Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Nama logika nije nikada bila jaca strana. Mislim da je u EU alarmantno stanje kada SO2, sumpor dioksid, u zraku predje 150 mikrograma. Na pitanje, zasto je kod nas limit 350, nadlezni odgovaraju: "Pa da je limit 150, uvijek bi bilo alarmantno stanje." Jebo nadrealiste.

    [​IMG]
     
  2. heroic

    heroic Komšija

    Nakon uspjesnog odlaganja svog E-otpada, svih aparata (osim jednog fena koji sam bacio u kontejner), starih sijalica i baterija (presao na punjive Duracell) uz pomoc Zeos kontejnera (zeos.ba). Od iduceg mjeseca pocinjem sa sortiranje smeca, u Bingo nasao Curver kontejnere u 4 boje, 50KM/kom, poslije toga pravac reciklaza :D (aidacommerce.ba). Iduci korak koji moram isplanirati je kompostiranje organskog otpada.


    [​IMG]
     
    Vedo likes this.
  3. GV

    GV Komšija

    Cige na aparatima


    Sent from my HUAWEI SCL-L21 using Tapatalk
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    hahahahha
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja selektujem PET vec nekoliko godina a oko godinu dana i staklene flase selektujem
    imam pred kucom u ulici dva zatvorena kontejnera za PET i staklo...tu bacam staklo a flase odlazem u kesu i nase komunalno preduzece odvozi jednom mjesecno PET
    to je i pokrenulo nase komunalno preduzece,prije par godina i ko god se ukljucio u akciju,dobio je besplatno veliku zelenu kantu za smece

    kada otopli i ja cu napraviti komposiste i tu cu odlagati prvenstveno travu ,sitno granje i ostalo,sto mi ostane iz baste

    ostali "otpad" ne selektujem,jer nemam gdje sa njim...pa bacam u smece
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    To bi bilo super a onda dodju smecari i sve na kamaru bace sve to :)
     
    Ninja likes this.
  7. heroic

    heroic Komšija

    Ja imam (pre)ambiciozan plan da do 2025 ostvarim neke ekoloske ciljeve, sad da ne pisem ovdje roman, prvi je bio da do kraja ove godine smanjim potrosnju plina za 50%, tako sto bi uveo jedan centralni kondenzacijski bojler i izolujem tavan. Izolaciju sam uradio 80%, ostalo mi je jos malo koje nisam mogao uraditi zbog ventilacije koju moram provesti kroz krov. Sto se bojlera tice, bilo je prekomplikovano u kratkom period prije svadbe, pa sam ipak ostao sa dva koji u rezimu grijanja rade na recimo 70% efikasnosti, umjesto 90% koliko bi imao kondenzacijski. Iduci cilj mi je smanjenje potrosnje vode i struje, smanjenje otpada...itd. :D
     
  8. bhd

    bhd Veteran foruma

    A sto raja ne razmislja o solarnoj energiji.
    Mi sa jednom plocom ustedimo do 35% el energije - koje je planirano na utrosak zagrijavanja bojlera, tople vode za pranje i sl.

    Heroic to tvoje je svakako za svaku pohvali.
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Ja razmisljam, u trenutnoj kuci nisam mogao praviti neke ozbiljnije zahvate tog tipa iz vise razloga, izmedju ostalog sto mi je krov okrenut SZ-JI (NW-SE) manje vise, ali mi Trebevic baca sjenu na tu jugoistocnu stranu sve do podne, a i bilo bi bacanje para s obzirom da planiram odseliti u narednih 5-7 godina (sto naravno ovisi od milion nekih stvari).

    Za iducu kucu planiram i termalne i PV panele :D Zato i kazem malo je preambiciozan plan, ali ciljeve sam postavio, pa koliko god ostvarim bolje nego nista. Inace ekologija mi je u top 5 zivotnih prioriteta. :)
     
    bhd likes this.
  10. Mujka

    Mujka Komšija

    Ja već godinu dana recikliram otpad. U 3 velike "kese" to sortiram (prije tog zena opere(ako ima potrebe da ne smrdi))
    I kad se toga nakupi odnesem gore kod bivšeg interexa gdje imaju konteneri predvidjeni za to. http://www.ekopak.ba/
    Al da imam svoju kucu defintivno bi uzeo ove velike "kante" od heroica. :)

    Pa eto ko je iz tuzle postoji znaci mogucnost :) Zanimljivo je koliko malo otpada jedno domacinstvo ima kad se vrsi reciklaza :D
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma

    to je sve kap u moru...
    kad vidim kod sebe, hladno ljudi ostavljaju smece u haustoru, bacaju kutije od kolaca kroz prozor...

    nekako mi je drago sto ima tih kapi u moru da se isticu u odnosu na druge.
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja vidim sporete i kauceve u rijekama :D ne moze narod biti eko kad u vladama imas ortodoksne seljacine. Ko ce mijenjat svijest
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    upravo to
    gdje god ima malo bolji uredjeniji sistem,ljudi budu savjesni
    evo kod nas u Gracanici,komunalno preduzece je mozda i najbolje javno preduzece u Gr i bas dobro rade svoj posao a imaju i puno projekata,razvijaju se,kupuju mehanizaciju,apliciraju na evropske fondove i uvode novitete
    prosle godine su kupili elektricnu cistilicu,ona sto mete ulice,ova je potpuno na struju...dobili neku donaciju,dio sredstava izdvoila opstina a dio JP Komus...masina je inace kostala oko 250 000 KM

    takodjer,kod nas je mjesec april,mjesec cistoce...po cijelom gradu budu postavljeni veliki kontejneri i tu mozes odlagati sta god hoces...cim se napuni kontejner,oni to vuku
    ljudi to iskoriste i odlazu krevete,kauce,sporete,tepihe i sve ono sto bi inace zavrsilo na obalama rijeka...onda se tu vrte romi i vade sve sto je metalno (ljudi odmah selektuju haha) i smanje prostor i svima dobro
    i ja to iskoristim,da pobacam kabaste stvari koje mi ne trebaju a ne moram razmisljati gdje ce to zavrsiti

    znam da i Tesanj ima uredjeno ovo pitanje...kod njih cak idu i korak dalje,pa djeca u skoli vec selektuju i sakupljaju PET flase a onda od tih para sto prodaju,odu negdje na izlet ili uplate nekome nesto i tako
    ovo u Tesnju je prpavi primjer,gdje se djeca od malena uce ekologiji i svijesti
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    U zenici svaki mjesec se vrši skupljanje kabastog otpada. Vrše testiranje kanti za papirni otpad za domaćinstva u jednom naselju ako bude uspješno proširiti će i dalje. Inače, što se ovoga tiče, ne možete od ljudi koji jedva sastavljaju kraj s krajem očekivati ekologiju. Ia dosta prećih stvari od toga, ma šta ko mislio. Heroicu svaka čast, ali se iz njegovih postova dalo zaključiti da mu je ekonomska situacija izuzetno povoljna tako da nije ni čudo da se može "zamarati" ovakvim stvarima.
     
  15. hmudd

    hmudd Novi član

    Ma nema ni kulture u narodu, mnogi bacaju što hoće gdje god stignu... neki ne mogu ali neki stvarno nemaju kulture ni odgoja
     
    zoi likes this.
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Svaka šuma, u koju cam krocio, ima ilegalnu deponiju. Najbolje se vidi u kakvoj smo situaciji kada su poplave i sta sve sleti sa tih seljoberskih deponija.

    [​IMG]

    A inace je to ovako izgledalo:

    [​IMG]
     
  17. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma samo po dzepu, oduzimanje imovine, al ne moze brajo moj, valja i sebi oduzimat onda, jer je i on seljober koji se vozi, otvori prozor izbaci cigaru ,zvaku, hrakne, i tako..

    pa do sporeta, i slicno.

    tacno tuga, svaka zima, nadodje voda, povuce se, milijarde kesa na drvecu ostane... al milijarde.
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ma ja bi potpuno zabranio kese...od svog smeca,kese zakacene za granje su mi najgadniji prizor za vidjeti
    to u rijekama pogotovu...pa to tako stoji godinama
    flase odu,neko ih pokupi i tako to ali kese niko i ne dira

    a kao sto rece bhd,nece oni uvesti zakon koji ce njih po dzepu...sve je to goli seljober dosao do vlasti...mraka najgora

    paradoksalo je ,da na selima najvise prave divlje deponije i rijetko ko placa odvoz smeca...nego samo vozi u prvi potok ili sumarak
    i onda kada voda nadodje,zacepi potok,onda kuku lele,poplavilo nam sve...svi krivi,samo oni nisu
     
  19. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Nema to veze sa kesama, stoka ce uvijek biti stoka.
     
    donjapa likes this.
  20. NAILS

    NAILS Moderator