize li ovdje ko pare ili samo ulazete :D Cini mi se da jos nisam vidio da je neko nesto iskesirao.
     
  13. Al_Galone

    Al_Galone Aktivista

    Evo neki dan kesirao neku sicu. Cisto da razbijem predrasude. I odem kupim jos jednu gamersku karticu al je stavim da majna :)[​IMG]

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    A gdje ti je Avaz sa tim datumom :D
     
  15. Al_Galone

    Al_Galone Aktivista

    Hahaha

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nije da i to cujes nego da i to naucis...budi pozitivan :)
     
    Al_Galone likes this.
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ima samo djelic istine u tome. Ali, npr. oni koji igraju COD ne moraju bubreg prodati, nego samo oni koji igraju neoptimizovano smece, poput BF1 koji je još uvijek u beti, kao mi. Mining ima veze s cijenom kartica koliko i neoptimizovane igre. Vecina igara radi na mojoj GTX970 od prije 3 godine bez problema (tad placena oko 700KM), pa mi stoga daj ijedan razlog zasto bih kupio novu grafu za gejming? Kad god izadje nova igra moramo kupovati novu karticu, jer su se strucnjaci koji su tu igru napravili, potrudili da se ta igra vuce na staroj kartici (naravno u suradnji s proizvodjacima kartica), i to je tako godinama prije nego se pojavio mining.
     
  18. Esh

    Esh HWB

  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

  20. Esh

    Esh HWB

    Nisam vidio, do mene je :)