Prvi racunar

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Feb 14, 2018.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Razumio sam ovo HDD od 20MB :D

    Sjeca li se iko AGP vs PCI? :p
     
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Kako da ne, onda pogotovo nekih legendarnih grafičkih, npr GeForce 3 koja je koštala preko 1000 KM, GeForce 4200 i 4200Ti koji je bio kao neki best buy, 4600TI high end, pa je to ATI pokopao sa 9700pro. 9500pro je isto tako prejaka grafička bila, sjećam se da sam uzeo u srednjoj 9800SE kojim su se mogli softwerski preko omega drivera otključati nekakvi cjevovodi, mojoj sreći nikad kraja. Vremena kad sam maštao da igram BF 1942 sa 9500pro grfičkom, bartonom 2500+ :lol:
     
    Esh likes this.
  3. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Prvi PC dobio bas kao klinjo, 2003./2004. godina, Pentium 4 bio, DDR RAM je bio u pitanju, to je sve cega se sjecam, poslije je bilo nadogradjivanja RAM-a i grafa ATI X1***, mislim da je X1350 bila u pitanju. Drugi PC je sklapan bas na ovom forumu od strane Vede :D , Q9550, 4Gb DDR2, GTS250, poslije se uzela GTX560Ti, i zadnji transfer na trenutnu konfu, od kolege heroica :D , Maximus V Formula + 3770K, 8Gb DDR3 i idalje GTX560Ti. Ono sto mi je najvise zanimljivo jeste da je u PC i sada napojna koja se uzela pri sklapanju PC-a na HWB-u, prezivjela 2 totalne promjene, razna OC Q9550, mijenjanja grafe pa evo sve do danas, i sad radi kao i prvog dana. OCZ StealthXStream 500W :D

    https://forum.hardwarebase.net/index.php?threads/gaming-konfa.18417/
     
    Vedo, zippoo and Esh like this.
  4. heroic

    heroic Komšija

    Uh dobro si me podsjetio, GF4 MX440 sam zamjenio sa 9600XT, i to neka Club 3D verzija, ako se dobro sjecam 256MB. Tad se neki Tomb Raider igrao.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    sto se grafa tice otprilike ovako je islo. Riva tnt2 vanta, kyro2, radeon 9500 modana u pro, radeon 1950pro, 8800gts 320MB, radeon 4870 toxic, radeon 6950, radeon 280x i konacno nvidia gtx1070. Zanimljivo samo 3 nvidie a 5 ATIa :D
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Moj prvi PC datira iz 1999 :) radi se o popularnom Intel 486 60MHz sa turbom na 66 MHz :) bilo 8MB SD RAM-a, ja nadogradio na 24MB haha. HDD bio neki IBM od 250MB. Naknadno ugradio optiku 8x :) jedva se mogao instalirati Win95 (bez igara i ostalog "smeca") i Office 97 samo Word i Excel bez features radi nedostatka prostora na HDD. Monitor bio neki no name, kasnije kupio CRT liyama Vision Master Pro 450 100Hz flat koji je bio dugo kod mene i zaista sam bio prezadovoljan s tim monitorom. Poslije toga, 2005 kupio Celeron D koji je stvarno imao dobar omjer ulozeno/dobijeno radi 256K cache-a. Pravi pentium sa 512MB cachea bio pravo skup.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Moj prvi comp je bio Compaq laptop 486dx 25mhz tamo neke davne 94-95. Crno bijeli ekran, win 3.1, pisao gluposti na njemu i igrao Hot rod.
    Commodore 64 kasetas smo dobili negdje 89 ja mislim.

    Tek krajem 96 sam imao dovoljno love da sastavim svoj prvi comp. AMD K6 233mhz, 64 mb ram. Voodoo 2 karticu sam naknadno kupio na sajmu jednom, pa onda i drugu odmah poslje.
    Medju prvima smo investirali u cd pisace, i dobru lovu digli na tome.
    Nije skodilo ni da sam 97 imao 300kbit kablovsku konekciju :)
     
    Vedo and Esh like this.
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Prvog kompa se nejasno sjecam :D
    Mislim da je bila '98, znam da sam nabavio neku debelu knjigu za programiranje ali vecinu vremena sam testirao demo igara sa CD-ova koji su dolazili uz casopise. Sreci nije bilo kraja kada se neki demo stvarno i mogao pokrenuti, vecinu vremena je bilo install-uninstall.

    Prva igra koju sam presao Wolfenstein i to imao i486 na poslu gdje sam mogao ostati poslije radnog vremena i cvakati do mile volje.

    Sljedeci PC, a prvi koji sam kupio je bio IBM na 500 mhz, 128 MB ram i hd 10 Gb. Dogradio ram na 256 i ubacio grafiku Nvidia 32 MB.

    Poslije toga je proslo dosta racunara kroz ruke ;) a u zadnje vrijeme sam zavrsio na konzoli.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
    Esh likes this.
  9. pac

    pac Komšija

    Lijepa bezbrižna vremena :). Prvi PC Athlon 2400+ XP, GeFroce 5200...nešto, 512MB rama, 15" Genius monitor. Kučište nešto Super Power koje sam mrzio kako je bilo ružno ali šta češ zelen daj samo da imam komp neznajući da se može i to birati da valja. Od tad sam možda još 3 konfe promijenio i sve sam furao AMD radi cijene, odkako sam ohladio od igrica i uzelo laptop za i7 4700 mislim sve glupane šta si sve propustio :)
     
    Esh likes this.
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Bila je ova tema ali ne mogu da se sjetim imena. Otvorio je onaj lik sto je sakupljao stari hardware.

    Prvi PC je bio sa 286 procesorom na koji je kao nabacen poslije 386. Tako mi rekli (12 MHz to 40 MHz). B&W ekran. Položeno tanko kućište sa 3.5" disketama. 7MB rama i mislim 40MB HDD. Win 3.1. Jednom se desilo da zakljucam BIOS i nije bilo šanse ukloniti šifru. Baterija bila zaletovana. Srecom se tih dana pojavi kućni prijatelj iz Slovenije koji se bavio programiranjem. Ukuca AMI za pass, ime biosa i ..proradi.

    Bilo je sikreno dosta igara na disketama. Od zimskih olimpijskih igara do F1 i famoznog POP:

    [​IMG]

    Bio je čit gdje si mogao preskociti prvih nekoliko levela a zadnji boss, ako me sjecanje dobro drzi, je bio tvoj duh. Or whatever.
     
    Esh likes this.
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Prvi poslije rata Pentium 150MHz bez MMX, 16MB RAM, 1GB HDD :)

    A prije je bilo 286, amstrad i zx spectrum...

    :) Čitav život sam imao neki računar...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
    Esh likes this.
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    imali smo slicne komponente :D
    ja sam prvi racunar kupio 2003. ,prodali sumu u drva vise od pola para otislo na komp...kostao sa nekim popustom 1650 KM...racunar,monitor,stampac i periferija...monitor je bio 17ka ako se ne varam
    procesor amd athlon 1.6 GHz
    grafika ista kao kod tebe GeForce 4 mx 440 64 MB
    256 MBrama...kasnije sam nadogradio na 768 MB i XP je prodisao
    HDD bio od 60 GB
    imao i dvd RW...u to vrijeme se moglo i para uzeti przeci muziku :D
    kuciste bilo neko u obliku mobitela hah
    dosao predinstaliran xp
    kada se sjetim tih prvih dana...soba mirisala na miris napojne i racunara haha

    i nije proslo malo od kupovine,vec se desio pad sistema...famozni XP...sreca brat imao u razredu jednog mahera za racunare (kasnije jezavrsio je fax u Maleziji a sada radi u jednoj jacoj IT firmi u BiH) i on mi je pokazao osnove,naucio me i prvom dizanju sistema i krekovanju igrica i tako...pa ga nakon 2-3 dolaska i popravki,vise nisam morao ni zvati :D

    a od igrica...igrao sam GTA vice city,ghost recon,neki soccer preko tastature i naravno counter strike
     
    heroic likes this.
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    2001. Pentium 3 kupljen a dobiven Celeron sa 700 MHz i 256 MB SDRAM, integrisanom grafičkom, 15" CRT i 20 GB hdd. Grafička integrisana. Prva igra Bugs Bunny neki platformer, i sad je se sjećam. Prije toga sam imao commodore 64 ali njega ne računam. Nikad skuplje nisam platio lošiji kompjuter :D
     
    Esh and heroic like this.
  14. kAcA

    kAcA Aktivista

    Au kakva tema :)
    2002. godina ako se dobro sjecam... Pronalazim slicnosti u komponentama kod ostalih :D

    Pentium 4 2.4GHz
    Asus P4PE
    256MB SDRAM
    Nvidia MX440 64mb
    HDD oko 60GB
    Floppy
    CDRW
    CRT monitor
    Microsoft tastatura i mis
    HP najpopularniji deskjet printer
    [​IMG]
     
    Esh likes this.
  15. heroic

    heroic Komšija

    Mislim da smo imali identican PC, samo je kod mene bio DVD citac, a nekad poslije sam ubacio i CD-RW.
    DVD-RW nisam imao do iduceg PC-a bili su dosta skupi.
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Negdje je bila '97-'98, 300 MHz celeron, 3.2 GB Maxtor, S3 Trio 3D VGA par megabajta (4MB?), ViewSonic 15" ekran sa onim pticurinama u boji, 56K modem koji je piscao dok se konektovao horila cijela kuca ... bilo je doba onih IT casopisa kad se zeljno cekao sljedeci mjesec da se dobije demo CD sa gomilom igara, programa, mp3-ca, altaviste, hypermart free hostinga ...

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Last edited: Feb 14, 2018
    Esh likes this.
  17. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam imao jedan Bug CD ili DVD gdje je bilo bas dosta nekih igrica i programa sto su se meni svidjale, mislim da je brizno cuvan sve do ere flat interneta.
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja nista nisam bacio od cd/dvd-ova :D
    eno nekoliko kutija drzim u komodi...ima przenih audio albuma,originalnih,ima puno igrica,ima filmova,ima CD/DVDova sa programima...ima svega
    da sada nestane interneta,ja bi imao 5-6 hiljada pjesama,50ak filmova,podosta programa koji se i danas koriste,samo starije verzije :D
     
  19. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

  20. kAcA

    kAcA Aktivista

    Isto, tu su svi CD-ovi sa ispisanim programima koji su na njima... :D Ovo je bio must have zbog cackanja svako malo i 'obaranja' sistema
     
    zippoo likes this.