10Gbit Ethernet

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by heroic, Feb 22, 2018.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Evo tema za 10Gbit ethernet.

    Generalno nemam nekog velikog znanja o mrezama, ali sam dobio jako povoljnu ponudu za Asus XG-U2008 switch sa 2x 10G i 8x 1G portovima i Asus XG-C100G NIC (1x 10G port).

    Zanima me ima li ikakve koristi od 10Gbit mreze u kucnoj upotrebi? Da li iko koristi, kakva su iskustva?
    Sta bi mogao spojiti na drugom kraju da imam koristi? Storage?
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako imaš stambenu zgradu, i na ulazu ima 10g optiku pa želiš to podjeliti na ostatak zgrade.
    U kućnoj upotrebi nema haman nikakvu primjenu.
    Kad nabaviš storage sa 10G portom onda ganjaj tu opremu, ovako će ti stajati neiskorištena
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    Ma u biti platio bih samo shipping, dobio bih to kao kompenzaciju, inace ne bih ni razmisljao o tome.

    Pretpostavljam da bi trebao biti neki SSD ili veci RAID storage, jer diskovi peak-aju na 200MB/s (stim da vecinu vremena rade daleko ispod pola te brzine), a 1Gbit ethernet ide 125MB/s.

    Ma kakva zgrada, u kuci sam, pola komsija nema ni internet a ne kakvu optiku.
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Eto uvedi komšijama internet, budi im provajder :D
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kada vec spomenu te komsije i provajdere,bas me zanima da li bi bilo legalno to...da ti recimo svoj net prodajes dalje komsijama
    da li je to zakonski ili nije uopste regulisano...tj.da li bi te recimo neki legalni provajder mogao tuziti,da ti otkrije takav sistem ?
     
  6. heroic

    heroic Komšija

    Zakonski nije, ugovorom sa provajderom jeste.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    naravno da nije legalno, cuj to.
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    U biti je nelegalno. E sad da li ce ISP nesto poduzeti, vjerujem da nece u smislu da podize tuzbe ili slicno.
    Znam da mi (Telemach) imamo povremeno kontrolu korisnika koji konstatno, duzi vremenski period koriste veliki dio bandwidth-a, pogotovo u peak periodu. Uradi se kontrola na terenu i ako primjetimo da dila konekciju napravimo mu igranku tipa dobije ban na FB, Youtube, Klix i tako par poznatih stranica.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    treba ukopati kablove,nista preko krova hahaha :D
    salim se...ovo mi je onako proslo kroz glavu,jer neko spomenu jedino ako imas zgradu
    pa kontam da li bi bilo legalno ono,dovedes optiku do zgrade i placas to sto koristis a onda preko ovih switcheva i cuda,razvedes dalje do stanova i da svako ima net
    jer u praksi je ovo vrlo jednostavno uraditi,zato sam i pitao da li je legalno
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Evo sta Linus kaze za ovaj switch
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    A je li legalno da vi blokirate fb, youtube itd?

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  12. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nemam pojma :D

    Cilj je da prijavi reklamaciju da se utvrdi oprema na terenu, tj da li dila dalje konekciju ;)

    Svakako nije ni trajno ni cesto.
     
    heroic likes this.
  13. heroic

    heroic Komšija

    Siva zona. Mislim da je poenta da se korisnik zali pa da ovi procackaju sta tacno radi. Dobro dodje i ko opomena.

    EDIT: Pretece me hamo pipa i telemach ekipa
     
  14. black

    black Komšija

    Uradi frajer VPN Tunnel hehe
    Znam momka koji je komsiluk provajder, napravio bezicnu mrezu sa RADIUS authetifikacijom, svako ima svoj username i ogranicenja, QoS itd...

    EDIT: Sta bi kod mene mislili da udju haha
    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    [​IMG][​IMG]
     
  15. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa naravno, vecini nasih ljudi je vrhunac karijere kako "zahebati" sistem :)
     
  16. black

    black Komšija

    Hahah jest vala, ja ne varam da ne pomislis pogresno :)

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  17. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ides malo na monitoring :D

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  18. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ajd kad već pričamo o monitoringu, šta zapravo vi možete vidjeti kod nekog usera? Jel vi videte sve stranice koje on otvara ili samo vidite sve kao mračnu zonu i pakete?

    Bio bih zahvalan kad bi mi neko malo napisao detaljno o tome, baš me zainteresovalo.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja mislim da vide sve ip adrese.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  20. heroic

    heroic Komšija

    Mogu vidjeti sve (kao pakete), osim enkriptovane komunikacije. Mogu vidjeti sve stranice kao otvaras, ali ne i npr sta kucas ili scrollas u tom trenutku ili nesto tako. Sve sto nije enkriptovano mogu vidjeti (poruke npr), stim da uzmi u obzir da bi morali bas ciljano nadgledati tebe, jer inace je to dosta tehnicki zahtjevno, pogotovo sa strane bandwidth-a.
    Ono najbitnije, to sto mogu vidjeti, ne znaci da vide/gledaju. Pitanja za ovo najbolje da postavis na onu temu Telemach ili slicno, posto smo prilicno off-topic.