Prvi racunar

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Feb 14, 2018.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Bila je cini mi se ovakva tema vec ranije nekad.
    Kod mene je to islo otprilike ovako:

    -Apple II
    -286 (8MHz ako se dobro sjecam)
    -486
    -Pentium I (150MHz) kratko
    -Pentium III (533MHz)
    -AMD Athlon 1700+ (tbread)
    -AMD Athlon XP2600+ (tbread b)
    -AMD Mobile Athlon XP 2500+ (barton mobilni)

    Kasnije se je preslo na Athlon 64, pa X2, pa Phenom, ali tada je vec hardver postao posao, pa su se procesori mijenjali toliko cesto da nisam ni popamtio. Ovaj mobilni barton 2500+ je bio najhardcore, dok je oc jos uvijek bio uzbudljiv, imao smisla i zahtijevao muda a ne pare. Trenutno vozim 2600k, i to vec par godina ne osjecam potrebu za jacim procesorom.
     
    Esh likes this.
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Da nema ko broj Infa kad su recenzirali prvi Google Nexus? Imao sam taj broj novina, ali mati ko mati, duša joj baciti tako stvari.



    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja BUG citam zadnjih haman pa 7-8 godina ali nikada nisam kupio novine,nego pdf izdanja ,tako da nemam niti jedan ovakav cd
    p.s. nemojte me ruziti zbog piraterije :D
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Veoma slicno. S tim da je kod mene bio 1.6GHz procesor, znam da je bio DDR RAM (tad je to tek krenulo bilo), a graficka je bila MX440, ali se ne sjecam koji je opticki pogon bio. Mozda cak DVD snimac, je li to bilo tad? :) I da, monitor je bio 17" guzonja, Samsung neki.
     
  5. Hellas

    Hellas Aktivista

    Atari 520 STM dobijen na poklon.

    Medjutim prvi moderni PC je bio Cyrix M2 300 ili 366 (ne sjecam se sad) na koji sam postavio Windows 98. Znaci nije bio ni Intel ni AMD nego ubogi Cyrix :). Cijelu jednu zimu sam proveo igrajuci Civ 1 za DOS na njemu i neke demoe japanskih igara jer sam dobio od kolege par diskova iz japanskih casopisa. Trip uglavnom.
     
    forzamilan and Esh like this.
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Negdje 2000.ta
    Celeron 633mhz jer Pentium je bio za buržuje
    64mb RAM, kasnije upgrejdovan na 320mb cs prodisao nakon upgrejda
    Riva TNT 2 32mb
    HDD 20gb čini mi se Seagate
    15 inča crt belnea
    56k modem
    Windows 98, kasnije Millenium Pa XP tu je već bio prespor.
    Kasnije sam klokao CPU i na kraju ga spalio kakvo hlađenje kakvi bakraci.
    Šutalo se cs, beach head tako nekako, wolfenstein (imao noćne more Übersoldat, Heinrich 1), driver, half Life, demo igre iz časopisa...

    U 90im jaran imao Comodore 64 na kasete ali ko da sam ga i ja imao visili kod njega dan i noć sutale se arkade.
     
    Esh likes this.
  7. nivla

    nivla Komšija

    Negdje 1996 dobio na poklon olivetti 286 sa monohromatskim monitorom.Ono cega se sjecam je da je imao ATA disk od 20MB.
    Poslije toga 1997 kupljen amd k6 166MHz sa 16MB EDO RAM memorije i 2GB samsung hddom i windows 95 operativnim sistemom. Grafička bila 2MB S3 Virge.Maticna ploca pcchips M560. Overclockao se fizickim stimanjem frekvencije FSB-a i mnozioca putem jumpera. Radio na 233MHz bez vecih problema. Generalno racunar me pratio kroz osnovnu, srednju skolu i prvu godinu fakulteta. Prezivio je sa nadogradnjom na 128MB memorije, instalaciju i koristenje Windows XP-a. Nije imao AGP slotova za graficku karticu, ali interesantno je da je maticna ploca podrzavala kombinacije EDO memorija sa SD ram memorijom. Ni sam ne znam kako je ovo radilo. 168 pinski slotovi za ram su podrzavali EDO(imao cak i jumper za odabir napona memorije 5V ili 3,3V) i SD ram module. Edo moduli su se morali instalirati u paru. Na internet pristupano preko dialup-a. Prestao sam ga koristiti nekad 2006, kad je zamijenjen AMD athlon 64 bit 3000+ i 2GB memorije koji me kratko sluzio jer je Abit maticna ploca sa nforce4 ultra chipsetom krepala po isteku garancije sama od sebe. Kasnije se tu našlo raznih AMD konfiguracija sa DDR2/DDR3 memorijom.
     
    heroic, Hellas, Esh and 1 other person like this.
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Prvi PC platio (sjecam se u dinar :D ) 1740 DM, mama mi kupila na rate preko firme :) Naglasio prodavacu da hocu PC za gaminga (tada po onim Hr casopisima sam se divio screenshotovima igara kao sto je Sin, Half-Life itd). Celeron, 64 MB ram, 8 MB ATI grafa. Donio mi lik PC , instalirao mi igru "Driver" i pokrenuo je ,a zbog nedostatka VRama sve texture pucale. Pitam sta je to, kaze ma losh ti crack xD

    E sad onaj crnjak: posto sam prije samo igrao SNES i niko od raje nije imao PC (guzonje su imale N64 ili PS1), nisam ni znao da se igra WASD + mish. Tako da sam Half-Life prekucao koristeci WASD za hodanje a strelice za nishan :)))))))
     
    Esh, forzamilan and heroic like this.
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Fak, jak crnjak nema sta :D
     
  10. Neraa

    Neraa Aktivista

    Prvi racunar meni je bio pentium II, 400 Mhz, ostale specifikacije nemam pojma, jer sam u tom periodu mislio da postoje samo pentium I, II i III i da ce nastaviti tako da izlaze.
    Kasnije je dosao pentium IV na njemu sam odigrao Age of Empires I - idalje jedna od najboljih igri koje sam odigrao. Nakon toga e2200 c2d procesor sa 4gb rama ddr2, 250gb hdd 4670 agp graficka ili tako nesto. Naredni je bio e8500 i prvi OC sa 3.06 na 3.85 Ghz, 8gb rama i 9600 gto. Sljedeci racunar je bio prvi amd, Phenom II 965 x4 @ 3.8 Ghz sa ati 5870, doduse kratko, a nakon nje 560ti.
    Poslije njega opet amd fx8300 @4.4Ghz.
    3570k@ 4.7 Ghz sa r9 270x je bio prosli racunar a trenutno koristim 4790k @4.8 i 1060 6gb kao pc a laptop I7 4700mq sa gtx 750m grafom.
     
    Esh likes this.
  11. kio

    kio Komšija

    Moja prva ljubav, negdje 1997/8 tako nesto. Compaq ProLinea 4/33 http://www.totalgeekdom.com/?p=356
    Jedina modifikacija u odnosu na slike je bila da sam stavio cpu 66 Mhz (ili nije bio kompatibilan) ne sjecam se sada. Znam da je CD-Rom 16x speed tada bio 150 KM za njega.
    to be continued ... :D
     
    Esh likes this.
  12. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Bas odlicna tema.

    Prvi racunar mi he bio neka 386-ca, na koju nismo mogli nabaciti Windows pa je brzo zamijenjena za 486 DXII 40 MHz, 20 MB rama i nekom Trident S3 sa 2 MB. Prvo sto se igralo je bio Doom, i par onih Apogee shareware igara. Win 3.11 :)

    Poslije toga dosao Pentium MMX 166 MHz, 32 MB ram i opet Trident sa 4 MB bez 3D akceleracije.

    Onda sam dobio Compaq Presario 5020, Celeron (bez A) 300 MHz, 64 MB ram, kasnije nadogradjeno na 128 MB. Ati Rage Pro 3D sa 4 MB rama i prvi put pravi 3D, NFS 3 Hot Pursuit, FIFA, NBA, svasta se igralo.

    Poslije toga prvi AMD, Athlon 600, 256 MB ram, maticna MSI MS-6167, GF2 MX400, kasnije stavljena GF4 MX460, dugo sam to gurao, dok nisam uzeo Prescotta 3.0 GHz, 2 GB OCZ memorije i GF 8600GT sa 512 MB.

    Dalje u novije generacije nema potrebe ici, bas me potresla nostalgija :)

    Sent from my 6055K using Tapatalk
     
    Esh likes this.
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kraj 2003.g kredit u banci 1750km i pravac genelec.
    Epox ploca ne sjecam se tacno modela
    AthlonXP 2600+
    512ram
    Ati radeon 9550 128mb gamer edition
    Creative live 5.1 zvuk
    120gb hdd
    Cdrw/dvd
    Dvdrw
    Microsoft mish i keyborad koja je i dan danas ispravna i koju koristim.

    Prvo sto je instalirani je bio Painkiller pa CoD1 pa HalfLife i NFS Underground

    Onda sam dodao jod 512rama pa se pojavio crysis pa promjenim grafu stavim ati x1650 512mb pa nije malo proslo kupim Asrock plocu koja je imala ddr1 i ddr2 memoriju i agp i pcie port za grafu i lagano se prebacim na pentiuma E2180 i OC na skoro 3 ghz uz pomoc hardmoda i ubacim Nvida 8800GTS 320mb

    Bio je to najjaci upgrade ikad.

    Kasnije sam opet promjenio plocu i uzeo C2D E7400 i 8800gt pa ati4850 pa 4870 pa 4890.

    Onda to prodam i kupim M4A89GTDpro i athlon II koji se mogao otkljucat u Phenoma al ne mogu se sad sjetiti imena i GTX460 pa HD5870 pa mi crkne pa GTx260 pa opet HD5870 pa HD6950 pa GTX580 pa HD7950.


    Pa onda kupim jos jedan komp sa i5 3750k al to je vec sadasnjost i nije zanimljivo.

    Djeca malo narastu otmu mi oba kompa i ja sad imam xbox i to je to. :)


    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
    Sena, hamo pipa and Esh like this.
  14. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Najbolja vremena ikad, valjda sto spadaju u te neke pocetke ali i djetinjstvo. Iako je CRT 15" zracio punom snagom, nikad se vise nije za PC-om sjedilo, ucilo i igralo :) .

    Koliko se sjecam bio je to Celeron 300, 32 MB SDRAM, oko 4 GB HDD, CD-ROM kojem se ne sjecam brzine ali je sluzio samo za INFO/BUG CD-ove, S3 Virge 4 MB grafička i interni 56k modem. U ta vremena je to sa nekim catridge stampacem kostalo oko 3800,00 KM.

    Prvi updgrade je bio Trust-ov externi 56k modem koji je zu dobru tel. liniju ostvarivao ping od 140-160 u Unreal Tournamentu :) . OS Windows 8. Poslije sam dugo vremena imao Athlone i trudio se da ih dobro hladim :)
     
    Esh likes this.
  15. FearLess

    FearLess Aktivista

    Prvi, odmah nakon rata sam dobio na poklon
    Pentium 133 MHz, 16MB RAM i 1GB HDD.

    2003 godina, prvi "up to date PC"

    AMD Athlon 2400+
    512MB DDR RAM
    Nvidia GeForce 5200 256MB RAM
    80GB Maxtor HDD
    LG CDRW
    Imao sam Benq mis i tastaturu, tastatura je bila ona uzasna glomazna "multimedia" tastatura
     
    Esh likes this.
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    1998 kupljen u Genelecu
    Intel Celeron 333MHz, 64 MB RAM, Trident graficka 4MB, kasnije Riva Tnt2 32MB, Windows 95 dosao na njemu instaliran. Prije toga je bio Iris PC kojeg se jedva i sjecam, imao je 5.25" diskete i dos.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
    Esh likes this.
  17. Esh

    Esh HWB

    @dino73n čuj koja ploča, pa Epox 8RDA+ :D
     
    Lamagician likes this.
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Joj riva tnt 32MB, sjecam se ko danas, kad je kupih, igre letile :D hahaha

    Cega se jos sjecam iz tog doba, a to je kad smo dobili na faxu internet 256 direktni link 256/256 kb/s Siol :D

    Buraz, letiiio internet :D Osjecaj ko danas 120Mbit/s :D
     
    Reznor likes this.
  19. heroic

    heroic Komšija

    Halalite ako je tema prije bila ali ja sam nekad nostalgicar volim se prisjetiti dobrih stvari :)

    Mislim covjek kupio Pentium dobio Celeron :D

    Nakon 3-4god, taj moj P4 sa 9600XT me poceo zezati, kod igranja igrica ili bilo sta 3D, samo zamrzne. Uglavnom to je bila 2007g mozda, zavrsilo polugodiste, uzmem knjizicu i odem u radnju da kupim novi i glavno sto sam trazio je da bude crno kuciste :D U performanse sam se koliko-toliko razumio, ali u kucista nikako, to je zahtjevalo gledanje slika na internetu, a ja sam mozda tek tad nekad presao na ADSL. Dobio sam na kraju "crno kuciste", mislim da je bilo Codegen SuperPower, neko kinesko, ali niko sretniji od mene. Tad sam narucio neku graficku koju nisu imali na stanju pa sam cekao par dana i dobio Club 3D HD3870, sjecam se da je bila neka OC verzija i dosta bolje pokretala igre od ostalih GPU-a sto su prijatelji imali.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja se ne sjecam tih starih kompova ali mi je drug imao tako neki mislim 486 ili nesto slicno...pa sam kod njega nekada malo igrao te neke igre koje i vi ovdje spominjete
    on je to koristio neke 2 godine i kada sam ja kupio svoj prvi komp i igrao vice city a on nije mogao,bio malo ljubomoran i kroz par mjeseci kupi i on novi komp,otprilike konfiguracija kao i moj haha