Windows 10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Aug 16, 2014.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pored kingsoft office ili WPS i ne koristim vise MS office for home use. Naravno, kome treba Access i ostali appovi iz paketa, nema alternative.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
    zoi likes this.
  2. Neso

    Neso Komšija

    @Qler Zato sam i postao, da ne promakne, kome treba. Meni je i Windows notepad dovoljan, za moje kompleksne editorske svrhe :p
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja koristim office, ali sad moram platiti office 365 jer do sada sam se provlačio na neke kupone i slično a toga više nema, a imam puno dokumenata na OneDrive I onaj 1TB mi baš znači. Plus, koliko god dobre bile alternative, ipak su alternative, office je ms-ov skoro pa najbolji proizvod. A nije baš kompatibilan sa Open source formatom dokumenata pa kad otvoriš u libre office malo komplikovaniji dokument rađen u MS office, ni na šta ne liči...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Si probao kingsoft office? Probaj, neces pozaliti :) on je identican ms officeu, nije kao libre office.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja koristim WPS i zadovoljan sam ali ću probati i ovaj kingsoft. Hvala na preporuci kolinse.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Super je kingsoft bio ali su zadnjih godina pretjerali sa reklamama.
     
    NaLe! likes this.
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa wps je kingsoft office, samo su promjenili ime :) a jesu prećerali s reklamama, ali ništa što se ne može izdržati. Dobar je i na Androidu. Writer i Spreadsheets rade super i imaju skoro sve sto i Word i Excel. Cak se moze mijenjati okruzenje kao kod office 2003 ili noviji, kome se tesko presaltati sa 2003 na noviji. Što se tiče ekstenzija, tu su .doc, .docx, .xls, .xlsx i sve je potpuno kompatibilno sa office

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    Last edited: Mar 20, 2018
    zoi likes this.
  8. selvin

    selvin Moderator

    Ja ne znam kako neko moze u ovo vrijeme koristiti bilo sta osim Google Docs/Sheets ili kako se to vec zove kod Microsofta Office 365 Online? :) Cak nema vise ni izgovora tipa sta ako se nadjem u dzungli pa moram preracunat u sheet-u koliki cu kredit podic, jer docs/sheets radi i offline.
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Microsoft Office Online, free je. Ne znam da li ima nacin da radi offline (osim Office app za pc/android).
    Meni je Office365 genijalan, za relativno male pare dobijes 5 PC licenci, 5x 1TB OneDrive, mobilne app su ionako free.

    Inace testirao sam MSDN Win10 licencu, odnosno Win8.1 koji je upgradean na Win10 i update radi bez problema, iako je taj MSDN subscription istekao. Neko mi nedavno rece da prestane update.
     
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ljudi gdje vi zivite? Cuj placati za office :D
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    platim zbog 1TB benefita, a ne zbog office-a
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Znam da Google Docs/Sheets radi offline, to i koristim, mada vecinom online i imam sve shared na 4 uredjaja koje koristim. Koristit standardni office ili bilo sta drugo tipa wps, kings, libre office itd mi je glupost pored online solucija. Ne samo zbog mogucnosti online koristenja, sharinga izmedju vise racunara, vec i sharinga medju razlicitih korisnika, pregleda historije svih izmjena itd. U slucaju da je potrebna neka "moć" worda i excela što nema online, onda se i može opravdati upotreba "pravog officea". Mada su to vrlo rijetke situacije i vecinom se mogu rijesiti drugim specificnim alatima. Npr.pisanje knjige/clanka u docs-u nema sve mogucnosti, ali zato nije ni word namijenjen iako se moze koristit, jer bolje je uzeti nesto tipa Latex i slicno.
     
  13. Ninja

    Ninja Komšija

    Cak ni Word Online ne prikazuje kako treba malo komplikovanije dokumente.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    To je do kompatibilnosti starih dokumenata. Cak ce to prije bolje radit na google docs jer konvertuje u novi format nego sto microsoft misli da je napravio nesto kompatibilno. Veci je problem sto ljudi koriste word za sve i svasta, za stvari za koje uopste nije namijenjen. A i vecinom ne znaju ni koristit, pa kad otvoris taj dokument pogubi se i sam office ako nije ista verzija. Ali to je druga prica, to sto se kod nas word koristi kao document management system i slicno. Ja radim sa svojim dokumentima i share sa ljudima koji koriste (ili koje forsiram da koriste :D) docs i sheets tako mi je to i vise nego dovoljno. Ne vidim nijedan razlog koristenja office-a u ovo vrijeme, ali eto sve ima svoje, kaskamo mi za svijetom 10 godina pa cak i u tome. Ljudi jos uvijek zip-uju source code, a kamoli da word koriste online.
     
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    U fortune 500 kompanijama ms office je ubjedljivo najzastupljeniji. Ne vidim u čemu to onda mi kasnimo 10 godina?
     
  16. heroic

    heroic Komšija

    Mislim da je poenta bila da Google Docs/online office alati mogu zamijeniti Office u vecini slucajeva. Ja sam morao koristiti LibreOffice skoro godinu dana i imao sam dosta lose iskustvo.
    Meni je licno draze imati lokalnu instalaciju Excel-a jer imam razne dokumente koji su previse za bilo koje online rjesenje koje trenutno postoji. Enterprise korisnici/kompanije vole imati support, zato i placaju, ne placaju oni zbog licence.

    Eh sad bas porediti ljude koji zipuju source code sa korisnicima office-a je malo neozbiljno :D
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    A kakve vi to kompanije imate? Govorimo valjda o nama regularnim korisnicima, pogotovo korisnicima foruma koji je it related. Za sta korisite office word/excel a da ne moze docs/sheets?

    A vezano i za kompanije, koristiti desktop software kad je SaaS u punom jeku je kašnjenje 10 godina. Ko ne zna da kasni on i ne vidi da kasni iz svog ugla i misli da je to sto on koristi vrh.

    Sto se onda svi fokusiranju na to, onako bezveze sigurno...

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  18. Ninja

    Ninja Komšija

    Gdje god ima potrebe za printanjem dokumenata, spreadsheet analizama, SharePoint/Exchange integracijom i sl, MS Office je tesko zamjenljiv. Ne mozete validirat potrebe kompanija koje postoje relativno dugo prema svojim licnim potrebama. Jako im je bitno da odrze kompatibilnost i unutar firme i u saradnji s klijentima, da ne moraju prevaspitavat radnike kojima je trebalo tri mjeseca da upamte gdje je ono dugme u Wordu...
     
    Loki likes this.
  19. selvin

    selvin Moderator

    Da tacno, ne može se iz office online ni printati, ni raditi analize u excel online, niti je integrisan sa sharepointom? Izvini moram pitati, jesi ga ikad koristio ili barem otvorio? Mada se odgovor sam namece... :) online solucija officea je davno preskocila desktop office po svemu... Google varijante su isto rješenje ako si na toj platformi i to je to. Sve zavisi sta koristis, ali SaaS je preuzeo sve davno, malo se osvrnite :)

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  20. Ninja

    Ninja Komšija