Preporuka Graficka karta .

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by SoloUltra, Nov 26, 2016.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Znam znam, prije jedno dvije i po godine pa i više je R9 280x bila po 250 KM, i dan danas joj je ta cijena. Slično i sa nekim drugim grafama. To sve zbog ovog mininga. U to vrijeme se odlučim za GTX 960 i platim je 250 KM. Eh danas je ta grafička skuplja od te tadašnje cijene :D
     
    sgt. bull likes this.
  2. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma nije to toliko zbog mininga koliko je naš mentalitet nizak.

    Ljudi plate nešto 300km i prodaju opet za 300 nakon 3 godine da ne bi slučajno marke izgubili.

    Mining je samo doprinjeo povećanju ciganskog mentaliteta.
     
    Sena likes this.
  3. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ja se u potpunosti slazem sa Aldinom.
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Ma misle cigani nesto derati godinu, dvije pa prodati po cijeni koju su oni platili, niko nije ovca, bolje onda kupiti novo, i kapak polovno moze, ali sa adekvatnom cijenom
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Problem je sto se normalan insan opet ravna po takvim likovima jer moras od njih kupiti. Ne mozes kartu prodati po realnoj cijeni i onda kupovati po nerealnoj.

    Mene vise ljuti sto su oglasi za nepostojece artikle. Ali nisu ni prodavnice bolje. Evo gledam prodavnica u Zenici drzi oglas za memoriju koju nije nikad imala. Ili neki dan hocu naruciti dijelove za auto sebi i kolegi. Pitam koliko ce biti to dvoje sa postarinom i lik oba artikla poskupio za 10KM + poštarina. To samo kod nas ima.

    "Akcija! Platiš tri, dobiješ dva".
     
  6. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Naručio u subotu, ni riječi od prodavača (Inserthome). Danas istekla narudžba, ništa opet.
    Nađem sličan artikal, ista cijena samo malo drugačiji kod drugog prodavača(GameshopBN). Naručim. Dva sata kasnije dolazi poruka (iako je obnovljen oglas nekoliko MINUTA prije nego što sam naručio) - nemamo na stanju... pa ti probaj da ne popizdiš.
     
  7. Piroman

    Piroman Komšija

    Taj inserthome je mene slagao za jedan monitor koji je kao navodno poslao pa kasnije se vadio na kurirski servis koji je kriv što pošiljka ne stiže! Ali se onda ušutio nakon što sam upitao za (tovarni) broj pošiljke (s ciljem da provjerim te njegove navode lično kod kurirske službe) koji mora dobiti od kurira kada god pošalje nešto! Sve je to ista banda!
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Nema nimo nista na stanju, ja kupovao plocu, orocesor, i ram kod Bios shop bineljina rekao covjek 7 dana, sedmi dan mi on licno dovukao u sarajevo 2 dana prije prvog maja.
     
  9. JVC

    JVC Overclocker

    I Vimax iz B.Luke je jako korektan, i poslovan sto ima na stanju salje odmah, a sto ne nakon 7 dana, ali stvarno se trudi, dvije sam konfiguracije kupio kod njega, jednu je imao pa poslao isti dan za drugu je ploca bila specificna pa sam cekao 7-8 dana
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Da ne otvaram temu, otvorila mi se prilika da kupim Asus ROG Strix GTX 1080 Ti (ne OC model) za 1800KM, neotpakovana/nova od poznanika, mislio sam cekati na 1180, ali uzimajuci u obzir cijenu je li ovo ok kupovina?
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja bih uzeo, uvijek je nesto iza ugla.
     
  12. Neso

    Neso Komšija

    Nije ok kupovina jer ce na tebi zaradit dobrih para. Ta kartica ne vrijedi ni priblizno toliko. Sad ce ubrzo nove Nvidia kartice, strpi se jos malo. Kad vec dajes tolike pare na GPU, kupi best buy za svoju lovu. Radi sta hoces, necu te vise ubjedivat, samo ti dajem jaranski savjet. Sad kupovat 1080 TI, pred sami dolazak nove generacije i jos sa takvom cijenom je money down the drain, sto bi Ameri rekli.
     
    Vedo likes this.
  13. Esh

    Esh HWB

  14. heroic

    heroic Komšija

    Ne pratim dobro cijene, zadnji put kad sam gledao bila je 1150 eura u Njemackoj, pa sam mislio da je ovo neki "dobar deal".

    Taj u didakti je cak OC verzija :D

    Ipak cekam iducu generaciju, ovo sam se bezveze zaletio zbog neznanja.
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma sve su grafe precijenjene. Neces je naci po msrp. Jbg rudari. U didakti je ok s obzirom na trziste.
    Neso ne mozes usa cijene komparirati sa europom, a kamoli sa ovom prcijom od drzave.
    Ako se amd povuce nakon Navi sa diskretnim chipovima. Batali sve

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Last edited: May 23, 2018
  16. heroic

    heroic Komšija

    Pa ne znam bas sad, ovo 1700 je cijena ove ROG GTX1080TI kad je tek izasla, ja sam odvojio 1800 za GPU racunajuci na tu. :D

    Sacekat cu da vidim situaciju sa 1180 serijom i cijenama, kad vec cekam juni da vidim da li izlazi Z390.
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma ok sve. Nego ne volim komparacije trzista koja su dijametralno suprotna.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. Neso

    Neso Komšija

    Gdje sam ja to spomenuo US trziste ili shodno US cijenama nesto poredio? Ja govorim covjeku da se ne zalijece jer ce ga oderat. Bolan 1800 KM je to hahaha znam ja koliko taj GPU vrijedi i kod nas :)
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nije bitno, malo sam se i ja ruzno izrazio, halali. Necemo u raspravu daljnu GP 102 je skup chip za proizvodnju. Moras to imati na umu. Plus rudarenje, nedostatak konkurencije i itd. Next gen ce ici jos vise.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Last edited: May 23, 2018
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sve ide skuplje i skuplje, uzmi PS5 npr . next gen konzola koja ce koristiti Zen i Navi baziran APU i biti spojena sa GDDR6 memorijom, ako pogledas cijene, zakljucak je da ce biti min 100usd skuplja na launchu nego Ps4; Sony ce ici sigurno na 16 GB, jer 8 GB nema smisla nikako, bez obzira na brzinu memorije, 384 bitni bus je out totalno za next gen sony konzolu jer jedina GDDR 6 konfiguracija trenutno na tom bus-u je 24 GB, koliko bi trebala da ima hipoteticka 2080 Ti. GDDR6 je u startu u proizvodnji 20% skuplji. GDDR5X nece nitko koristiti vise, to je bio prelaz i ”experiment.”Da ne govorimo o velicini chipova, cijena proizvodnje 7 nm ili 10 nm( nvidia); ode sve u helac. Jbg.
    Samo prati detaljno analize pravih sajtova a ne levate koji samo pisu ono sto su sanjali proslu noc.
    Ovo za next gen PS imam info od odredjenih ljudi iz industrije, nije nikakva mahalska prica.
    Za sta jos nema, info je storage, krije se ko zmija noge.
     
    Last edited: May 23, 2018